Znakomici eksperci w dziedzinie prawa, mediacji i psychologii społecznej, zapraszani m.in. na wykłady do Maastricht i Strasburga, wystąpią 3 marca, w czwartek, o godz. 10.00 podczas webinaru Akademii Aeropolis ONLINE: „Sygnalista w organizacji – praktycznie i etycznie”. Wydarzenie poświęcone najnowszym przepisom unijnym, które chronią pracowników zgłaszających nieprawidłowości w organizacji, jest bezpłatne. Wystarczy rejestracja pod linkiem, który udostępnia organizator: Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”.
Pod koniec 2021 roku w życie weszła Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, chroniąca osoby zgłaszające nieprawidłowości i naruszenia prawa Unii, o których dowiedziały się w związku z wykonywaną przez nich pracą. firmie, instytucji etc. Nowe przepisy już wdrażają duże przedsiębiorstwa. Ale do 2023 roku musi to zrobić każda firma, która zatrudnia 50 i więcej pracowników. To oznacza konieczność stworzenia kanału umożliwiającego zgłaszanie naruszeń w sposób anonimowy, a także opracowanie procedur postepowania, kiedy takie zgłoszenie nastąpi. O wszystkich wymogach związanych z nowymi przepisami, a także o aspektach etycznych tego prawa i zagrożeniach dla wizerunku firmy będzie można się dowiedzieć podczas bezpłatnego webinarium Akademii Aeropolis ONLINE: „Sygnalista w organizacji – praktycznie i etycznie”.
– Chociaż z punktu widzenia prawa, wdrożenie dyrektywy w firmie nie jest skomplikowane, a jedyna trudność techniczna polega na umożliwienia kontaktu sygnalistom w sposób anonimowy, to tzw. whistleblowing rodzi ryzyko kryzysu wizerunkowego i inne problemy związane z relacjami w firmie. Dlatego warto stworzyć procedury postępowania w sytuacji otrzymania zgłoszenia o nieprawidłowościach, ponieważ wcześniej czy później może ono nastąpić. Organizacja przygotowana do zarządzania takim kryzysem, lepiej sobie z nim poradzi – zwraca uwagę Łukasz Chodowski, dyrektor generalny Déhora Polska, firmy zajmującej się kompleksowym doradztwem dla HR, która zadbała o udział w webinarium najlepszych specjalistów, z wyjątkowym doświadczeniem w zakresie prawa i etycznych aspektów prowadzenia biznesu oraz rozwiązywania sytuacji kryzysowych.
Webinar obejmuje dwie części. Problem „Etyka w biznesie: kochana, niepraktykowana” przenalizuje dla uczestników spotkania dr Paweł P. Mlicki, psycholog społeczny, mediator i konsultant organizacyjny. Od 12 lat, pracując dla firmy Déhora, pomaga organizacjom w optymalizacji planowania korporacyjnego czasu pracy. W obszarze jego zainteresowań jest m.in. etyka zawodowa i działania antykorupcyjne, zarządzanie zmianą i współpracą międzynarodową w ramach Unii Europejskiej. Po kilkunastu latach pracy naukowej na uniwersytetach w Polsce i Holandii, był doradcą holenderskiej policji i ministerstwa sprawiedliwości ds. międzynarodowej współpracy w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości. Od wielu lat współpracuje jako wykładowca z European Institute of Public Administration w Maastricht i z École nationale d'administration w Strasburgu. Był także członkiem rad nadzorczych firm Job Net oraz PZU NFI Management oraz Zarządu Niderlandzko-Polskiej Izby Gospodarczej. Obecnie jest członkiem Rady Nadzorczej Smart Venture S.A. i Smart Faktor S.A.
Aspekty prawne związane z sygnalistami omówi z kolei Michał Kibil w części webinaru zatytułowanej: „Jak nie hodować kanarków, czyli o skutecznym wdrożeniu przepisów o sygnalistach”. Jest on współzałożycielem i starszym wspólnikiem w kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy S.K.A. Specjalizuje się w sprawach z zakresu HR, ochrony danych osobowych i zarządzania własnością intelektualną w rozwiązaniach technologicznych. Doradza oraz szkoli we wszelkich kwestiach związanych z szeroko pojętą tematyką zatrudniania pracowników, w tym w zakresie przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym.
Dr Paweł P. Mlicki będzie mówił o sygnalistach z punktu widzenia etyki zawodowej, natomiast mecenas Michał Kibil wyjaśni temat od strony prawnej. Połączenie wiedzy tych dwóch ekspertów gwarantuje unikalną wartość tego webinaru. Większość szkoleń na temat sygnalistów dotyczy wyłączenie dyrektywy unijnej, która wymaga wprowadzenia określonych procedur przez przedsiębiorców. My proponujemy ujęcie problemu nowych przepisów w szerszym aspekcie – obok bardzo jasnego wyjaśnienia zagadnień prawnych, wskazujemy, jak poradzić sobie z problemami etycznymi, które wiążą się ze zjawiskiem, jakim są sygnaliści. Funkcjonowali oni w organizacjach już wcześniej i wiele firm prywatnych wprowadziło procedury na wzór rozwiązań amerykańskich, gdzie whistleblowing jest powszechny – mówi Łukasz Chodowski, zapewniając, że uczestnicy webinaru Akademii Aeropolis otrzymają wszystkie niezbędne wskazówki, jak z nową dyrektywą sobie poradzić. Będzie można zadać ekspertom pytania. Wykładowcy położą również nacisk na wymianę doświadczeń.
Szkolenie w szczególności adresowane jest do osób zarządzających firmami, kierujących działami HR, pracujących w działach prawnych oraz CSR. Rozpocznie się o godz. 10.00, w czwartek, 3 marca br. i potrwa do godziny 12.00.