Reklama

Biznes

Loty Rzeszów – Miami. Cargo w przyszłym roku, później ruch pasażerski

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 07.05.2014
12243_3-1
Share
Udostępnij
Coraz bliżej do uruchomienia lotniczych połączeń towarowych między Rzeszowem a Miami. Od kilku miesięcy zabiega o to zarząd województwa podkarpackiego. W tym tygodniu w Rzeszowie przebywała delegacja ze Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzono kolejne rozmowy, a we wtorek odbyła się specjalna konferencja logistyczna, na której przedstawiono plany i zamierzenia związane z uruchomieniem połączeń cargo Rzeszów – Miami.  
 
Do Rzeszowa przyjechał Ernesto Rodriguez z Miami-Dade Aviation Department oraz przedstawiciele polsko-amerykańskich izb handlowych z Miami. W poniedziałek goście z USA gościli na rzeszowskim lotnisku, gdzie spotkali się z szefostwem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, a także przedsiębiorcami, głównie z firm spedycyjnych, logistycznych i lotniczych. Zaplanowano również spotkanie z zarządem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przygotowuje masterplan przedsięwzięcia. 
We wtorek goście z USA wzięli udział w konferencji logistycznej, która odbyła się pod hasłem „Podkarpacie Bramą do Europy Środkowo-Wschodniej”. Wniosek z konferencji był taki, że województwo podkarpackie, ze względu na swoje położenie geopolityczne oraz dysponowanie nowoczesnym Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka, może pełnić kluczową rolę w dostępie do rynków południowo-wschodniej części kontynentu europejskiego. 
 
Podczas konferencji Ernesto Rodriguez, który jest szefem marketingu na lotnisku w Miami, mówił o przyczynach zainteresowania Polską i Podkarpaciem: – W 2012 roku w handlu z Polską zanotowaliśmy wzrost o ponad 70 proc. Tonaż nie jest taki duży, ale już procent wiele mówi. Nasz dyrektor lotniczy stwierdził, że jest tu potencjał, musimy wejść na ten rynek i zacząć współpracować z tym rynkiem i dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z rzeszowskim lotniskiem. Podoba nam się wizja pana marszałka i chcemy wspólnie pracować nad tym projektem, który zacznie się od połączeń cargo. Mamy nadzieję, że z czasem uruchomiony zostanie ruch pasażerski, ze względu na układy biznesowe.
Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że do realizacji tego przedsięwzięcia potrzebna jest współpraca samorządów i nie tylko. – Przygotowujemy się do opracowania masterplanu tego przedsięwzięcia. Utworzyliśmy zespół roboczy pracowników Urzędu Marszałkowskiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i lotniska Rzeszów-Jasionka, chcemy też korzystać z doświadczeń naszych amerykańskich partnerów i uczelni wyższych – stwierdził marszałek. – Pracujemy nad utworzeniem infrastruktury cargo magazynu składowania, połączonego z chłodniami. Konieczne będzie uruchomienie fitosanitarnego przejścia granicznego. Takie istnieje już na lotnisku w Warszawie. Liczymy w tym względzie na pomoc sfery rządowej. Chcemy stworzyć duże centrum logistyczne. Konieczne będą także inwestycje strukturalne. 
 
Ważnym elementem przedsięwzięcia jest wskazanie  źródeł jego finansowania. Dużo tu będzie zależało od prywatnego kapitału, który władze województwa chcą zaangażować w partnerstwo publiczno-prywatne. – Moce samorządów nie są takie, żeby można było tak znaczące środki przeznaczać na ten cel, ale musimy stworzyć solidny montaż finansowy. Oprócz budżetu samorządu województwa liczymy na programy operacyjne – Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny i Rozwój Polski Wschodniej – posumował marszałek.
Na pytanie o termin uruchomienia pierwszych lotów cargo z Rzeszowa do Miami odpowiedział Zbigniew Halat, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka: – Mamy nadzieję, że krok po kroku wszystkie nasze wspólne działania doprowadzą do uruchomienia tych połączeń już w przyszłym roku.
 
Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku przedstawiciele Podkarpacia podpisali w Miami deklarację współpracy pomiędzy portami lotniczymi Miami i Rzeszów-Jasionka. Port w Miami należy do największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Jest to także największy port pod względem wielkości cargo w Ameryce Północnej oraz drugi pod względem wielkości ruchu pasażerskiego.
 
W czerwcu przedstawiciele Podkarpacia wraz z grupą przedsiębiorców wezmą udział w corocznych targach Camacol, skupiających m.in. izby gospodarcze, organizacje handlowe oraz agencje rządowe zajmujące się wymianą towarów i usług.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy