Już 13-14 października w Rzeszowie na arenie do walki o inwestora staną startupy, scaleupy i ludzie z nietuzinkowymi pomysłami na biznes. Podczas drugiej edycji Carpathian Startup Fest 2022 (#CSF22) będzie też mowa o zastosowaniu sztucznej inteligencji, występy czołowych postaci polskiego środowiska startupowego, spotkania z inwestorami, targi pracy branży technologicznej oraz strefa wystawiennicza dla startupów. Wszystko w futurystycznym budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego. To świetna okazja do nawiązania wielu kontaktów i wymiany doświadczeń. Każdy może dołączyć. Rejestracja trwa!
Podczas #CSF22 zaprezentują się 24 najlepsze projekty wybrane spośród 226 zgłoszeń na festiwal. Do wygrania jest łącznie 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w programie dla najbardziej innowacyjnych startupów InCredibles zainicjowanym przez Sebastiana Kulczyka. Będzie także specjalna nagroda od RARR dla startupu z Ukrainy. Festiwal startupów to nie tylko konkurs dla tych, którzy przeszli eliminacje, ale wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami i najnowszymi trendami w biznesie. Zaplanowano mnóstwo wydarzeń towarzyszących.
Będzie mowa o zastosowaniu sztucznej inteligencji, występy czołowych postaci polskiego środowiska startupowego, spotkania z inwestorami i potencjalnymi partnerami, targi pracy branży technologicznej oraz strefa wystawiennicza dla startupów. Podczas dwóch dni festiwalowych wystąpią m.in.: Stefan Batory, współzałożyciel i prezes Booksy – polskiej aplikacji do umawiania wizyt u fryzjera, kosmetyczki, masażysty i wielu innych. Michał Sadowski, założyciel i prezes zarządu Brand24 – internetowego narzędzia do monitoringu treści w mediach, czy Katarzyna Cichopek – właścicielka marki Yacichopek.pl, mająca bogate doświadczenie w budowaniu marki osobistej oraz influence marketingu.
Google dla startupów
O dynamicznie rozwijającym się rynku startupowym w Polsce i Ukrainie opowie Michał Kramarz, dyrektor Google for Startups w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – W marcu br. Google ogłosił utworzenie Google for Startups Ukraine Support Fund o wartości 5 milionów dolarów, w ramach którego ukraińskie startupy otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne. Wybrane dotychczas 33 firmy otrzymały do 100 tysięcy dolarów na rozwój, a także mentoring ekspertów Google i wsparcie produktowe. Większość z firm została również zauważona na arenie międzynarodowej, dzięki czemu poszerzyły rynki zbytu o m.in. Polskę, Czechy czy Portugalię – wymienia dyrektor Google for Startups. – Ponadto regularnie i z sukcesem wspieramy nasze rodzime startupy. Przez ostatnie 7 lat społeczność Google for Startups w regionie Europy Środkowo Wschodniej tworzy ponad 10 tysięcy początkujących przedsiębiorców, a Google for Startup Campus odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Dzięki naszej działalności oraz przestrzeni i społeczności Campusu wiele osób pozyskało nowe kontakty biznesowe i dostęp do ekspertów, którzy udzielają niezbędnej pomocy początkującym przedsiębiorcom. Mimo pandemii wiele startupów rozwinęło działalność oraz weszło na rynki zagraniczne. Warto również wspomnieć, że wg najnowszego raportu McKinsey & Company, firmy, które wykorzystują cyfrowe narzędzia są bardziej odporne na zmiany gospodarcze. Na Carpathian Startup Fest chcemy przybliżyć nasze projekty.
Na scenie CSF pojawią się także eksperci zajmujący się realizacją inwestycji w startupy. Do Rzeszowa przyjedzie Michał Kibil, adwokat i partner kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy, oraz Ilona Kuźniecow, starszy prawnik w zespole transakcyjnym DGTL. To kancelaria, która posiada szerokie doświadczenie w zakresie tego typu procesów inwestycyjnych. – Wspieramy inwestorów w szeregu transakcji w startupy, a także w dojrzałe biznesy. Jednocześnie umiemy spojrzeć na transakcje z drugiej strony pracując ze startupami, pomagając je tworzyć, czy też zakładając w przeszłości własne. Tym doświadczeniem podzielimy się podczas Carpathian Startup Fest, starając się pokazać proces inwestycji w startupy z dwóch perspektyw – inwestorów i startupów. Opowiemy, jak kształtuje się współpraca między nimi, jak dochodzi od powiązania obu pomiotów i na co każda ze stron powinna zwrócić uwagę, aby cały proces przebiegł z sukcesem, czyli – inwestor zainwestował w startup, który ma mu przynieść duży zwrot inwestycji, a startup miał warunki do dalszego rozwoju. Pokażemy, jak pogodzić oczekiwania, które na pierwszy rzut oka wydają się sprzeczne. Z jednej strony spotykamy się z oczekiwaniem niezależności i ograniczania wpływu inwestora na rozwój startupu, a z drugiej z całkowicie racjonalnymi potrzebami inwestora co do kontroli wydatkowania pieniędzy, które wnosi do młodej spółki – tłumaczy Michał Kibil. – Na CSF22 powiemy też startupom, jak podejść do poszukiwania inwestora, na co inwestorzy najczęściej zwracają uwagę, czy też jaka dokumentacja w firmie może ważyć o wartości startupu i jego wycenie.
Prawnicy z DGTL chętnie biorą udział w wydarzeniach, wokół których grupują się startupy związane z nowymi technologiami, jak blockchain, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo. Takim też jest festiwal startupów w Rzeszowie. – Pojawiamy się w takich miejscach także po to, aby słuchać. Środowisko startupów to nie tylko źródło niesamowitych pomysłów, ale również źródło spostrzeżeń jak wygląda ich świat w stosunku do tego bardzo uporządkowanego, jaki przedstawia dojrzały biznes – zwraca uwagę Michał Kibil. Jego zdaniem gospodarczy kryzys nie oznacza, że zabraknie chętnych do inwestowania w startupy. Obserwujemy że od kilku lat przybywa inwestorów zainteresowanych dywersyfikowaniem swoich portfeli. Jest też coraz więcej startupów, które przychodzą z ciekawymi pomysłami, w które warto zainwestować. Zwroty z inwestycji także są coraz wyższe. Owszem, kiedy koniunktura na rynku spada i rośnie inflacja, część inwestorów ogranicza wydatkowanie środków, zabezpieczając się na czas ewentualnego kryzysu, ale część właśnie w takich okresach zaczyna inwestować, uznając, że konkurując z mniejszą liczbą zainteresowanych, łatwiej mogą wykupić udziały w ciekawym pomyśle.
Złap kontakty na #CSF
Podczas CSF22 będzie też mowa o tym, jak przygotować startup na kryzys. Rekomendacje właścicieli topowych startupów w Polsce przedstawi Maja Małyska, CEO i współzałożycielka Catch the Tornado Dots. – To rady founderów, którzy startupy prowadzą od dłuższego czasu. Mówią, jak przygotować zespół i klientów, i jakie podjąć działania, aby z kryzysu wyjść obronną ręką. W czasie globalnych zawirowań w gospodarce, trzeba starać się nie tylko o to, aby organizacja przetrwała, ale by wyszła z nich wzmocniona.
Maja Małyska wspólnie z Tomaszem Karwatką (on również wystąpi podczas CSF) oraz Piotrem Karwatką, prowadzi społeczność właścicieli produktowych spółek technologicznych, którzy działają lub chcą działać globalnie. – W naszej społeczności dbamy o to, by wiedza płynęła „from founder to founder”. Dbamy o wymianę doświadczeń, które trudno znaleźć w książkach. Aby wiedzieć, jak prowadzić swoją organizację, najlepiej zapytać praktyka – osobę, która mierzyła się z podobnymi problemami jak my. Otrzymując gotowe rozwiązania, szybciej możemy skalować i rozwijać swój startup. W społeczności budujemy relacje oparte na zaufaniu. Muszą one takie być, ponieważ firmy dzielą się swoim know-how oraz wynikami.
Zdaniem założycieli Catch the Tornado Dots takie festiwale jak CSF mają w sobie duży potencjał do nawiązywania kontaktów i budowania relacji. – W jednym miejscu można spotkać wiele osób, które mają podobne do naszych wyzwania i problemy – stwierdza Maja Małyska. – Tomek Karwatka podpowiada, by na takie wydarzenia jeździć przygotowanym, aby efektywnie wykorzystać spędzony tam czas. Sprawdźmy zatem agendę i dowiedzmy się czegoś o prelegentach. Zastanówmy się, jak oni mogą pomoc naszej organizacji, o co warto ich zapytać. Skontaktujmy się z nimi wcześniej, np. na Linkedinie i umówmy na spotkanie podczas CSF.
W Carpathian Startup Fest mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani: inwestorzy, startupowcy, ludzie nauki i biznesu, marzący o własnym biznesie i realizacji ciekawej inwestycji. Organizatorzy – Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” – zapraszają do rejestracji.