Reklama

Biznes

Otwarcie rozbudowanego zakładu MTU Aero Enignes w Jasionce

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 27.02.2015
18187_MTU_126
Share
Udostępnij
Działające w przylotniskowej strefie S1 MTU Aero Enignes Polska dynamicznie się rozwija. Po sześciu latach działalności ponad dwukrotnie wzrosła liczba pracowników, wzrosła liczba zamówień, więc koniecznością było powiększenie zakładu. W otwartej w piątek, 27 lutego rozbudowanej części zakładu (łączna powierzchnia liczy 28 000 m kw.) będą realizowane m.in. prace nad silnikiem V2500 dla samolotów pasażerskich Airbus A320 oraz nad nowoczesnym silnikiem GTF. W ciągu najbliższych lat zakład zatrudni jeszcze 250 osób. Inwestycja kosztowała blisko 40 milionów euro.

Polski oddział MTU funkcjonuje w Jasionce od 2009 roku i pełni kluczową rolę w produkcji komponentów do silników lotniczych. Rozwija i produkuje komponenty turbin niskiego ciśnienia, a także turbin gazowych; specjalizuje się w montażu turbin niskiego ciśnienia do silników lotniczych w programach cywilnych. Ważną gałęzią działalności fabryki są badania i rozwój oraz naprawy i remonty części lotniczych.  Głównym celem rozbudowy zakładu jest zwiększenie zdolności produkcyjnych w rozwoju produkcji nowoczesnych silników GTF (Geared Turbo Fan). W rozbudowanej części będą realizowane także zadania związane ze zwiększeniem udziału Grupy MTU w programie silników V2500.

Dr Rainer Martens, członek zarządu ds. technicznych Grupy MTU, opowiadał o wizjach rozwoju: – MTU ma przed sobą jasną przyszłość. Firma mocno zainwestowała w nowe technologie szybkiej generacji. W ciągu 5 lat dwukrotnie zwiększymy produkcję. Oddział MTU Polska jest dla nas bardzo ważny. Bez niego nigdy by się nie udało osiągnąć celów produkcyjnych. Cieszę się, że się rozwija i będzie się rozwijał.
 
W Jasionce trwają prace nad nowoczesnym silnikiem GTF
 
Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia zaznaczył, że oddział MTU Aero Enignes Polska  jest bardzo ważny dla województwa, ponieważ powstało tu wiele miejsc pracy w branży lotniczej, która jest istotna dla Podkarpacia. – Wszyscy chcemy, aby tworzone miejsca pracy były nowoczesne, innowacyjne, by wykorzystywały nowe technologie. Mam nadzieję, że strefa, w której działa MTU, będzie się rozwijała dalej i zachęcała do inwestowania – mówił Władysław Ortyl.
 
Marek Darecki, prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza, prezes WSK PZL Rzeszów, który z MTU Aero Enignes współpracuje w ramach Doliny Lotniczej, zauważył, jak ważna jest rola MTU w przemyśle lotniczym. – Tutaj powstaje nowy produkt – silnik, który wprowadza znaczą redukcję emisji hałasu i obniża jednostkowe zużycie paliwa, co rocznie może dać 1 milion dolarów oszczędności dla jednej linii lotniczej. 20 procent tego najnowocześniejszego silnika lotniczego – przekładnie, turbiny wysokiego ciśnienia – będzie powstawać właśnie w MTU. 50 procent powstanie w Ameryce Północnej, 20 procent pod Rzeszowem, a reszta gdzieś w świecie.
 
250 miejsc pracy w ciągu najbliższych lat
 
Krzysztof Zuzak, członek zarządu MTU Aero Eniges Polska i dyrektor zakładu, podkreślał, że uroczystość otwarcia jest konsekwencją rozwoju zakładu. – Seryjną produkcję rozpoczęliśmy w kwietniu 2009 roku; do dziś MTU zainwestowało tutaj 370 milionów złotych. Jesteśmy niezawodnym i konkurencyjnym dostawcą, rozbudowa zakładu to niewątpliwy sukces naszych pracowników, ale także kolegów z Niemiec. Dziś widzimy jeszcze puste miejsca na hali, ale w ciągu dwóch lat zostaną one w pełni zagospodarowane, zatrudnimy 250 osób w wielu obszarach, także w obszarze badań i rozwoju – mówił Krzysztof Zuzak.
 
Oficjalne otwarcie zakończyło się przekazaniem symbolicznego klucza, który z rąk dr. Rainera Martnesa powędrował w ręce Krzysztofa Zuzaka, a następnie do jednego z pracowników zakładu.
 
W otwarciu rozbudowanego zakładu uwzięło udział ok. 100 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele lokalnych władz: marszałek Władysław Ortyl; Wojciech Buczak, wicemarszałek; Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa; Józef Jodłowski, starosta rzeszowski; Verner Keller, konsul generalny Niemiec; Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. 
 
Na zakończenie znakomity pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin zagrał koncert będący kompilacją muzyki polskiej i niemieckiej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy