Wśród 10 najpopularniejszych kierunków studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim aż pięć związanych jest zawodami medycznymi i okołomedycznymi. Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej kandydatów ubiega się o przyjęcie na kierunek lekarski. Na jedno miejsce jest 27 chętnych.
Kierunek lekarski, od debiutu w ubiegłym roku, cieszy się niesłabnącym powodzeniem. O przyjęcie na studia stara się tu podobna liczba kandydatów jak w 2015. Rejestracja chętnych już się zakończyła i według danych z 18 lipca 2016 jest ich 4119. Statystycznie, szansa, by zostać studentem jednolitych studiów magisterskich na rzeszowskiej medycynie jest większa niż przed rokiem. Wtedy na jedno miejsce przypadało 34 kandydatów, a obecnie – 27. To efekt zgody ministerstwa na zwiększenia limitu miejsc na kierunku lekarskim do 150 (licząc studia stacjonarne i niestacjonarne).
Ten kierunek pozostaje niekwestionowanym hitem na Uniwersytecie Rzeszowskim i jedynką na liście 10 najpopularniejszych. Drugie miejsce zajmuje dietetyka z 1127 kandydatami, a trzecie fizjoterapia – 1013 chętnych. Kolejne miejsca:
-
Pedagogika – 840
-
Pielęgniarstwo – 643
-
Filologia angielska – 602
-
Ekonomia – 602
-
Prawo (jednolite studia magisterskie) – 529
-
Administracja – 346
-
Położnictwo – 320 kandydatów.
– Nietrudno zauważyć, że młodzież stawia na kierunki okołomedyczne. Stanowią one połowę z dziesięciu najchętniej wybieranych na uniwersytecie – zauważa Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR. – Na pewno przy starzejącym się społeczeństwie tego typu zawody będą coraz bardziej poszukiwane.
Zgodnie z planami rządu w Polsce mają powstawać dzienne domy opieki dla osób starszych. Ma wzrastać liczba specjalistów geriatrii i usług medycznych dla seniorów. Wszystkie te rozwiązania wiążą się z zatrudnianiem wykwalifikowanego personelu. I stąd wzrastająca rola i popularność kierunków okołomedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim.