Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Boeing 787 "Dreamliner" z obudowami elektroniki z podkarpackiego Ultratechu

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 21-11-2012

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
Gdy 15 grudnia 2009 r. prototyp Dreamlinera – Liniowca Marzeń, inaczej Boeing 787 wzbił się do pierwszego w historii lotu, światowy biznes lotniczy wstrzymał oddech. Udany lot zapowiadał rewolucyjny przełom technologiczny w budowie samolotów. Dreamliner szczęśliwie wylądował. Ultratech jest jedyną firmą lotniczą z Polski, która na zamówienie Irlandczyków dla Dreamlinera robi obudowy układów elektroniki do siłowników sterujących klapami samolotu.

Bezpieczeństwo lądowania gwarantuje Ultratech
 
Słowo „jedyny” zdaje się być wpisane w działalność Ultratechu, firmy zatrudniającej bisko 100 osób w Rzeszowie, Sędziszowie Małopolskim i Przeworsku. Ultratech jest jedynym na świecie producentem części, które wszystkim Boeingom 737 – najpopularniejszym na świecie samolotom pasażerskim na krótkich i średnich dystansach, pozwalają bezpiecznie wylądować. Chodzi o wahacze przedniego podwozia, bez którego to super wytrzymałego i lekkiego elementu z aluminium odpowiedzialnego za stabilizację kół samolotu podczas lądowania nie byłoby mowy o bezpiecznym posadzeniu maszyny na pasie lotniska.

Mała firma, wielkie możliwości
Reklama
 
Już niedługo Ultratech będzie również najprawdopodobniej producentem elementów do europejskich rakiet Ariane służących do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną  satelitów. Ultratech nigdy nie miał i nie ma kompleksów. - W małej firmie robimy części do największych i najbardziej znanych koncernów w branży lotniczej. I o ile jeszcze kilka lat temu zdarzyło mi się usłyszeć, że kontrahent nie do końca jest przekonany do współpracy, bo niepokoi go wielkość naszej firmy, to od kilku lat w ogóle już tego nie słyszę - opowiada Marek Bujny założyciel i wiceprezes rzeszowskiego Ultratechu. W firmie żartują, że cała kadra nabuzowana jest lotnictwem. – Na mnie od zawsze ciągle tak samo wielkie wrażenie robi ważący wiele ton samolot, który ma dwa silniki wielkości beczki do piwa, a potrafiący wzbić się w powietrze i latać – śmieje się Bujny.

Wzmocniony zawodem i rozczarowaniami
 
Kiedy w 1982 r. Bujny kończy elektronikę na kierunku automatyka, zaraz po studiach trafia do rzeszowskiej WSK, stąd miał fundowane stypendium. Po zaledwie siedmiu dniach pracy w Rzeszowie przenosi się do zamiejscowego wydziału WSK w Ropczycach zwanego wtedy Zakład Mechaniczny nr 2 albo wydział „59”. Po ośmiu latach Bujny przeżywa pierwszą rewolucję zawodową w życiu. Jest rok 1990, Polska wchodzi w demokrację, WSK w czarną dziurę, w jednej chwili firma traci 90 proc. rynku i wszystkie zamówienia na Wschodzie. Do tego sypie się branża motoryzacyjna, a ludzie po raz pierwszy w życiu słyszą, że czeka ich bezrobocie. Zakład w Ropczycach musi się zdecydować, albo podejmie się mocnej restrukturyzacji, albo czeka go likwidacja. Ówczesne kierownictwo nie może dogadać się ze związkami zawodowymi, w końcu dyrekcja proponuje kierowanie wydziałem młodemu Bujnemu.
Reklama
 
Pierwsze rozczarowania przyszły, gdy Bujny i jego współpracownicy wyszukiwali kontrakty dla Ropczyc, chcieli dalej zwiększać zatrudnienie, a szefostwo w Rzeszowie nie tyle chciało zatrudniać nowych ludzi w Ropczycach, co przejmować kontrahentów wywalczonych przez menedżerów z Ropczyc. – Wtedy zacząłem marzyć o samodzielności i własnej firmie – wspomina Bujny. W 1998 r. odszedł z WSK i był to pamiętny rok, w tym samym roku z WSK odeszli także Marek Darecki, obecnie szef WSK Rzeszów i Grzegorz Wiącek, wówczas kierownik wydziału „54”, dziś wspólnik Bujnego w Ultratechu. Kolejne dwa lata Marek Bujny pracował w brytyjskiej firmy Royston Components. Dla Anglików pośredniczył w zakupie części lotniczych od polskich firm. Po roku przygotował pełną dokumentację, na podstawie której Brytyjczycy mieli założyć firmę produkującą potrzebne im części w Polsce. Anglicy wtedy tej decyzji nie podjęli, firma produkcyjna nie powstała, a Bujny został z rozpracowanym pomysłem i brakiem pieniędzy na inwestycję.

Własna firma z rodzinnym kapitałem

Rozgoryczony, historię opowiedział w Wielkanoc 2000 roku na rodzinnym spotkaniu, jego szwagier - Władysław Lechman, wówczas współwłaściciel jednej z największych sieci telewizji kablowej w Kielcach stwierdził: wchodzę w to i wyłożył kilkaset tysięcy zł. Bujny do współpracy namówił  przyjaciół z WSK: Grzegorza Wiącka i Jerzego Dziaka i tak powstał Ultratech. Pierwsze zamówienie na części do regionalnego odrzutowca Dash 8 od Goodrich Krosno dostali, kiedy nie mieli jeszcze maszyn. Na dobre trzech wspólników zaczęło pracować pod koniec 2000 r. Na początku 2001 r. wzięli w leasing dwie nowiutkie maszyny: obróbczą i pomiarową za prawie 400 tys. marek niemieckich i rozpoczęli produkcję: części podwozia do samolotów Boeing 737 i Bombardier CRJ 700 dla Goodrich Krosno - do dzisiaj największego i najważniejszego klienta Ultratech. W połowie 2001 r. zatrudnili pierwszych trzech pracowników. Obecnie większość zatrudnionych pracuje w bezpośredniej produkcji, ale firma zatrudnia też kilkunastu inżynierów pracujących jako technolodzy, konstruktorzy oraz kontrolerzy jakości.
Reklama
 
– Chyba zawsze drzemała we mnie chęć, żeby stworzyć coś od podstaw, mieć na to pełny i bezpośredni wpływ. Dodałem do tego marzenia, ambicje, przekonałem podobnie myślących przyjaciół i tak narodził się Ultratech – śmieje się Bujny. Po prawie 10 latach obecności Ultratechu na rynku, firma produkuje prawie 300 różnych detali. Od ponad roku Ultratech współpracuje również z Hispano Suiza,  przygotowuje dla nich różnego rodzaju wsporniki i tuleje, które mają być wykorzystane do Airbusa 350 XWB. Samolot, który po raz pierwszy wzbije się w niebo najwcześniej w 2013 r., ale mający być konkurentem dla debiutującego właśnie Dreamlinera. Oba te samoloty otwierają nową erę w lotnictwie. W dużej mierze zbudowane z kompozytów węglowych, super wytrzymałych i bardzo lekkich materiałów, lżejszych od metalu, które ogromnie obniżają masę samolotów, co umożliwia zabieranie na pokład albo większej liczby pasażerów niż dotychczas, albo dużo większej ilości paliwa. Już zapowiada się duży sukces rynkowy obu samolotów: Boeing ma zamówienia na ponad 800 maszyn, Airbus na 500. Linie lotnicze chcą dużych, oszczędnych samolotów, lotnicze giganty coraz większej współpracy z Ultratechem.

Wśród kontrahentów Ultratechu są nie tylko firmy lotnicze, od początku 2007 r. rzeszowska spółka produkuje również sporo części dla energetyki: głównie łopatki do różnego rodzaju turbin parowych i gazowych.

Biznes z nauką w Dolinie Lotniczej
 
-  Coraz ciekawszym zajęciem staje się dla mnie współpraca biznes-nauka – opowiada Bujny. - Od jakiegoś czasu biorę udział w spotkaniach Aeronet.  Jest to coś w rodzaju stowarzyszenia najlepszych Politechnik z południa i centrum Polski, Instytutu PAN z Gdańska oraz Doliny Lotniczej. Dzięki wygranemu przez Politechnikę Rzeszowską konkursowi na projekt celowy i przyznanym pieniądzom realizowanych jest 15 różnych zagadnień badawczych, które są dedykowane pod potrzeby przemysłu. Stowarzyszenie Dolina Lotnicza jest ukochanym „dzieckiem” jej prezesa Marka Dareckiego i wiceprezesa, Marka Bujnego.  Do klastra należą: Rzeszowska i Mielecka Agencje Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska oraz 75 firm lotniczych od Świdnika po Bielsko Białą, ale najwięcej jest ich z Podkarpacia.

Skąd ten sukces?
Reklama

Dlaczego Ultratech odniósł sukces? – zastanawia się Bujny. - Bo jesteśmy pracowici i nam się chce, tak jak większości małych i średnich firm w Polsce. Niekiedy śmieszą mnie te dyskusje o kryzysie. Jeśli się zastanowić, to w porównaniu do krajów Zachodnich Polacy żyją w permanentnym kryzysie, bo przecież kryzys był do 1989 r., po 1989 r. też nie było prosto i łatwo, w 2009 r. znów jest kryzys, a mimo to Polska jako jedyny kraj w Europie miała 1,5 procentowy wzrost gospodarczy na koniec 2009 r. Dlaczego? Bo Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem i radzą sobie nawet tam, gdzie inni bezradnie rozkładają ręce.
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-05-30 08:38
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.