Reklama

Biznes

Miliardy zainwestowane w “Aeropolis” i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 06.02.2018
37548_jasionka
Share
Udostępnij
Aeropolis” to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać – mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która od 11 lat zarządza PPN-T w Jasionce,  w trakcie biznesowego śniadania „Aeropolis”, na którym przedstawiono firmy, jakie w 2017 roku weszły do Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego. W sumie 19 nowych przedsiębiorstwo, a wśród nich producenci „elektronicznych żaluzji”, innowacyjnych kotłów grzewczych, turbin do napowietrzania, czy luster reklamowych.
 
Śniadania biznesowe to cykliczne spotkania, które w „Aeropolis” organizowane są co pół roku i są okazją do wymiany doświadczeń biznesowych, ale też bieżącej oceny działalności Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego. Podsumowując rok 2017 prezes Bednarz przypomniał, że od początku działalności Preinkubatora Akademickiego, który jest najstarszym obiektem w Parku, prawie 100 firm zabiegało o możliwość prowadzenia w nim działalności, a tylko w ostatnim roku 8 nowych przedsiębiorstw rozpoczęło w nim pracę. Obecnie na młodych przedsiębiorców czeka do wynajęcia już tylko jedno pomieszczenie biurowe oraz dwa produkcyjno – usługowe. 
 
Jeszcze większym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszył się Inkubator Technologiczny usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce, w którym wynajętych jest 89 proc. powierzchni. Inkubator obchodzi w tym roku 6. urodziny, a w ostatnich latach swoją działalność rozpoczęły tutaj 53 firmy zatrudniając 360 osób.
 
– W 2017 roku podjęliśmy współpracę z 12 nowymi przedsiębiorcami  – wyliczał prezes Bednarz.
 
Wśród nich Digi Glass Factory Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją inteligentnych szyb o regulowanej przeźroczystości oraz z podziałem na segmenty, które mogą być z osobna regulowane.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
 
– Produkty tego typu są już obecne na rynku polskim, ale my jesteśmy jedynym producentem, dzięki czemu czas oczekiwania na produkt jest maksymalnie krótki, a sam towar dwa razy tańszy od innych oferowanych na rynku  – przekonywał Marek Siudyła, współwłaściciel DigiGlass Factory sp. z o.o. – Nasz pomysł polegający na modułowym podziale szyby i sterowaniu jej przezroczystością zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego.
 
„Aeropolis” jak polska Dolina Krzemowa
 
Siudyła mówił też o korzyściach płynących z obecności w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, o czym przekonał się podczas niedawnych Targów Budowlanych BUDMA w Poznaniu. – To dodaje firmie wiarygodności – stwierdził. – Kontrahent z Warszawy słysząc skąd jesteśmy, natychmiast skojarzył Rzeszów i „Areopolis” nazywając nas polską Doliną Krzemową.
 
Do Inkubatora Technologicznego w ostatnim czasie weszły też: Locky sp. z o.o.; CareersNinja sp. z o.o.; Nétur Polska sp. z o.o. oraz Skala sp. z o.o.
 
Locky sp. z o.o jest firmą, która rozwiązuje problem braku kontroli nad niezamkniętym zamkiem w drzwiach mieszkania, albo firmy. Spółka została założona w ramach Platformy Startowej TechnoparkBiznesHub i oferuje nakładkę na klucz wraz z software  na urządzenia mobilne, dedykowane dla deweloperów, przedsiębiorstw, ale też użytkowników indywidualnych. W II kwartale tego roku firm planuje debiut na rynkach światowych.
 
Liudmyla Prochko, właścicielka CareersNinja sp. z o.o. oferuje rekrutację w branży IT, marketingu i zarządzania, gwarantując pozyskanie do pracy zdalnej najlepszych specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dla najbardziej wymagających zleceniodawców potrafi zrekrutować  profesjonalnego pracownika w maksymalnie 3 dni.
 
Nétur Polska sp. z o.o. to spółka – córka firmy Nétur Kanada oferująca około 600 komponentów, których głównymi odbiorcami są firmy: UTC oraz General Electric. W ciągu najbliższych kilku lat firma chce uruchomić w Jasionce druk 3D, a do końca tego roku podwoić zatrudnienie. Firma ma 40 – letnią tradycję w Kanadzie, a najnowocześniejsze technologie  oraz zoptymalizowane metody produkcji chce też wdrażać w „Aeropolis”.  
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
 
Skala sp. z o.o. jest dostawcą zautomatyzowanych systemów kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Systemy automatycznej kontroli wizyjnej i przetwarzania obrazu, bezkontaktowe systemy pomiarowe, skanery 2D, systemy analizy dźwięku i wibracji oraz automatyzacja procesów kontroli jakości. 
 
– Bliskość firm, z którymi współpracujemy oraz zaplecze laboratoryjne – to przesądziło o naszym wejściu do Inkubatora – mówił Piotr Olczyk, prezes spółki Skala.
 
Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania „Aeropolis” posiada cztery Pracownie: Metalograficzną, Charakterystyki Materiałów, Szybkiego Prototypowania i Badań Starzeniowych, które w 2017 roku na zlecenie przedsiębiorców wykonały 68 usług, z czego najwięcej było skanowania i wydruków na drukarce 3D.
 
Trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na poszerzenie  Aeropolis
 
Od początku istnienia „Aeropolis” idealną ścieżką obecności w Parku byłby biznesowy debiut w Preinkubatorze, rozwój firmy w Inkubatorze Technologicznym, w końcu zakup działki w strefie, budowa własnej siedziby i działalność produkcyjna lub usługowa. 
 
– Społeczność „Aeoropolis” to duma i wyzwaniem. Cieszymy się sukcesami przedsiębiorców, ale … kurczy się nam strefa, a firm przybywa. Jak najszybciej trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na jej poszerzenie – mówił prezes Bednarz.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
 
W ostatnim tylko roku do Preinkubatora Akademickiego weszło osiem firm, wśród nich m.in: Aberon sp. z o.o.; MezzoWork sp. z o.o.; PTS Investments sp. z o.o.; Usługi Informatyczne Krzysztof Gurak; VibbeSylance Sebastian Pietraszewski i Marcin Domański oraz WiseGlass sp. zo.o.
 
Ta ostatnia, oferująca lustra WiseGlass – rodzaj luster reklamowych, na których wyświetlają się spoty dostosowane do odbiorcy stojącego przed lustrem, zyskała już dużą popularność. Firma oferuje platformę reklamową, która łączy w sobie media reklamowe oraz oprogramowanie, które pozwala kierować reklamy do różnych typów osób i zbierać dane zwrotne.
 
Spółka Aberon specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych elektrycznych w technologii elektrodowo – jonowej oraz oporowej. Urządzenia są przeznaczone do ogrzewania wody c.o., c.w.u, technologicznej oraz basenów.
 
Artur Kucaj,  prezes MezzoWork sp. z o.o. tłumaczył zasady serwisu mikropracy, który w przyszłości ma pozwolić na zdalną pracę nie tylko osobom posługującym się laptopami, ale także tym związanym chociażby z medycyną i online możliwe będzie stawianie diagnozy przez lekarzy specjalistów.
 
PTS Investments sp. zo.o. oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC.
 
Wsparcie przy wdrożeniach nowych sklepów, nanoszenie poprawek oraz modyfikacji na istniejące instalacje oparte o środowisko Magento zapewnia z kolei firma Krzysztof Gurak Usługi Informatyczne.
 
Wszystkie firmy, które zaprezentowały się w ramach pierwszego w 2018 roku śniadania biznesowego, po części oficjalnej miały teżokazję już na mniej oficjalne rozmowy, a przede wszystkim nawiązywanie biznesowych kontaktów. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy