Firma założona przez Vadyma Melnyka z Ukrainy, finalistę ogólnoświatowych konkursów z robotyki i programowania, zaledwie od 2 miesięcy funkcjonuje w Preinkubatorze Akademickim Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS, ale tak dynamicznie się rozwija, że już brakuje miejsca, by pomieścić 15-osobową załogę. Inteligentne oprogramowanie do przetwarzania informacji z robotów, aplikacje mobilne, samolot pionowego startu pozwalający trzykrotnie zwiększyć szybkość lotu – to tylko niektóre z projektów realizowanych przez Cervi Robotics Sp. z o.o.
Działalność Cervi Robotics skupia się wokół projektów związanych z lotnictwem, robotyką, programowaniem i sztuczną inteligencją, zajmując się budową robotów, bezzałogowych statków powietrznych, filmowaniu z powietrza, tworzeniu ortofotomap oraz inteligentnych systemów zarządzania robotami., także programowaniem aplikacji natywnych na platformy Android/iOS/Windows Phone/Windows 10 lub na Xamarin, wdrażaniem projektów korzystających z chmury Microsoft Azure oraz programowaniem aplikacji Web w technologiach ASP .NET, PHP, oraz frameworkach opartych o Python.
Vadym Melnyk pochodzi z Ukrainy. W wieku nastu lat wygrał konkurs, który pozwolił mu na studia w Stanach Zjednoczonych, gdzie zainteresował się robotyką i wygrał kilka prestiżowych konkursów. Początkowo firmę chciał założyć na Ukrainie, ale dowiedział się, że tam nie ma miejsca na innowacje. Wybrał studia na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Studiuje na czwartym roku, jest laureatem wielu konkursów ogólnoświatowych. We wrześniu założył firmę w Preinkubatorze. – Zadecydowały korzystne warunki czynszowe, ale wcześniej zrobiłem rozeznanie, jakie firmy tu funkcjonują. Nawiązaliśmy dobre kontakty i teraz współpracujemy przy różnych projektach – mówi Vadym Melnyk.
A tych jest wiele, m.in. inteligentne oprogramowanie do przetwarzania informacji z robotów, aplikacje mobilne dla jednej z rzeszowskich firm czy samolot pionowego startu, pozwalający trzykrotnie zwiększyć szybkość lotu. – Realizujemy obecnie tyle projektów, że w ostatnim czasie do zespołu dołączyło 6 osób i już robi się ciasno w biurze. Firma bardzo szybko się rozwija – przyznaje Vadym Melnyk.
– To firma o wysokim poziomie innowacyjności. Jest drugą w Preinkubatorze, która zajmuje się szeroko pojętą tematyką dronów, prężnie działa także w oprogramowaniu chmurowym. Cervi Robotics funkcjonuje w Preinkubatorze od niedawana, ale bardzo szybko się rozwija, nawiązuje kontakty i współpracuje z innymi skupiony to firmami – przyznaje Mateusz Klimczak z Preinkubatora Akademickiego.
Preinkubator Akademicki stanowi część Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) AEROPOLIS utworzonego w celu podnoszenia konkurencyjności gospodarki, wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zarządzania zasobami wiedzy i kapitału. Zarządza nim Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Podstawowym kryterium przyjęcia do Preinkubatora jest wysoki stopień innowacyjności przedsięwzięcia. Aktualnie funkcjonuje w nim 12 firm i jedno laboratorium.