Reklama

Biznes

Są miejsca pracy w branży IT, są chętni na studiowanie informatyki

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.09.2016
29036_Untitled-3
Share
Udostępnij

Rekrutacja na studia jeszcze się nie skończyła, ale już wiadomo, że w regionie jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest informatyka. W Rzeszowie powstają kolejne firmy informatyczne, które szukają pracowników, a oferty pracy w tej branży pojawią się na bieżąco. – Mamy bardzo dobre uczelnie, kształcące przyszłych informatyków oraz świetne biznesowe tradycje – mówi Wiktor Cwynar, prezes Splentum Sp. z o.o. – Podkarpacie wydaje się mieć wszelkie cechy miejsca sprzyjającego rozwojowi szeroko rozumianego sektora ICT.

Szymon Taranda, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, potwierdza, że informatyka jest jednym z najpopularniejszych kierunków na uczelni. – Plasuje się w ścisłej czołówce, podobnie jak grafika komputerowa czy kierunki około medyczne, jak kosmetologia. Każdego roku mamy dużo chętnych na studia informatyczne, ale rekrutacja kończy się 30 września, więc nie wiemy jeszcze, ilu chętnych będzie w tym naborze. Z naszego doświadczenia wynika, że najwięcej zgłoszeń wpływa w ostatnich dniach rekrutacji – dodaje.

Poszukiwani informatycy ze znajomością języków obcych

Wojciech Materna, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka oraz właściciel firmy TOP S.A., w wywiadzie udzielonym magazynowi VIP Biznes i Styl przyznał, że niepracujący student informatyki jest rzadkością. Jego zdanie, rozsądny student pracuje już na pierwszym roku studiów, a pod koniec studiów pracuje właściwie sto procent studentów. – W informatyce rynek należy absolutnie do pracownika, również w naszym regionie. I co ciekawe, coraz częściej do pracy u nas aplikują osoby z większych ośrodków – z Warszawy, Poznania, Krakowa, ale też z Ukrainy – mówił Wojciech Materna.

Choć zainteresowanie studiami informatycznymi jest spore, zapotrzebowanie na pracowników w tej branży stale rośnie, a pracodawcy, oprócz eksperckiej wiedzy, wymagają także znajomości języków obcych. – Od 90 proc. specjalistów IT wymagana jest znajomość języka angielskiego – mówi Katarzyna Szudy, współwłaścicielka agencji rekrutacyjnej HR Contact,- W cenie jest także język niemiecki.

Kongres profesjonalistów IT pod koniec października

Postęp branży IT w Rzeszowie zaowocował powstaniem Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej oraz Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka. Stowarzyszenie koordynuje klaster, który zrzesza już prawie 80 firm nie tylko z Podkarpacia, ale z całej ściany wschodniej. Jego zadaniami są m.in. wspólna realizacja projektów biznesowych oraz promocja regionu. Obie inicjatywy organizują od kilku lat Kongres Profesjonalistów IT, który nie tylko integruje branżę, ale także pozwala się jej rozwijać. Konferencja jest skierowana do osób zarządzających, w tym prezesów firm i dyrektorów w instytucjach czy jednostkach samorządu terytorialnego, a tegoroczna, czwarta edycja odbędzie się 27 października.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy