Reklama

Biznes

Lotnisko, odcinek S19, a może zakład lotniczy? Top Inwestycje Polski Wschodniej 2017

Alina Bosak
Dodano: 22.08.2017
34110_glowne
Share
Udostępnij

Pięć projektów z Podkarpacia walczy o tytuł Top Inwestycji Polskich Wschodniej 2017. Wśród nominowanych są: zakład lotniczy Aero Gearbox International w Ropczycach, fabryka Hutchinson Poland w Zawadzie, zmodernizowane lotnisko w Krośnie, odcinek drogi ekspresowej S-19 Świlcza-Rzeszów oraz żłobek w Ustrzykach Dolnych.

Jeśli chodzi o znaczenie dla gospodarki regionu, a zarazem wartość inwestycji to wszystkie nominowane projekty przebija budowa odcinka drogi ekspresowej S-19 Świlcza-Rzeszów. Wartość tej inwestycji to ponad 848 mln zł brutto. Budowa finansowana jest z Funduszu Spójności, a inwestor to rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga ma być oddana w sierpniu br.

Fabryka Hutchinson w Zawadzie

Drugą co do wartości inwestycją jest fabryka w Zawadzie k. Dębicy firmy Hutchinson Poland, którą otwarto w lipcu br. Za 160 mln zł zakład wybudowali Francuzi. Grupa Hutchinson to światowy lider branży samochodowej, przemysłowej i lotniczej. W nowej fabryce na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawadzie są wytwarzane uszczelki do samolotów i samochodów osobowych.

Fabryka ma powierzchnię 21 tysięcy mkw., pracę jeszcze w tym roku ma znaleźć około 160 osób, w tym 60 w biurach. Zatrudnienie w 2018 roku ma sięgnąć docelowo 800 osób. Firma ma w planach również nawiązanie współpracy ze szkołami zawodowymi w powiecie dębickim. Chce tam tworzyć klasy patronackie. Młodzież otrzyma możliwość nauki zawodu przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i będzie odbywać płatne praktyki u przedsiębiorcy.

Zakład Aero Gearbox International

Nominację do Top Inwestycje Polskich Wschodniej 2017 otrzymała jeszcze jedna fabryka – zakład Aero Gearbox International (AGI) – spółki powołanej przez firmy Rolls-Royce i Safran Transmission Systems (Safran). Wybudowany został za 60 mln zł w Ropczycach, a jego otwarcie (http://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/5485_-i-safran-otwarly-nowy-zaklad-lotniczy-na-podkarpaciu ) odbyło się w kwietniu 2017 r.

W obiekcie o powierzchni 13 500 mkw. produkowane są układy przeniesienia napędu (ADT – Accessory Drive Trains) do wszystkich cywilnych silników lotniczych Rolls-Royce’a nowej generacji. Z silników tego producenta korzysta niemal 400 linii lotniczych na świecie. W Ropczycach przekładnie będą też serwisowane. W nowym zakładzie pracuje ponad 50 osób, przy założeniach, że liczba bezpośrednich miejsc pracy docelowo wzrośnie do 200.

Lotnisko w Krośnie

Modernizacja cywilnego lotniska w Krośnie to czwarty z nominowanych projektów. Inwestycję zrealizowało Miasto Krosno za ponad 38 mln zł z własnego budżetu. Modernizacja cywilnego lotniska w Krośnie była najważniejszą inwestycją miasta w 2016 r. W jej efekcie powstały między innymi: oświetlona droga startowa o długości 1100 metrów, światła podejścia, nowe drogi kołowania i płyty postojowe. Lotnisko posłuży rozwojowi gospodarki, turystyki i poprawi dostępność komunikacyjną Krosna.

Rozbudowane lotnisko ma stanowić m.in. bazę dla ośrodków szkolenia lotniczego, infrastrukturę niezbędną dla producentów branży lotniczej, w tym firm produkujących lekkie i ultralekkie statki powietrzne, a także oferujących serwis lotniczy.

Z modernizacji skorzystają także małe samoloty komunikacji pasażerskiej (air taxi, ruch biznesowy i turystyczny) oraz usług transportu lotniczego towarów (cargo). Krośnieńskie lotnisko może przyjąć samoloty, które zabierają na pokład do 45 pasażerów.

Na lotnisku została uruchomiona certyfikowana stacja paliw lotniczych, a niebawem opracowane będą procedury nawigacji satelitarnej GNSS, która pozwoli na korzystanie z lotniska w trudnych warunkach atmosferycznych.

Przedszkole ze żłobkiem

Niespełna 3,5 mln zł kosztowała ostatnia z nominowanych inwestycji – rozbudowa Przedszkola Samorządowego nr 1 w Ustrzykach Dolnych z myślą o najmłodszych dzieciach i stworzenie zaplecza żłobka gminnego. Inwestycja zostanie zakończona w październiku br. i dzięki niej przedszkole będzie mogło przyjąć 45 dzieci w wieku 2-3 lat. Powstanie żłobka umożliwi wejście lub powrót na rynek pracy wielu rodzicom, a sama inwestycja również stworzy dodatkowe miejsca pracy.

W dobudowanej części znajdzie się sala ćwiczeń, gabinet logopedyczny, nowa szatnia dla dzieci z całego przedszkola, pomieszczenia porządkowe oraz sanitariaty. W salach dla najmłodszych dzieci zaprojektowano ściany składano-przesuwne oddzielające część zabawową od części sypialnej. Cały budynek został dostosowany do nowych wymogów cieplnych oraz jest dostępny na każdym poziomie dla osób z ograniczoną zdolnością poruszania się, również dla osób na wózkach inwalidzkich.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy