Reklama

Biznes

Wielkie Pytania w Nauce: prof. Meissner i dr Rożek w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 12.12.2022
69756_pytania
Share
Udostępnij
Prof. Krzysztof A. Meissner i dr Tomasz Rożek są gośćmi spotkania, które we wtorek 13 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi Wojciech Bonowicz. Tytuł spotkania brzmi „Czy wszechświat miał początek?”. Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się w ramach cyklu Wielkie Pytania w Nauce, którego organizatorem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, „Tygodnik Powszechny” oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Wszechświat i jego początki od zawsze intrygowały naukowców z całego świata. Czy istniał on od zawsze? Czy miał określony początek? Badania na ten temat wciąż trwają i pojawiają się kolejne pytania. To właśnie zagadnieniu początku wszechświata poświęcone zostanie najbliższe spotkanie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. W czasie wydarzenia odbędzie się wykład prof. Krzysztofa A. Meissnera oraz dyskusja, w której uczestniczył będzie dr Tomasz Rożek.
 
Prof. Krzysztof A. Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym, współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrosem z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie.
 
Jego zdaniem pytanie, czy Wszechświat jest odwieczny czy też miał określony początek, staje się fundamentalnym elementem współczesnego obrazu świata. – Być może Wszechświat ma skończony i dobrze już znany wiek, ale jego początek wymyka się w ciągu kolejnych, coraz krótszych epok, gdzie samo pojęcie początku traci sens – podkreśla prof. Meissner.
 
Dr Tomasz Rożek, który będzie uczestniczy w rozmowie o Wszechświecie, również jest fizykiem, a także dziennikarze naukowym. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki. Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauka krytycznego myślenia. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Na co dzień kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny, w Radio 357 prowadzi program „Pytania z Księżyca”. Prowadzi również kanał na YouTubie „Nauka. To Lubię” oraz „Nauka. To Lubię Junior.”
 
Wykład profesora Krzysztofa A. Maissnera pt. „Czy wszechświat miał początek?” odbędzie się 13 grudnia 2022 r., w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00, a po nim spotkanie z udziałem prof. Meissnera oraz dra Tomasza Rożka poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz. Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie przekazanie organizatorom przy wejściu na teren Filharmonii biletu wstępu. 
 
Wszystkie bilety w Sali Koncertowej zostały już zarezerwowane, ale można zarezerwować miejsce w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej, w której realizowana będzie transmisja na żywo. 

Pełna relacja ze spotkania dostępna będzie również na stronie internetowej cyklu „Wielkie pytania w Nauce” oraz na stronie internetowej Uczelni.
 
Wykład pt. „Czy wszechświat miał początek?” zainauguruje VII edycję cyklu wykładów „Wielkie pytania w nauce”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”. Cykl powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy