Uniwersytet Rzeszowski zbuduje przy ul. Cichej w Rzeszowie pierwsze w regionie i najnowocześniejsze w tej części Europy centrum lekkoatletyczne. Jego konstrukcja i zaplecze laboratoryjne umożliwią organizację rozgrywek i zawodów w większości dyscyplin sportowych (również zawodów osób niepełnosprawnych) oraz prowadzenie badań na światowym poziomie.
Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne będzie obiektem unikatowym w skali międzynarodowej. Wyróżniać ggo będzie nie tylko nowoczesna architektura, ale i funkcjonalność – pod jednym „dachem” skupiona zostanie najnowszą infrastruktura sportowa, jak i naukowo-badawcza. Obiekt będzie służył nie tylko do organizacji wydarzeń sportowych, ale także pracom naukowców Uniwersytetu i badaniom związanym ze zdrowiem człowieka, motoryką ciała itp. Centrum ma być dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Obiekt będzie w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a nowoczesna infrastruktura umożliwi zintegrowanie wszystkich lekkoatletycznych sekcji Podkarpacia i Regionu Karpackiego, prowadząc zaawansowane i wszechstronne treningi sportowe.
Głównym obiektem Centrum będzie kryta hala lekkoatletyczna treningowo-sportowa. Znajdą się w niej:
– 200-metrowa, okrężna, 6-torowa bieżnia z nachylonymi łukami oraz z trybunami wokół bieżni,
– 60-metrową, prosta bieżnia 8-torowa,
– rozbieg do skoku o tyczce,
– skocznia do skoku w dal i trójskoku,
– rzutnia do pchnięcia kulą-mobilna,
-rzutnia do oszczepu (do ćwiczeń techniki),
– kompletne wyposażenie w lekkoatletyczny sprzęt treningowy i wyczynowy wraz z zestawami mobilnymi do transportu urządzeń LA,
– bieżnia rozgrzewkowa 120-metrowa ze skocznią do skoku w dal,
-magazyny na sprzęt sportowy,
– szatnie,
– pokoje dla sędziów, spikera i obsługi medycznej,
– siłownia,
– pomieszczenia odnowy biologicznej,
– sala konferencyjna,
– pokoje administracyjne.
Centrum powstanie przy ul. Cichej 2 w Rzeszowie. UR jest właścicielem gruntu, na którym stanie obiekt. Wykonano już koncepcje zagospodarowania terenu, wstępny projekt, studium wykonalności, analiza kosztów i korzyści.
Uniwersytet Rzeszowski złożył też w ubiegłym roku wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.
Orientacyjny koszt budowy Centrum to 30 mln zł.
Źródła finansowania przedsięwzięcia:
Środki własne oraz dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Harmonogram realizacji przedsięwzięcia
Oczekiwane produkty i rezultaty (wskazanie mierzalnych wskaźników i określenie ich wartości bazowej oraz docelowej)