Aż 35 mln zł unijnego dofinansowania pozyskało Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego na projekt parasolowy – wsparcie rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Tym samym mieszkańcy wszystkich gmin zrzeszonych w ROF mogą ubiegać się o znaczne pieniądze na założenie instalacji fotowoltaicznej. Spotkania informacyjne w gminach już się zaczynają. Wnioski trzeba będzie składać najprawdopodobniej we wrześniu.
W 13 gminach zrzeszonych w ROF właśnie rozpoczynają się bezpłatne szkolenia informacyjne dla mieszkańców gmin, potencjalnych beneficjentów projektu pt. „Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF – projekt parasolowy”, dotyczącego montażu i użytkowania instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Produkcja prądu we własnym gospodarstwie pozwala znacznie ograniczyć rachunki za energię elektryczną, dlatego warto się na takie spotkanie wybrać. Zwłaszcza, ze wysokość dofinansowania jest naprawdę spora, co daje szansę na szybki zwrot inwestycji (wymagany jest bowiem wkład własny). Jak pokazują obliczenia w prezentacjach ROF, szacunkowe koszty montażu kompletnej instalacji fotowoltaicznej (panele o mocy 3kW) wraz z odbiorem, jakie po otrzymaniu dofinansowania będzie miał ponieść mieszkaniec zakwalifikowany do projektu to ok. 6-7 tys. zł.
W ramach szkoleń, jakie dziś rozpoczynają się w gminach, przedstawione zostaną: zasady działania instalacji fotowoltaicznej, korzyści stosowania systemów fotowoltaicznych, ekonomika instalacji PV, warunki uczestnictwa w projekcie koordynowanym przez ROF, zasady dofinansowania.
Nabór wniosków przystąpienia do projektu odbywać się będzie w dniach 11 – 29 września 2017 roku, w poszczególnych urzędach miast i gmin. Dokładne dane co do miejsc przyjmowania wniosków zostaną podane na minimum 2 tygodnie przed 11 września 2017 roku.
Wszelkie materiały i informacje dotyczące projektu, w tym zasad naboru i udziału w projekcie dostępne są na stronie internetowej lidera projektu – Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (rof.org.pl) oraz na stronach internetowych poszczególnych samorządów.
Lista gmin, biorących udział w projekcie i odnośniki do ich stron internetowych, na których można znaleźć dokładne informacje o terminach spotkań, procedurach i
Gmina Boguchwała www.boguchwala.pl
Gmina Chmielnik www.chmielnik.pl
Gmina Czarna www.gminaczarna.pl
Gmina Czudec www.czudec.pl
Gmina Głogów Małopolski www.glogow-mlp.pl
Gmina Krasne www.gminakrasne.pl
Gmina Lubenia www.gminakrasne.pl
Gmina Łańcut www.gminalancut.pl
Miasto Łańcut www.lancut.pl
Gmina Miasto Rzeszów www.rzeszow.pl
Gmina Świlcza www.swilcza.com.pl
Gmina Trzebownisko www.trzebownisko.pl
Gmina Tyczyn www.tyczyn.pl