Kosmos – niczym nieograniczona i nieskończona przestrzeń. Bezmiar do testowania najnowocześniejszych technologii i kierunek ekspansji dla całej ludzkości. Jego badanie i podbój to jedno z największych wyzwań, ale i szans dla naszej cywilizacji. I właśnie o kosmosie, technologiach kosmicznych i możliwościach jakie ze sobą niosą będziemy rozmawiać podczas najbliższej edycji paneli „Przy kawie o innowacjach”.
Spotykamy się już 29 listopada o godz. 18.00 na krakowskim Kazimierzu w kultowym HEVRE. W gronie ludzi, których umysły wykraczają poza ziemską przestrzeń, porozmawiamy o tematach, nie tylko wyjątkowo interesujących, ale także coraz bardziej aktualnych i pożądanych, zwłaszcza z perspektywy biznesu.
Spotkanie składać się będzie z dwóch części. Pierwsza to inspirujące wystąpienie dr Agaty Kołodziejczyk, Dyrektor Projektów Naukowych w Analog Astronaut Training Center. Ta niezwykła kobieta to współtwórczyni pierwszych analogowych baz kosmicznych, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich. Pracując w Europejskiej Agencji Kosmicznej, opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych polegające na zmniejszeniu ich ciężaru oraz kosztów wyniesienia nad Ziemi. To także działaczka społeczna i popularyzatorka nauki. Aktywnie działa w wielu organizacjach zajmujących się tematem kosmosu. Za swoje osiągnięcia nominowana do wielu nagród (m.in. nagroda ONZ) i wielokrotnie nagradzana. W roku 2022 znalazła się na liście kobiet Forbes. O czym opowie Pani doktor? Rzecz jasna zrobi to, na czym zna się najlepiej – „zabierze” nas w misję kosmiczną!
Druga część spotkania to panel dyskusyjny. Poświęcony zostanie technologiom kosmicznym i możliwościom ich wykorzystania w biznesie. Poznamy najciekawsze przykłady, dowiemy się, jakie są możliwości oraz zastanowimy się, czy warto czasem chodzić z „głową ponad chmurami”. W naszej dyskusji wezmą udział młodzi przedsiębiorcy, którzy już postawili w swojej działalności na technologie kosmiczne i wcale tego nie żałują.
Będzie z nami Ewa Borowska – oceanograf, astrobiolog, założycielka Extremo Technologies, firmy która wykorzystuje unikatowe cechy organizmów ekstremofilnych oraz ich metabolity wtórne do innowacyjnej biotechnologii dla zastosowań ziemskich (m.in. ochrona środowiska, medycyna nowotworów i regeneracyjna), jak również sektora kosmicznego, na potrzeby obecnych oraz przyszłych misji kosmicznych. W dyskusji weźmie udział także Dr Noemi Zabari – Współzałożycielka i Prezes AstroTeq.ai, firmy opracowującej system prognozy trzęsień ziemi, który pomaga przygotować się na nadchodzące trzęsienia ziemi, wysyłając powiadomienia nawet na kilka dni przed wstrząsami. Technologia ta opiera się na danych kosmicznych: nowatorskim podejściu do wykorzystania zmian promieniowania kosmicznego i danych z obserwacji Ziemi. Dzięki zaawansowanej technologii i globalnemu zasięgowi Astroteq pozycjonuje się jako wiodące rozwiązanie dla tych, którzy chcą wyprzedzić wydarzenia sejsmiczne. Grono przedsiębiorców uzupełni Waldemar Franczak – Współzałożyciel i Prezes Spectator.earth. Firma koncentruje się na ułatwieniach tworzenia informacji ze zdjęć satelitarnych. Autorska platforma internetowa firmy, daje możliwość łatwego pozyskania nowych i archiwalnych zobrazowań z satelitów, ich przetwarzanie, tworzenie adnotacji i dzielenia się analizami. Wielokrotnie wymieniana w gronie Top 100 Geospatial Companies firma i jej narzędzia wspierają pracę tysięcy specjalistów i wielu firm w ponad 100 krajach na całym świecie.
Szerszą perspektywę dyskusji nada obecność w panelu Dyrektora Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w Rzeszowie Michał Pileckiego. POLSA to instytucja rządowa, której działania są kluczowe dla rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Do najważniejszych zadań agencji należy wspieranie rozwoju oraz promocja potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych krajowego sektora kosmicznego, koordynowanie aktywności polskiego sektora kosmicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym, działanie na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w pracy administracji publicznej czy też udział w projektach wzmacniających potencjał obronny kraju.
Dyskusję będzie moderował Jarosław Chojnacki – Broker Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej z Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT). To osoba świetnie znająca sektor kosmiczny zwłaszcza w Małopolsce, a równocześnie bardzo dobrze rozpoznawalna wśród film i instytucji działających w tym sektorze. Pracując w KPT od ponad siedmiu lat wspiera startupy, w szczególności te związane z sektorem kosmicznym. Jako mentor w programach akceleracyjnych, takich jak EIT Digital, KPT ScaleUp i BSA SpaceUp oraz koordynator wydarzeń branżowych przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie przedsiębiorcom. Tym razem przekaże ją nam podczas panelu.
Więcej informacji o panelistach oraz szczegółowy program wydarzenia można znaleźć pod LINKIEM. Wstęp na panele jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji, której należy dokonać tutaj. Liczba miejsc jest ograniczona.
WidziMY się na kosmicznej dyskusji przy kawie i ciastku już 29 listopada o godz. 18.00! Zapraszamy do HEVRE na krakowskim Kazimierzu.
W spotkaniu będzie można wziąć udział także online. Transmisja na żywo będzie prowadzona za pośrednictwem kanału Innowacyjna Małopolska na YouTube.
Materiał prasowy serwisu malopolska.pl