Reklama

Biznes

Kolejka chętnych do MPWiK po nawóz ze ścieków

Alina Bosak
Dodano: 17.02.2023
71735_produkcja
Share
Udostępnij
Siedem firm zgłosiło się do przetargu, w którym rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaoferowało sprzedaż nawozu z osadów ściekowych. Chętni dzwonili jeszcze po rozstrzygnięciu postępowania. Dlatego spółka rozważa zwiększenie produkcji Glebexu. W grę wchodzi również sprzedaż detaliczna.
 
Glebex+ miejska spółka wprowadziła do sprzedaży w ubiegłym roku. To organiczny nawóz, który powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych. Są one suszone w temperaturze 130 stopni Celsjusza i wzbogacane preparatami mikrobiologicznymi. Jedna tona zawiera m.in. 38 kg azotu ogólnego, 39 kg fosforu, 5 kg potasu oraz co najmniej 50 procent substancji organicznej. Można nimi użyźniać wszystkie rodzaje gleb, pod uprawę polową roślin rolniczych, jak i roślin ozdobnych.
 
Nawóz został przebadany w akredytowanym laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach i uzyskał tam pozytywną opinię. Taką opinię wydał również  Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
 
Po tych opiniach, w sierpniu 2020 roku, rzeszowski Glebex+ otrzymał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu, a MPWiK zabrał się do produkcji.
 
Pierwsze partie polepszacza gleby Glebex+ były gotowe do sprzedaży wiosną 2022 roku. 

273 zł za tonę

Oczyszczalnia ścieków należąca do MPWiK obsługująca aglomerację rzeszowską przyjmuje rocznie około 17 milionów metrów sześciennych ścieków. W oczyszczalni powstaje około 20 tysięcy ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5 tysięcy ton osadów jest osuszanych. Z nich w 2022 roku powstało 1400 ton preparatu polepszającego właściwości gleby. Wszystko zostało sprzedane w hurcie firmie, która wygrała przetarg, czyli Art-Rem ze Zgłobnia. 
 
Ta sama firma wygrała przetarg również w tym roku, oferując cenę ok. 273 zł brutto za tonę Glebexu.
 
– Zainteresowanie było duże, do przetargu w systemie hurtowym zgłosiło się siedmiu oferentów. Już po rozstrzygnięciu przetargu do spółki zgłaszali się kolejni chętni na zakup polepszacza – informuje MPWiK. 

– W tym roku zakładamy produkcję podobnej ilości jak w 2022 roku, ale produkcja może być wyższa. Zapytanie na 1000 ton wystawiliśmy w postępowaniu ofertowym. Kryterium wyboru oferenta była jego propozycja finansowa – wyjaśnia Dominika Pyś, kierownik działu ochrony środowiska MPWiK.
 
Glebex powstaje z odpadów ściekowych. Fot. MPWiK
 
Firma Art-Rem będzie odbierała produkt hurtowo. 1000 ton będzie mógł odebrać do końca bieżącego roku. Produkcja polepszacza w 2022 roku osiągała poziom 90 ton miesięcznie. 

Nadwyżka zostanie sprzedana detalicznie

– Mamy możliwości zwiększenia produkcji. Wtedy nadwyżkę będziemy sprzedawać w systemie detalicznym. Jest to realne bo zainteresowanie w ubiegłym roku było duże i podobnie jest obecnie – mówi Dominika Pyś.
 
Polepszacz konkuruje ceną z drożejącymi nawozami, dlatego jego popularność rośnie. A jego zaletą jest także to, że powstaje z osadów, które zamiast powiększać górę miejskich odpadów, służą użyźnianiu gleby. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy