Reklama

Biznes

Boże Narodzenie w sferze sacrum czy profanum?! BIZNESiSTYL.pl “Na Żywo”

Aneta Gieroń
Dodano: 13.11.2014
BiS Na Żywo - ikona wpisu
Share
Udostępnij
W sferze sacrum, czy profanum? Choć właściwiej byłoby zapytać; w sferze rozmodlenia, czy konsumpcyjnego szaleństwa pozostajemy w czasie świąt Bożego Narodzenia i na wiele tygodni przed nimi? Wnioski mogą być zaskakujące, bo choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze umiłowanie do przedświątecznych zakupów wynika z podświadomego kultywowania tradycji naszych przodków, gdzie przed wiekami czas Bożego Narodzenia był najbardziej sytym i wystawnym, co gwarantować miało pomyślność na cały kolejny rok. Na ile jednak czas Bożego Narodzenia jest kultywowaniem pięknej tradycji, a na ile czasem komercyjnej, plastykowej wręcz przerwy świątecznej?! Damian Drąg, kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz Aleksander Bielenda, nauczyciel i etnograf będą gośćmi debaty, w ramach cyklu spotkań BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”, która 21 listopada ( piątek) o godzinie 17.30 odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Wstęp wolny. 
 
Już od dwóch lat zapraszamy wszystkich Państwa do dyskusji w ramach spotkań, jakie organizujemy pod szyldem BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”.
Tym razem będziemy rozmawiać o tradycji i naszej tożsamości. Z roku na rok coraz trudniej zdefiniować Boże Narodzenie jako apogeum naszej religijności, bo coraz częściej zamienia się w apogeum aktywności konsumenckiej. Mikołaj, gwiazdka, każda okazja jest dobra, żeby wydać pieniądze. Handel jest ogromną machiną, w trybach której marketingowcy i psycholodzy pracują nieustanie, by klient wydawał, wydawał i jeszcze raz wydawał pieniądze. Machina jest chyba bardziej niż skuteczna, bo z  każdym rokiem w grudniu obroty handlowców rosną, a w niektórych branżach zyski z tego jednego, przedświątecznego miesiąca stanowią nawet 40 proc. udziałów w  zyskach z całego roku.
 
Gdzie w tym wszystkim nie zagubić prawdziwego sensu tych świąt, tradycji bożonarodzeniowej, w którą wpisana jest zaduma i zabawa, ale ta ostatnia niekoniecznie przed telewizorem, czy przy suto zastawionym stole?! Na ile poddajemy się  zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia, gdzie najważniejsze są prezenty i wspólne wyjazdy w góry w gronie znajomych?! A może nasz niepokój jest na wyrost, bo w dziejach ludzkich następuje cykliczność, czyli po okresie skomercjalizowania świąt, powinien nadejść okres powrotu do ich typowo religijnego charakteru.
Do dyskusji zaprosiliśmy osoby, które od  lat zajmują się tematami związanymi z tradycją i etnografią, Damiana Drąga, kierownika Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie oraz Aleksandra Bielendę, nauczyciela, etnografa, twórcę, opiekuna Muzeum Regionalnego w Lubeni z siedzibą w Sołonce. W takim gronie nie sposób nie nawiązać do tradycji bożonarodzeniowych typowych dla Rzeszowa i Podkarpacia, o których być może już zapomnieliśmy, a które warto kultywować i przypominać. Miejsce spotkania też jest wyjątkowe,  bo w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
 
Po spotkaniu relacja słowno-fotograficzna na portalu BIZNESiSTYL.pl oraz na łamach magazynu VIP Biznes&Styl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy