Reklama

Biznes

Jak sfinansować pomysł na biznes? Startupy a fundusze venture capital

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.02.2016
24932_Magdalena-Jagiello-Szostak
Share
Udostępnij
Wiele ciekawych pomysłów biznesowych pojawia się na rynku i szybko znika z powodu braku możliwości ich finansowania. Jak znaleźć i przekonać inwestora, by uwierzył w innowacyjny startup? Jakie są wady i zalety finansowania startupów przez fundusze venture capital? Będzie o tym mowa na spotkaniu w Inkubatorze Technologicznym organizowanym w dniu 25 lutego przez Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A. wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie przełoży się na realną współpracę pomiędzy startupami a potencjalnymi inwestorami.
 
W spotkaniu ?Finansowanie startupów: venture capital – fakty i mity?, które odbędzie się 25 lutego w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, wezmą udział przedstawiciele organizatorów (KFK S.A., RARR S.A.), zarządzający funduszami venture capital oraz startupowcy. – Zadaniem RARR S.A oraz Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego AEROPOLIS, a przede wszystkim Preinkubatora Technologicznego jest wspieranie przedsiębiorczości oraz startupów. Z myślą o nich stworzyliśmy m.in. powierzchnię open-space w budynku IT 4, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu, a którzy muszą mieć miejsce do prowadzenia biznesu. Konferencja o funduszach venture capital to kolejna inicjatywa, mająca na celu pomoc na starcie osobom z innowacyjnymi pomysłami biznesowymi – mówi Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A.
 
Będą oswajać startupowców z funduszami venture capital

– Będziemy chcieli oswoić młodych, początkujących przedsiębiorców z jeszcze niezbyt dobrze znaną możliwością uzyskania finansowania od funduszy venture capital. KFK jest funduszem funduszy, który razem z polskimi inwestorami prywatnymi inwestuje w fundusze venture capital, a te z kolei finansują rozwój spółek poszukujących kapitału dla swoich innowacyjnych projektów. Mamy na to środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, z funduszy unijnych, także ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – tłumaczy Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu KFK S.A., który jest inwestorem w 16 funduszach venture capital.
 
Zdaniem Magdaleny Jagiełlo-Szostak, młody przedsiębiorca często ma dobry pomysł, ale nie ma środków na sfinansowanie swojego przedsięwzięcia. Nie jest też wiarygodnym klientem dla banku, bo albo jego przedsięwzięcie jest obarczone dużym ryzykiem albo nie posiada wystarczających zabezpieczeń. Powinien wtedy skorzystać z pomocy funduszy venture capital lub aniołów biznesu, którzy rozumieją ryzyko związane z działalnością gospodarczą na wczesnym etapie rozwoju i poszukują projektów innowacyjnych, chcą pomagać w rozwoju młodej spółki.
Fundusze venture capital to instytucje wspólnego inwestowania, do których kapitał wnoszą osoby prywatne czy instytucje. Ich działalność polega na inwestowaniu zebranych środków w innowacyjne projekty – oparte na zaawansowanych technologiach (high-tech) lub posiadające unikalne rozwiązania, produkty czy usługi. Istotą działania venture capital jest wpieranie przedsiębiorców w rozwoju. – Venture capital to więcej niż pieniądze, to przede wszystkim ludzie. Współpraca z  funduszem umożliwia także dostęp do wiedzy eksperckiej, czerpanie z  praktyki ludzi o wieloletnim doświadczeniu w danej branży, posiadających szeroką sieć kontaktów. Ale by ta współpraca się powiodła, musi być ?chemia? pomiędzy przedsiębiorcą a inwestorem – zaznacza Magdalena Jagiełło-Szostak.
 
Eksperci ocenią pomysły startupowców
 
Podkarpackie to jeden z regionów priorytetowych Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który nakierowany jest na wyrównywanie różnic społeczno-gospodarczych. Dlatego KFK S.A. nawiązał współpracę z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w zakresie popularyzacji idei venture capital.
 
Podczas spotkania młodzi przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować swoje pomysły ekspertom, którzy dokonają ich oceny, wskażą mocne i słabe strony. Ponadto uzyskają praktyczne wskazówki dotyczące budowy wizji tworzonej firmy, opisywania pomysłu na biznes, tworzenia strategii prezentacji oraz prezentowania pomysłu biznesowego. 
 
Magdalena Jagiełło-Szostak, ma nadzieję, że na spotkaniu ?zaiskrzy? pomiędzy potencjalnymi inwestorami a startupowcami, co przełoży się potem na realną współpracę. – W perspektywie krótkoterminowej KFK S.A. chce doprowadzić do wielu inwestycji w MŚP w województwie podkarpackim. Finansowanie poprzez venture capital jest korzystne dla przedsiębiorców. Często jest nie tylko optymalnym, ale też jedynym dostępnym źródłem kapitału dla pomysłodawców-innowatorów – mówi Magdalena Jagiełło-Szostak.
 
Spotkanie ?Finansowanie startup-ów: venture capital – fakty i mity? odbędzie się 25 lutego w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy