Reklama

Biznes

RARR zaprasza na platformę startupów. To szansa na milion zł

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 04.07.2022
64855_gawalkiewicz
Share
Udostępnij
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego ogłosiła nabór do dodatkowej, siódmej rundy inkubacji startupów w ramach platformy Start In Podkarpackie. Już ponad 100 startupów, które przygotowały się do wejścia na rynek korzystając z tego wsparcia, otrzymało milion złotych na komercjalizację swoich produktów i usług. Wiele z nich zarejestrowało działalność w Podkarpackim Parku Naukowo–Technologicznym "Aeropolis". Jednym z nich jest odnoszący dziś sukcesy Dentametr.pl, platforma zakupowa dla stomatologów. Teraz przed szansą staną kolejne pomysły. Nabór trwa do 15 lipca.  
 
– Mamy zgodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na przedłużenie projektu do 31 lipca przyszłego roku, a to da nam czas na przygotowanie jeszcze kilkudziesięciu startupowców do ubiegania się o dofinansowanie biznesowych projektów – mówi Jolanta Wiśniowska, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, realizującej program wsparcia startupowych przedsiębiorstw od momentu rejestracji do czasu stworzenia MVP, czyli minimalnej wersji produktu, który będzie gotowy do wprowadzenia na rynek.
 
W ciągu trzech lat, jakie minęły od pierwszego naboru do projektu Platformy Startowe – Start In Podkarpackie, przez ręce ekspertów RARR S.A. przewinęło się ponad 1800 innowacyjnych pomysłów na nowe usługi i produkty. Podkarpacka platforma dla startupów, jedna z sześciu, jakie powstały dzięki pieniądzom z Programu Polska Wschodnia, specjalizuje się w inkubacji pomysłów z takich branż jak: IT/ICT, budownictwo, motoryzacja oraz lotnictwo – i ich właśnie dotyczyły zgłaszane wnioski.

Powstało już 278 nowych spółek

– Trzy czwarte pomysłów związanych było z IT. Na drugim miejscu uplasowało się budownictwo. Najmniej dotyczyło motoryzacji i lotnictwa – wymienia Jolanta Wiśniowska. – Średnia wieku osób składających wnioski to 35 lat. Dominują młodzi, ale nie ograniczamy wieku startupowców. Najmłodszy pomysłodawca miał 18 lat, a najstarszy, jak do tej pory, 74 lata. Ich pomysły zostały poddane ocenie innowacyjności i decyzją ekspertów 296 najlepszych wybrano do objęcia programem inkubacji. W efekcie zarejestrowano 278 nowych spółek. 
 
Pozytywny raport z inkubacji jest przepustką  do ubiegania się o 1 mln zł dotacji na wdrożenie sprzedaży w ramach konkursów z poddziałania 1.1.2 Programu Polska Wschodnia (PO PW). 
 
– Połowa wniosków o taką dotację zakończyła się sukcesem, co jest bardzo dobrym wynikiem – podkreśla prezes Wiśniowska. – To oznacza, że w ramach dotychczasowych konkursów „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” dofinansowanie uzyskały już 103 innowacyjne firmy inkubowane w naszej Platformie, a kolejne wciąż mają szansę.   
 
Jolanta Wiśniowska. Fot. Archiwum RARR

Udany start platformy zakupowej

Jednym ze startupów, który z powodzeniem rozwija dziś sprzedaż, a skorzystał ze wsparcia Platformy Startowej Start In Podkarpackie i otrzymał niemal 1 mln zł dofinasowania z PARP, jest spółka Mateusza Gawałkiewicza. Stworzył on wraz ze wspólnikiem markę Dentametr.pl – innowacyjną platformę zakupową dla stomatologii, która działa w formie SaaS marketplace, pozwalając gabinetom w całej Polsce taniej i sprawniej kupować materiały stomatologiczne, sprowadzając zaangażowanie lekarza w ten proces do minimum.
 
– Nasza platforma nie tylko pozwala lekarzowi porównać ceny i kompleksowo zaopatrywać gabinet z poziomu komputera, ale także pozwala mu zaoszczędzić czas. Zaprojektowany przez nas moduł do zarządzania zapasami działa jak osobisty dyrektor ds. zakupów, dostępny online codziennie przez 24 godziny na dobę. Pozwala na ewidencjonowanie zapasów, automatyczne tworzenie list zamówień oraz przewiduje moment kolejnego zamówienia, dzięki czemu gabinety oszczędzają rocznie często ponad 50 tys. zł. W ofercie jest kilkadziesiąt tysięcy produktów, a ponieważ umożliwiamy składanie zamówień u dystrybutorów i producentów materiałów stomatologicznych bez pośrednictwa przedstawiciela handlowego, to wydatki  i koszty funkcjonowania gabinetu stają się niższe – tłumaczy Mateusz Gawałkiewicz.
 
Z tą ofertą Dentametr.pl wystartował w 2021 roku. Nieco ponad rok od wejścia do projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie. – Na platformę zakwalifikowani zostaliśmy pod koniec 2019 roku. Sama inkubacja, dzięki wcześniejszym przygotowaniom przebiegła szybko, trwała cztery miesiące. Skorzystaliśmy z usług, które platforma oferowała – m.in. doradztwa prawnego i księgowego. W przygotowaniu m.in. dokumentów aplikacyjnych do wniosku o dofinansowanie z PARP pomógł nam menedżer inkubacji – wyjaśnia Mateusz Gawałkiewicz. – Od tego czasu zwiększyliśmy liczbę współpracujących z nami producentów i dystrybutorów do ponad 40, a gabinetów do ponad 200. Obecnie wdrażamy nasze usługi również dla większych klinik sieciowych oraz prowadzimy rozwój w kierunku szpitali. Zaczęliśmy od stomatologii, ale w tej chwili możemy określić naszą firmę jako działającą w obszarze prywatnej ochrony zdrowia i dla każdego klienta z tej grupy będziemy mieć atrakcyjne rozwiązania dotyczące zakupów. Sukcesywnie zwiększamy zespół i cieszymy się, że udaje nam się budować bardzo dobre środowisko pracy – podkreśla Mateusz Gawałkiewicz.
 
Teraz, dzięki decyzji PARP o przedłużeniu projektu Platform Startowych, podobną szansę jak Dentametr.pl  mają kolejni startupowcy. Warunki „wejścia” do projektu pozostają takie same: pomysł musi dotyczyć jednej z czterech specjalizacji (IT/ICT, budownictwo, motoryzacja, lotnictwo), a pomysłodawca zakwalifikowany do inkubacji spółkę kapitałową powinien zarejestrować w jednym z województw Polski Wschodniej: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyski lub warmińsko-mazurskim. 
 
– W siódmej rundzie planujemy inkubację 36 nowych pomysłów. Pierwsze wnioski już do nas wpłynęły, a nabór trwa do 15 lipca 2022 r. Zapraszamy – zachęca Jolanta Wiśniowska.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy