Reklama

Biznes

Ofiaromat stanął także w rzeszowskiej katedrze

Alina Bosak
Dodano: 21.12.2022
70112_wplatomatt
Share
Udostępnij
Elektroniczna taca, wpłatomat, ofiaromat różnie określa się terminale płatnicze, które coraz częściej pojawiają się w kościołach, także rzeszowskich. W czasach rosnącej popularności transakcji bezgotówkowych i dominacji elektronicznego pieniądza nad tradycyjnym do świątyń z terminalami dołączyła właśnie katedra Rzeszowska. 
 
„Od dzisiaj w naszej Katedrze można składać ofiarę na utrzymanie kościoła za pomocą terminala umieszczonego za ławkami. Ofiaromat realizuje transakcje za pomocą kart płatniczych oraz telefonów. Zainteresowanych taką formą wsparcia zachęcamy do wypróbowania nowego urządzenia”, czytamy 20 grudnia br. na profilu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. 
 
Na terminalu, który obsługiwany jest przez Polskie ePłatności, znajdują się kwoty datków, jakie można przekazać na Kościół. Wynoszą: 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł, 70 zł i 100 zł. Wystarczy wybrać kwotę i przyłożyć do czytnika kartę lub zapłacić telefonem.
 
Pierwsze ofiaromaty pojawiły się w polskich kościołach w 2019 roku. Prekursorem były Archidiecezja Lubelska i Krakowska. W ciągu roku wpłatomatów zaczęło przybywać w kościołach w całej Polsce. W Rzeszowie bezgotówkowe datki od ponad dwóch lat można wpłacać w kościele Podwyższenia Krzyża Św. W grudniu 2020 roku o takiej możliwości poinformowali również rzeszowscy dominikanie. Decyzję przyspieszyła pandemia i związane z nią szczególne środki ostrożności dotyczące higieny i ochrony osobistej. 
 
Ofiaromaty cieszą się sporym zainteresowaniem wiernych, szczególnie od czasów właśnie pandemii, kiedy obrót bezgotówkowy (preferowany w czasie lockdownu przez sklepy), stał się coraz częstszą formą płacenia za zakupy i usługi. Podobnych terminale funkcjonujących także w innych krajach. W Europie m in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy