Jak zrealizować pomysły biznesowe i znaleźć na nie pieniądze, jak zaprezentować je przed inwestorem? Podkarpaccy studenci będą mogli wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach „Przedsiębiorczość w pigułce” realizowanych przez RARR S.A. Jako pierwsi skorzystają z nich finaliści konkursu „Junior Innowacji Podkarpacia 2018” organizowanego przez Preinkubator Akademicki.
Czterodniowe warsztaty pozwolą studentom zapoznać się z tworzeniem biznesu od podstaw. Poprowadzi m.in. dr Marta Czyżewska, ekonomistka, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ekspert RARR S.A., doświadczony trener w obszarze przedsiębiorczości i finansów. Uczestnicy dowiedzą się, jak formalizować swoje biznesowe projekty, gdzie można na nie pozyskać pieniądze, jak działają fundusze venture, a przede wszystkim nauczą się prezentacji i rozmów z inwestorami. Nie zabraknie też doradztwa prawnego i księgowego.
– Pomimo wielu źródeł informacji na temat przedsiębiorczości, wśród młodych ludzi ciągle zbyt mała jest wiedza, jak krok po kroku przejść od pomysłu na biznes do bycia przedsiębiorcą – mówi dr Marta Czyżewska. – Warsztaty w możliwie najprostszy sposób pokażą, jak rozwijać pomysł na biznes, opracować dla niego szablon modelu biznesowego, następnie biznesplan, a także jak przygotować i przedstawić prezentację biznesu inwestorowi. Uczestnicy poznają również podstawowe procesy związane z rejestracją firmy i wyborem formy ewidencji podatkowej.
Wiedzyna temat przedsiębiorczości nigdy nie za dużo
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. od dawna działa na rzecz podkarpackiego środowiska start-upowego. Organizując „Przedsiębiorczość w pigułce” chce dotrzeć do młodych, utalentowanych studentów, różnych specjalności, niekoniecznie związanych tylko z biznesem i ekonomią, ale posiadających pomysły na innowacyjne biznesy, które przy wsparciu merytorycznym będą miały szansę realizacji, a sami młodzi ludzie swoją zawodową przyszłość dostrzegą w biznesie. Wspierając przedsiębiorczość studentów z Podkarpacia, zachęcając do podejmowania wyzwań, udziału w konkursach i platformach startowych, jest też szansa, że w kolejnych latach w regionie będzie rosła liczba innowacyjnych, rentownych firm generujących kolejne miejsca pracy oraz budujących potencjał gospodarczy regionu.
Do udziału w kursach zostały zaproszone podkarpackie szkoły wyższe, z którymi trwają rozmowy, a same warsztaty miałyby się odbywać w Inkubatorze Technologicznym w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce, albo w siedzibie uczelni.
– Wielu młodych ludzi obawia się wejścia na ścieżkę przedsiębiorczą w swojej karierze zawodowej, gdyż obawia się porażki, problemów natury biurokratycznej, ale też ciężkiej pracy, jaka czeka każdego przedsiębiorcę. Złożoność problemów, z jakimi styka się przedsiębiorca, szeroki wachlarz kompetencji z wielu dziedzin również stanowi ważną przeszkodę, często większą niż chociażby brak kapitału. Wiele z tych obaw udaje się wyeliminować, gdy na starcie młodzi ludzie, którzy rozważają własny biznes, otrzymają merytoryczne wsparcie – dodaje dr Marta Czyżewska. – Istotną zachętą jest to, że praca we własnym biznesie daje zwykle dużo większe szanse na wyższe zarobki niż w pracy etatowej, a przede wszystkim umożliwia niezależność oraz realizację swoich ambicji i pasji. Obecność na rynku różnorodnych instytucji oferujących dotacje, inwestycje także stanowi zachętę i wyzwala kreatywność biznesową wśród młodej, ambitnej młodzieży.
Mentorzy podzielą się wiedzą ze studentami
Na zakończenie warsztatów planowane jest spotkanie z podkarpackimi przedsiębiorcami -mentorami, którzy odnieśli sukces w biznesie i chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z osobami, które dopiero wstępują na przedsiębiorczą ścieżkę kariery. Wśród gości dominować będą młodsi przedsiębiorcy, dzięki czemu biznesowi debiutanci uwierzą we własne siły, motywując się poprzez czerpanie z doświadczeń i sukcesów osób niewiele starszych od siebie.