Reklama

Biznes

Od wtorku Forum Innowacji i Forum Turystyczne

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 24.05.2014
12541_Forum_13
Share
Udostępnij
Forum Innowacji w Rzeszowie obchodzi mały jubileusz: 27-28 maja br. odbędzie się jego piąta edycja. Tematyka tegorocznej imprezy wiąże się z szeroko pojętą turystyką. Nieprzypadkowo. Innowacyjny sektor turystyki stale się rozwija i otwiera możliwości wzrostu gospodarczego. Przemysł turystyczny uznawany jest za jeden z największych przemysłów na świecie – zapewnia 255 mln miejsc pracy oraz generuje 9  proc. PKB rocznie. Podkarpacie, w którym nowoczesna technologia (zwłaszcza w Dolinie Lotniczej) spotyka się z względnie czystą, nieskażoną przyrodą, wydaje się świetnym miejscem do rozmowy o tym, jak rozwijać innowacyjny sektor turystyki w Polsce.

Impreza z roku na rok się rozrasta i już zasłużyła sobie na miano najważniejszego wydarzenia polityczno-naukowo-biznesowego na Podkarpaciu. – W 2010 r., przed pierwszą edycją Forum w Grand Hotelu, zastanawialiśmy się, czy przyjedzie 100 czy 130 osób – wspomina poseł Jan Bury (PSL), przewodniczący Rady Programowej Forum Innowacji. – Spodziewamy się, że w V Forum weźmie udział 600, może 700 uczestników z kraju i zagranicy. Każda impreza kongresowa ma to do siebie, że na początku jest nieduża, a później, gdy idea jest trafiona, rozwija się. Pewnie kiedyś przyjdzie taki moment, że Forum Innowacji osiągnie punkt kulminacyjny, ale na razie „rośnie”.
 
Miejscem tegorocznych obrad będzie Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, zdaniem Jana Burego – jeden z najpiękniejszych obiektów dydaktycznych w Polsce. 
 
Przemysł turystyczny rozwija się mimo kryzysu
 
Tematyka tegorocznego Forum Innowacji wiąże się z szeroko pojętą turystyką jako innowacyjnym sektorem gospodarki. W Unii Europejskiej turystyka stanowi trzeci pod względem znaczenia obszar działalności społeczno-gospodarczej, ustępując miejsca jedynie sektorowi handlu i dystrybucji oraz budownictwu. Nie inaczej jest Polsce, gdzie w przedsiębiorstwach turystycznych już jest zatrudnionych około 300 tys. osób. Warto podkreślić, że przemysł turystyczny wciąż notuje wzrost, mimo trwającego kryzysu ekonomicznego, a dając możliwość zatrudnienia ludziom młodym, skutecznie walczy z bezrobociem.
 
– W świecie zachodnim turystyka jest dziedziną, która napędza koniunkturę. – podkreśla Jan Bury. Czy tak może być w Polsce, na Podkarpaciu? Z pewnością. Forum Innowacji będzie okazją do analizy rynku turystycznego w Polsce, a także oceny, jakie technologie innowacyjne pojawiły się w ostatnich latach w tym obszarze i z jakimi barierami ten sektor się zmaga. 

Obrady rozpoczną się sesją plenarną, poświęconą źródłom i barierom innowacyjności w turystyce. Poza panelami dotyczącymi źródeł innowacji, rodzajów działań innowacyjnych w turystyce, przewidziano także panele dotyczące takich dziedzin jak branża hotelarska, turystyka uzdrowiskowa czy biznesowa.
 
Podkarpacie ma turystom wiele do zaoferowania
 
Rzeszów jako stolica Podkarpacia jest niewątpliwie dobrym miejscem do debaty o innowacjach w turystyce. Turystyka bowiem to – oprócz przemysłu lotniczego – kluczowy sektor naszego regionu. Podkarpacie ma wiele do zaoferowania – nie tylko zasoby naturalne, piękne widoki i przyrodę w czystej postaci, ale też miasta z atrakcyjną ofertą dla turystów.  – Mamy piękne Bieszczady, Pogórze Bieszczadzkie, zabytkowe miasta i miasteczka, szlak drewnianej architektury sakralnej – wylicza Jan Bury. – Mamy rozwijającą się branżę turystyczną w postaci sporej liczby dobrych hoteli, pensjonatów i coraz większej liczby dobrych restauracji. Jednak, aby nadążyć za zmieniającym się rynkiem, niezbędne jest wprowadzanie innowacji oraz ciągłych ulepszeń. – Czego nam pod tym względem na Podkarpaciu brakuje? – zastanawia się szef Rady Programowej Forum Innowacji. – Dostępu, w wielu przypadkach, do oferty on-line, pokazania tego produktu turystycznego w postaci strony internetowej, facebookowej, wypromowania go. Brakuje nam właściwej komunikacji. Sam samolot to za mało: turyści przylecą do Rzeszowa i często pojawia się problem, co dalej?
 
Forum turystyczne państw karpackich
 
W drugim dniu Forum Innowacji, z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki, na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się I Forum Turystyczne Państw Karpackich. Wezmą w nim udział m.in.: Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; dr Zoltan Somogyi, dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Turystyki; Herald Egerer, szef Tymczasowego Sekretariatu Konwencji Karpackiej oraz Michael Meyer – koordynator Projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Turystyki w Karpatach. Podczas Forum zostaną omówione m.in. perspektywy stworzenia rozpoznawalnej turystycznej marki Karpat oraz możliwości wspólnych działań promocyjnych w oparciu o postanowienia Konwencji Karpackiej i Protokołu o zrównoważonej turystyce do Ramowej Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat.
 
Miasteczko Innowacji i gość specjalny
 
Forum Innowacji nie jest imprezą zamkniętą. Dla mieszkańców Podkarpacia atrakcją będzie po raz kolejny Miasteczko Innowacji. Będzie ono rozlokowane w dwóch miejscach. W budynku Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii poszczególne regionalne ośrodki turystyczne z całej Polski zaprezentują swoje nietuzinkowe podejście i sposoby promocji własnych regionów. Natomiast na placu eventowym Millenium Hall każdy odwiedzający będzie mógł nie tylko aktywnie spędzić czas, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jak można ciekawie i aktywnie wypoczywać w gronie przyjaciół i rodziny, a co najważniejsze, jakie możliwości daje nam turystyka poznawcza i zdrowotna.
 
 
Tradycją kolejnych edycji Forum Innowacji jest obecność gości specjalnych, związanych tym co robią z tematyką danego roku. W ub. roku gościem specjalnym był dr Scott E. Parazynski, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, który spędził łącznie 57 dni w kosmosie. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Marek Kamiński, słynny podróżnik, polarnik, zdobywca dwóch biegunów (jednym z uczestników obu wypraw był niepełnosprawny nastolatek Jasiek Mela). 
 
Od energetyki do turystyki
Forum Innowacji jest platformą wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami, samorządowcami i politykami. Tematyka dotychczasowych czterech edycji Forum Innowacji była bardzo zróżnicowana i dotyczyła innowacji w takich dziedzinach jak: energetyka, naturalne źródła energii, lotnictwo, komunikacja, informatyka, medycyna, motoryzacja, przemysł kosmiczny. Poruszano też zagadnienia własności intelektualnej, roli klastrów, a także znaczenia badań naukowych dla rozwoju gospodarki. Zderzenie w tym roku różnych poglądów na sprawy związane z turystyką może zaowocować jeszcze bardziej dynamicznym rozwojem branży.
 
W oficjalnym zakończeniu V Forum Innowacji wezmą udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska oraz przewodniczący Rady Programowej Forum Jan Bury, którzy podsumują tegoroczną edycję imprezy. Jednocześnie Jan Bury zapowie VI edycję Forum Innowacji. – Poświęcimy ją wykorzystaniu środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 – ujawnia szef Rady Programowej Forum Innowacji. – Chcemy podyskutować o tym, jak wykorzystywać środki unijne, by przyniosły efekty za 7-10 lat i by nie było sytuacji, jaką dzisiaj mają Irlandia czy Hiszpania, które dużo środków „przejadły”, a problemy gospodarcze czy związane z bezrobociem zostały.
 
Tematy sesji i dyskusji panelowych V Forum Innowacji
1 dzień
 
Sesja plenarna „Źródła i bariery innowacyjności w turystyce” (11.30)
Panele dyskusyjne (równoległe): 
„Innowacyjne działania administracji turystycznej – czy władze publiczne nadążają za zmieniającym się rynkiem?” / „Znaczenie sektorów kreatywnych dla kształtowania innowacyjnej oferty turystycznej” (12.45)
„Innowacyjne rozwiązania w branży hotelarskiej – atrakcyjny dodatek czy sposób na biznes? / „Turystyka uzdrowiskowa – między tradycją a nowoczesnością” (15.00)
„Zielone innowacje w turystyce – moda czy konieczność?” / „Turystyka biznesowa i kongresowa szansą promocji regionów Europy Środkowo-Wschodniej?” (16.30)
 
2 dzień
 
Panel dyskusyjny „Nowe technologie medialne i informatyczne i ich zastosowanie dla turystyki” / sesja „Naturalne produkty a rozwój marki regionu” (9.30)
Sesja  informacyjna „Możliwości finansowania innowacyjnych projektów w perspektywie finansowej UE 2014-2020” (10.45)
Wystąpienie gościa specjalnego – podróżnika Marka Kamińskiego (12.15)
Oficjalne zakończenie V Forum, podsumowanie i zapowiedź VI Forum Innowacji (13.30). Szczegółowe informacje i program V Forum Innowacji na www.forum-innowacji.eu
 
Organizatorami V Forum Innowacji są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski i rzeszowska Fundacja Innopolis. Partnerami są: Polska Organizacja Turystyczna, TVP, TVP Rzeszów i TVP Info.  Impreza jest powiązana z prestiżowym Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju – najważniejszą imprezą gospodarczą w Polsce.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy