Reklama

Biznes

Pożyczka obrotowa dwa razy taniej niż w banku. I chcemy znieść limity. Rozmowa z Krzysztofem Staszewskim, Prezesem Zarządu Podkarpackiego Funduszu Rozwoju

Artykuł sponsorowany
Dodano: 13.09.2022
66790_zdjecie-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Gdzie najtaniej pożyczyć pieniądze na bieżącą działalność czy inwestycje? Dziś to pytanie zadaje sobie wiele firm, obserwując wzrost stóp procentowych i drożejące kredyty. Czy Podkarpacki Fundusz Rozwoju, utworzony przez Samorząd Województwa Podkarpackiego z myślą o wspieraniu mikro, małych i średnich przedsiębiorców, może zaoferować warunki znacznie korzystniejsze od komercyjnych banków? 

Zdecydowanie tak. Nasze oprocentowanie opiera się o stawkę IBOR publikowaną przez Komisję Europejską. W oprocentowaniu pożyczek nie ma dodatkowych żadnych opłat. Ta stawka jest o 35-50 proc. niższa od tej, jaką proponują banki.

Od 1 września oprocentowanie zmienne pożyczek obrotowych i hipotecznych w PFR wynosi 7,17 proc. To ruch w górę, bo stopy procentowe wg stawki IBOR także rosną. 

Te stopy mogą jeszcze wzrosnąć, ale w połowie przyszłego roku spodziewamy się już ich spadku. To wszystko jest oczywiście odczuwalne dla naszych klientów, ponieważ większość naszych produktów jest na stopie zmiennej. 

Pożyczki obrotowe, hipoteczne, pożyczki na budowę, rozbudowę, modernizację, na zakup urządzeń i maszyn, prolongata, działalność poręczeniowa, gwarancje i promesy – to oferuje PFR. Z której z tych propozycji przedsiębiorcy korzystają najchętniej?

 
Z pożyczki obrotowej na pokrycie kosztów bieżącej działalności – zakup towarów, pilne płatności, wynagrodzenia itp. Nie ingerujemy w cele, na jakie wydawane są te pieniądze. Pożyczkobiorca nie musi sprawozdawać, na co je przeznaczył. Staramy się, aby wnioski o udzielenie takich pożyczek były jak najmniej skomplikowane i maksymalnie upraszczamy procedury związane ze spłatą zobowiązań. Udzielamy pożyczek także przedsiębiorcom, którym kredytu odmówił bank. Nasza ocena ryzyka różni się, co nie oznacza, że mamy problemy z dłużnikami. Wręcz przeciwnie, nasi kredytobiorcy spłacają zobowiązania. 

Jakie kwoty można pożyczyć?

Na ten moment łączne zaangażowanie środków we wszystkich pożyczkach udzielonych jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć 2 mln zł. Maksymalna wysokość pożyczki obrotowej wynosi 500 tys. zł, ale można wziąć dwie, nawet trzy takie pożyczki. Zakup nieruchomości lub środka trwałego to kolejny milion, jaki można pożyczyć w Funduszu. Od przyszłego roku być może zniesiemy i te limity, a wysokość pożyczki będzie zależała przede wszystkim od zdolności do spłaty. Bo trzeba dodać, że nie udzielamy pożyczek 20-letnich, przy których stopa oprocentowania jest wprawdzie dwa razy wyższa niż u nas, ale rata ze względu na długi okres spłaty – niższa. W PFR udzielamy pożyczek na 5-10 lat. 

Maksymalnie do 2030 roku? 

Na razie tak, ale tu także szykujemy zmiany. Chcemy je wprowadzić w oparciu o doświadczenie, jakie zdobył PFR w ciągu pięciu lat działalności. Przedsiębiorcy podkarpaccy są najbardziej ostrożni w Polsce, jeśli chodzi o sięganie po kredyty czy pożyczki. Najmniej chętnie zaciągają zobowiązania finansowe, ale też najsolidniej je spłacają. Jednak bez pewnego ryzyka nie ma w biznesie rozwoju – trzeba inwestować w nowoczesne rozwiązania, zdobywać nowe rynki. I okazuje się, że w województwach, gdzie jest największe ryzyko i największy udział niespłaconych pożyczek, jest też najwyższa dynamika rozwoju gospodarczego. W PFR chcemy tworzyć takie produkty, które zachęcałyby mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa do inwestowania i zaciągania pożyczek pozwalających na pokonanie barier rozwojowych. Preferencyjnymi pożyczkami żyje cały rozwinięty gospodarczo świat. Przodują pod tym względem Niemcy, a ich małe i średnie przedsiębiorstwa należą do najsilniejszych na świecie. Warto z ich rozwiązań skorzystać. Systemem dotacyjnym nie jesteśmy w stanie objąć wszystkich potrzebujących wsparcia przedsiębiorców, dlatego warto postawić na preferencyjne pożyczki. Na przykład, jak w modelu niemieckim, zaoferować wyższe kwoty pożyczek i bardzo długie wakacje kredytowe. Tam przedsiębiorca może pożyczoną sumę zainwestować w jakieś kosztowne rozwiązanie, a spłacać zaczyna dopiero po kilku latach, kiedy inwestycja zaczyna przynosić konkretne zyski. Taką ofertę chcemy przygotować dla podkarpackich przedsiębiorców. 

Fundusz ma już doświadczenie związane z wakacjami kredytowymi, tyle że krótszymi. 

Przedsiębiorca może wnioskować o 6-miesięczną prolongatę, jeśli jest to uzasadnione. Mając na uwadze wojnę w Ukrainie, a także pośrednie jej skutki jak wzrost cen energii i wzrost kosztów funkcjonowania firm, oferujemy prolongatę w spłacie kapitału do 12 miesięcy, jeśli przedsiębiorca wykaże spadek przychodów spowodowany tymi zewnętrznymi przyczynami. 

Plany zniesienia limitów pożyczek i wprowadzenia dłuższych wakacji kredytowych oznaczają, że Fundusz trzeba będzie dokapitalizować?

Zarządzamy kwotą ze środków zwrotnych wycofanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. To kwota 120 mln zł. Z kolei w programie RPO WP na lata 2014-2020 było kolejne 270 mln zł. Do tego mamy własne środki. Chcąc oferować coraz atrakcyjniejsze produkty, nasza spółka powinna się rozwijać, bo to w efekcie przełoży się na poprawę kondycji sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. do tej pory zaangażował na terenie województwa podkarpackiego środki w postaci pożyczek i poręczeń w wysokości ponad 117 mln zł. To w sumie 361 umów. Najchętniej korzystają z nich mikro przedsiębiorcy ale coraz częściej są to też firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z pożyczek PFR chętnie korzysta branża turystyczna, także budowlana, informatyczna, również lotnicza. 

Podkarpacki Fundusz Rozwoju – PFR Sp. z.o.o.
Dział Obsługi Klienta – informacje o pożyczkach, poręczeniach:
Tel.: 17 783 55 46, 17 786 33 11
E-mail: oferta@pfr-podkarpackie.pl
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy