Reklama

Biznes

O motoryzacji, logistyce i transporcie na Kongresie i Targach TSLA EXPO 2017

Alina Bosak
Dodano: 29.09.2017
34657_Tsla
Share
Udostępnij
W G2A Arena w piątek i sobotę trwa Kongres i Targi TSLA EXPO 2017, pierwsze na Podkarpaciu tej rangi  wydarzenie poświęcone przemysłowi motoryzacyjnemu oraz transportowi, logistyce i spedycji. W imprezie uczestniczy kilkuset gości – przedstawiciele rządu i samorządu, eksperci i biznesmeni. –  Znajdujemy się w miejscu, które jest swoistym centrum logistycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej, obok nowoczesnego lotniska i firm, z których wiele to firmy motoryzacyjne. To znacząca część naszego przemysłu – powiedział Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, a wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że produkty powstałe w fabrykach branży automotive to dziś najczęściej eksportowany towar z Podkarpacia.
 
Kiedy mowa o przyszłości gospodarczej województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl jest optymistą.
 
– S19 jest faktem, bo za kilka lat będzie na pewno gotowa, autostrada już funkcjonuje. Wszystkie firmy myślące o rozwoju, biorą pod uwagę te inwestycje i pojawiające się wraz z nimi perspektywy. Mamy bardzo dobre położenie – przy granicy z Ukrainą iSłowacją. Kiedy rozmawialiśmy z władzami w Miami o cargo w Jasionce, patrzyli na nas jak na przedstawicieli regionu będącego centrum logistycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś gości na kongresie pani Jolanta Róża-Kozłowska, ambasador RP w Wiedniu, liczymy, że nasze firmy motoryzacyjne nawiążą silną współpracę z austriacką Styrią – podkreślał Władysław Ortyl, witając gości, a następnie uczestniczą w panelu „Szlak sukcesu z Podkarpacia. Transport – Automotive – Logistyka”, którym rozpoczęły się dziś w G2A Arena Kongres i Targi TSLA EXPO 2017. 
 
– To pierwsze tak prestiżowe wydarzenie branży TSL i automotive w naszym regionie. Podkarpacie dzięki strategicznemu położeniu może być ważnym centrum logistyki i transportu – zgodziła się Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, dodając, że istotna jest dbałość o rozwój kadr i społeczne zaangażowanie biznesu, który zacieśniania współpracę ze szkołami i uczestniczy w tworzeniu profilowanych klas dedykowanych przemysłowi, a z drugiej strony musimy angażować coraz więcej środków w badania i rozwój, które będą budować Przemysł 4.0 także na Podkarpaciu.  
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Marszałek Władysław Ortyl, ambasador Jolanta Róża-Kozłowska, wojewoda Ewa Leniart oraz Ryszard Jania, prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego wspólnie przecięli wstęgę, a następnie zwiedzili targi TSLA EXPO 2017. Wśród wystawców są firmy motoryzacyjne, logistyczne, spedycyjne, dilerzy samochodów i motocykli. Wśród prezentowanych aut nie ma takiego, do którego części nie byłyby produkowane na Podkarpaciu. Jak przypomnieli autorzy filmu prezentowanego na otwarciu kongresu, Podkarpacie, obok Wielkopolski, Górnego i Dolnego Śląska jest największym w Polsce zagłębiem firm branży automotive. W 2016 roku motoryzacja została wpisana jako czwarta inteligentna specjalizacja do Regionalnej Strategii Innowacji dla Podkarpacia. Szacuje się, że podkarpacki automotive zatrudnia co najmniej 20 tysiące osób, a jego roczne obroty przekraczają 20 mld zł. Przy tak dynamicznym rozwoju w lutym 2015 roku zawiązały one Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, który w czerwcu 2017 zrzeszał już 28 firm. 
 
Rozwojowi branży motoryzacyjnej, podobnie jak TSL, sprzyja także fakt, że województwo podkarpackie to region, w którym krzyżują się ważne międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Biegnąc zachodu na wschód  autostrada  A4 i budowana z południa na północ droga ekspresowa S19 rewolucjonizują potencjał gospodarczy regionu.
 
Podkarpacki odcinek A4 liczy 170 km. Tyle samo co odcinek drogi ekspresowej S19, która zgodnie z Rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych S19 ma być gotowa do roku 2023. Podkarpackie lotnisko posiada drugim w kraju co do długości pas startowy, a nowoczesny Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka może przyjąć wszystkie typy samolotów i posiada nowoczesny terminal. Od początku 2017 roku obsłużono tu niemal pół miliona pasażerów. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
W czerwcu przy Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka otwarto terminal cargo zintegrowany z płytą lotniska. Wybudowany za 30 mln zł Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka to węzłowy punkt przeładunku towarów i zmiany środków transportu, który zapewnia doskonałe warunki do obsługi każdego typu operacji logistycznych w oparciu o najwyższe standardy. Rosną powierzchnie magazynowe i centra logistyczne na Podkarpaciu, a działające tu firmy transportowe rozwijają się w szybkim tempie. Tylko w ciągu ośmiu lat liczba działających tu przedsiębiorstw transportowych wzrosła prawie dwukrotnie. W 2008 roku dysponowały one 1300 samochodami ciężarowymi i ciągnikami siodłowymi, w 2016 roku podkarpacka  flota liczyła już 3800 takich pojazdów. W tym samym okresie zatrudnienie w przedsiębiorstwach transportowych wzrosło z 3000 osób do 4500 tysiąca.
 
– Podkarpacie – ma, jak każdy region, plusy i minusy. Nasze położenie, jeśli chodzi o przemysł motoryzacyjny, daje perspektywy rozwoju. Marsz do zachodniej Polski musi się skończyć z powodu braku miejsca i kadr dla tych firm. I to sprawi, że ta część Europy Wschodniej będzie się stawać coraz bardziej atrakcyjna – stwierdził Ryszard Jania, prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego.  
 
Andrzej Rosiński, prezes Waimea Holding S.A. stwierdził: – Podkarpacie to trzeci nasz ośrodek, w którym w Polsce inwestujemy. Na Podkarpaciu działa Dolina Lotnicza i rozwija się automotive. Bardzo duża część produkcji jest eksportowana i to także na inne kontynenty. To nas skłoniło do budowy terminala cargo w Jasionce. Chciałbym także zwrócić uwagę władz województwa na Korczową. To przejście graniczne przy autostradzie i S19 ma olbrzymi potencjał. Ale tam na razie oprócz autostrady nie powstała infrastruktura. To część regionu trochę zaniedbana, ale to będzie ważne gospodarczo miejsce. Dlatego inwestujemy tam, kupując kolejne tereny. Hale, magazyny będą w Korczowej na pewno powstawać. 
 
 
Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, oceniając perspektywy sukcesu gospodarczego Podkarpacia zauważył, że z perspektywy świata województwo wyróżnia się z jednej strony tym, że wciąż mało o nas na świecie ktokolwiek coś wie. Ale z drugiej – że mamy olbrzymi, nieodkryty potencjał. W Porcie Lotniczym są nim np. największy hangar w Polsce i drugi co do długości pas startowy. – To musimy promować i tym przepijać się do świadomości na świecie – mówił Tabisz. 
 
Kongres i targi TSLA EXPO potrwają do soboty. Piątkowy kongres obejmuje siedem paneli tematycznych, w których uczestniczy 30 prelegentów.  W targach bierze udział ponad 70 wystawców.
 
Organizatorami są: Grupa Sagier, wydawca magazynu VIP Biznes&Styl, MTR, Klaster EXPO oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy