Reklama

Biznes

Podkarpacie widziane z Brukseli. Debata BIZNESiSTYL.pl “Na żywo”

Aneta Gieroń
Dodano: 07.03.2014
WWW
Share
Udostępnij
Co, mówiąc kolokwialnie, Polska, a w szczególności Podkarpacie, ma ze swoich europosłów? Jak ważne jest z punktu widzenia interesów naszego województwa, by w Parlamencie Europejskim reprezentowały nas osoby skuteczne oraz silne merytorycznie i politycznie?! O tym, ale nie tylko będziemy rozmawiać podczas kolejnej debaty z cyklu BIZNESiSTYL.pl “Na Żywo”. Naszymi gośćmi będą: Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana PO i Tomasz Poręba, europoseł PiS, którzy przez ostatnie pięć lat spośród podkarpackich polityków spędzili najwięcej czasu w Brukseli  oraz Strasburgu, a o unijnych niuansach wiedzą prawie wszystko. Debata odbędzie się 26 marca (środa) o godz. 18 w restauracji Oranżeria w Hotelu Rzeszów w Rzeszowie. Wstęp wolny.
 
Już od roku zapraszamy Państwa do dyskusji w ramach spotkań, które organizujemy pod szyldem BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo. Tym razem będzie ponad regionalnie, bo dyskutować będziemy o roli, jaką podkarpaccy europosłowie odgrywają na rzecz regionu.
 
W maju po raz trzeci od czasu, kiedy w 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej, będziemy wybierać polskich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. To oni przez kolejnych pięć lat kształtować będą unijną politykę, a tym samy wpływać także na podkarpacką rzeczywistość. W mijającej kadencji najwięcej o naszych europosłach usłyszeliśmy przy okazji Via Carpathia, trasy, która miała połączyć kraje nadbałtyckie z południem Europy. W Polsce pokrywałaby się z drogą ekspresową S19. Podkarpacie było nią tym bardziej zainteresowane, bo dawałaby nam ona połączenie z Lublinem, a na południe z Barwinkiem i dalej z południem Europy. Niestety, nie udało się jej wpisać do Trans-Europejskiej Sieci Transportowej TEN-T, a tym samym szanse na zdobycie na nią ewentualnego dofinansowania unijnego są minimalne. I choć w teorii  polska, także podkarpacka reprezentacja jest w europarlamencie po to, by głos z Polski był słyszalny w Europie, to w rzeczywistości ze skutecznością tego głosu bywa już różnie. 
 
Nasi europosłowie są też kimś w rodzaju ambasadorów Podkarpacia w Unii Europejskiej, debata będzie więc okazją, by sprawdzić, jak wykorzystali ostatnich 5 lat na promocję naszego regionu także z punktu widzenia kulturalnego, turystycznego i gospodarczego.
 
Nie ma wątpliwości, że bycie skutecznym europosłem, możliwe jest tylko przy byciu aktywnym zarówno w Brukseli jak i w Polsce. Czy Elżbiecie Łukacijewskiej i Tomaszowi Porębie udało się skutecznie połączyć te dwa żywioły; polski i unijny i jak oni sami oceniają swoją kadencję spędzoną w Parlamencie Europejskim, dowiemy się już 26 marca.
 
Po spotkaniu relacja słowno-fotograficzna na portalu BIZNESiSTYL.pl oraz na łamach magazynu VIP Biznes&Styl. Zapraszamy Państwa, którym sprawy Podkarpacia i  Rzeszowa nie są obojętne, do licznego i aktywnego udziału w spotkaniu.
 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!!!

Zapraszamy: www.facebook.com/events/425779330859074/

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy