Pierwsi najemcy już urządzają się w Podkarpackim Parku Biznesowym, który Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wybudowała naprzeciwko lotniska w Jasionce. To świetna lokalizacja, więc biura cieszą się wzięciem. Tym bardziej, że zadbano tu o takie dogodności jak restauracja, sklep czy paczkomat. Budynek spełnia też unijne standardy dotyczące dostępności dla osób niepełnosprawnych i optymalnego wykorzystania energii.
To inwestycja, która dopełnia ofertę Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” – przemysłowej doliny na północ od Rzeszowa. Nowoczesne centrum biznesowe powstało bezpośrednio przy tzw. drodze lotniskowej i jest ostatnim elementem dużego kompleksu, który przed laty nakreślił w tym miejscu w swoich planach samorząd województwa podkarpackiego. Naprzeciwko Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka wyrosły budynki Inkubatora Technologicznego, hotel Holiday Inn Express i futurystyczne bryły Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” oraz Centrum Wystawienniczo–Kongresowego G2A Arena.
Zajmowany właśnie przez najemców Podkarpacki Park Biznesowy wybudowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego nie tylko z myślą o nowych najemcach. Ułatwi ono codzienne funkcjonowaniem firmom, które już działają w Inkubatorze Technologicznym i w jego sąsiedztwie.
W nowym, 4-kondygnacyjnym budynku przygotowano prawie 2700 mkw. powierzchni do prowadzenia działalności gospodarczej i spotkań biznesowych dla przedsiębiorców i inwestorów. Na parterze znajduje się część usługowa, a wyżej 21 biur, liczących od 10 do 200 mkw. Najmniejsze kuszą przeszklonymi ścianami z widokiem na lotnisko. Największe to przestronne pomieszczenia typu open space, które najemcy urządzają zgodnie ze swoimi potrzebami. W standardzie jest klimatyzacja, szybkie łącze internetowe i system kontroli dostępu. Do tego monitoring, 24–godzinna ochrona i obsługa recepcyjna. Do dyspozycji najemców pozostaje również sala spotkań. W obiekcie znajduje się winda i ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością – nie ma tu barier architektonicznych dla wózków, na korytarzach położono specjalne płytki ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym, w łatwo dostępnych miejscach zamontowano tablice informacyjne z opisami w języku Braille'a. Prze budynkiem łatwo też zaparkować – do dyspozycji jest ponad 50 bezpłatnych miejsc parkingowych.
Chętni na biuro z widokiem na lotnisko
– Zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłoszenia obejmują już ok. 90 proc. powierzchni Podkarpackiego Parku Biznesowego. Wnioski wciąż do nas spływają, a my zapraszamy do ich składania. Prowadzeniem tu działalności zainteresowane są firmy z obszaru nowych technologii, które w Aeropolis są preferowane, m.in. z branży lotniczej i motoryzacyjnej. O szczegóły oferty pytają także podmioty świadczące usługi okołobiznesowe jak np. księgowość – wymienia Tadeusz Siemek, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”.
Ponieważ chodzi o działalność w specjalnej strefie nastawionej na wsparcie dla nowych technologii i inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego, firmy zainteresowane najmem przed podpisaniem umowy muszą uzyskać akceptację komisji powołanej przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.
– Jesteśmy zatem na etapie negocjacji i podpisywania umów. Do biur można wejść od razu, wstawiając biurko i komputer, ale część firm chce je dostosowywać do specyfiki swojej działalności – dzielić przestrzenie biurowe na mniejsze pomieszczenia, wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia, niezależne karty wejść itp. – wyjaśnia dyrektor Siemek.
Restauracja pierwsza
Pierwsza umowa została już podpisana i dotyczy organizacji restauracji. Znajduje się ona na parterze budynku i wejście do niej jest bezpośrednio z zewnątrz. Będzie tu można zjeść lunch, umówić się na biznesowe spotkanie, ale i zamówić dania na wynos.
– Wkrótce urządzony zostanie także sklep, akceptację zarządu na jego prowadzenie uzyskała popularna sieć handlowa – zapowiada dyrektor i dodaje, że oferta Podkarpackiego Parku Biznesowego jest atrakcyjna także ze względu na koszty użytkowania. – Budynek jest „ciepły”, częściowo zasilany z instalacji fotowoltaicznej, a przestrzeń wspólna jest zaprojektowana tak, by nie obciążała nadmiernie najemców.
Jego budowa kosztował niespełna 14 mln zł. Połowę tej kwoty (tzw. kosztów kwalifikowanych) stanowi dofinansowanie, które Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014–2020.
Więcej informacji na temat Podkarpackiego Parku Biznesowego można uzyskać pod adresem email: