Reklama

Biznes

Zarządca CWK w Jasionce został wybrany. Pierwsze imprezy w czerwcu

Alina Bosak
Dodano: 09.05.2016
26927_n0K3A6699
Share
Udostępnij
Wybrano operatora Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Została nim spółka należąca do firmy HKO z Warszawy, która od 2 lat negocjowała warunki koncesji z zarządem województwa. Przejmuje ona obiekt 1 czerwca, a jedną z  pierwszych imprez, jaka odbędzie się w CWK już 24 czerwca będzie Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. 
 
Po tym, jak Sejmik Województwa Podkarpackiego zgodził się przez 15 lat dofinansowywać utrzymanie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego łączną kwotą 47 mln zł (w pierwszym rok ok. 5 mln zł, potem kwota będzie maleć), umowę koncesji na usługi z firmą HKO sp. z o.o. z Warszawy w końcu podpisano. Stało się to 29 kwietnia. 1 czerwca zarządzanie obiektem przejmuje spółka CWK Operator, powołana przez HKO.  
 
Przekazujemy obiekt operatorowi, ciesząc się z jego reprezentacyjnego charakteru – ciekawej architektury i wysokiej jakości. Myślę, że Centrum jest od teraz najważniejszym tego typu obiektem na Podkarpaciu. Pierwsze imprezy, jakie chcemy gościć dotyczą innowacji, nowych technologii, kosmonautyki oraz turystyki. CWK zostanie wykorzystane również podczas 2. Podkarpackich Pokazów Lotniczych – informuje Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
 
Firma HKO wchodzi w skład grupy kapitałowej TRIAS S.A.- Od 20 lat zajmujemy się organizacją dużych imprez. Rocznie organizujemy od 800 do 1000 eventów, imprez masowych i korporacyjnych, targów, kampanii reklamowych, pokazów filmowych i telewizyjnych. Jesteśmy partnerem wielu obiektów kongresowo-wystawienniczych, a cztery lata temu zdecydowaliśmy rozszerzyć działalność również na zarządzanie tego typu obiektami. Od 1,5 roku jesteśmy operatorem obiektu Azoty Arena w Szczecinie, gdzie zorganizowaliśmy w ciągu roku 100 wydarzeń i tamtejszy samorząd jest z tej współpracy bardzo zadowolony. CWK w Jasionce będzie naszym drugim obiektem. Mamy nadzieję, że zostaniemy jego operatorem dłużej niż 15 lat zapisane w umowie – mówi Zbigniew Klonowski, prezes grupy TRIAS S.A.  
 
Na razie ryzykiem związanym z zarządzaniem obiektem operator dzieli się z samorządem województwa podkarpackiego. Dofinansowanie przez pierwsze lata funkcjonowania CWK jest spore. – Ale i koszty obiektu są wysokie. Media, podatki, zatrudnienie obsługi składają się na 10 mln zł rocznych kosztów – podkreśla prezes Klonowski. 
 
Największe dofinansowanie jest w pierwszych pięciu latach, kiedy nie wolno w nim organizować imprez komercyjnych, ponieważ takie są ograniczenia unijnego projektu, z którego została dofinansowana budowa CWK. Przypomnijmy, że wartość projektu to ponad 154 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej – prawie 123 mln zł. Po pięciu latach zarządca Centrum spodziewa się zarabiać w Centrum na dużych, masowych imprezach, m.in. koncertach jak np. ESKA Music.
 
Prezesem CWK Operator został Kamil Szymański, z wykształcenia prawnik, przez ostatnie dwa lata prokurent PGE Arena Gdańsk (firma Arena Gdańsk Operator). Zna specyfikę regionu, ponieważ pochodzi z Przemyśla.
 
– Będę starał się wykorzystać mocne strony tego województwa – zapewnia, ale nie chce zdradzić, jakie wydarzenia odbędą się w tym roku w CWK. – Pracuję od 1 maja, więc na prezentację kalendarza imprez jest jeszcze za wcześnie.
 
Wiadomo, że impreza otwarcia CWK odbędzie się w ostatniej dekadzie czerwca. Zgodnie z umową podpisaną z zarządem województwa, operator ma tylko w tym roku zorganizować w Centrum 31 imprez, w 2017 już 110, a potem co roku – więcej, by w 2030 – ich liczba przekroczyła 200. Nie ma natomiast wymagań co do skali imprez. Na początku będą to targi, kongresy, konferencje, kilka o charakterze międzynarodowym. 
 
24 czerwca odbędzie się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego – zdradza Justyna Sokołowska, dyrektor rzeszowskiego oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej. – W tym roku będzie to impreza jednodniowa, wpleciona w szereg innych wydarzeń związanych z obchodami 65-lecia Politechniki Rzeszowskiej.
 
Do CWK zapraszają również organizatorzy Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. Trzecia edycja European Rover Challenge, największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie odbędzie się 10-13 września właśnie w Jasionce.
 
Do końca maja operator CWK obiecuje zdradzić więcej szczegółów związanych z planowanymi imprezami. W tej chwili trwa nabór pracowników. CWK Operator zatrudni ich kilkunastu, a dołączając do tego pracowników innych firm, związanych z otoczeniem obiektu, będzie tu pracować około 60 osób.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy