W pracowni rzemieślniczej lub punkcie napraw sprzętu zmechanizowanego używane są narzędzia, które wymagają powierzchni roboczej odpornej na uszkodzenia mechaniczne i większe obciążenia. Do wyposażenia tych pomieszczeń używane są meble przemysłowe – trwałe i praktyczne w użytkowaniu. W zależności od charakteru działalności są to wytrzymałe stoły warsztatowe lub biurka z regulowaną wysokością blatu.
Czym charakteryzują się profesjonalne meble warsztatowe?
Przede wszystkim mają solidną i stabilną konstrukcję. Stelaże mebli przemysłowych wykonane są ze stali i malowane proszkowo, co stanowi zarazem ochronę antykorozyjną. Blaty są odporne na zarysowania, zwiększoną siłę nacisku oraz działanie odczynników chemicznych. Zapewniają one odpowiednią powierzchnię roboczą na ułożenie narzędzi i wykonywanie prac. Ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w meblach przemysłowych stosowane są materiały niepalne. Meble do warsztatów są trwałe. Można je użytkować przez wiele lat bez potrzeby częstego dokonywania zabiegów konserwacyjnych.
Stoły do prac konstrukcyjnych, monterskich i magazynów
W niewielkich zakładach wytwórczych nie ma zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Wszystkie czynności wykonuje się za pomocą przyrządów do obróbki ręcznej lub elektronarzędzi. Zatem podstawowym wyposażeniem jest odpowiedniej wielkości stół warsztatowy złożony ze stalowej ramy i blatu zrobionego z wysokiej jakości laminatu. Tego typu
meble przemysłowe mają spory udźwig. Jest to niezbędny warunek dla zapewnienia pewnego podparcia podczas wykonywanych czynności.
Z meblami przemysłowymi można się spotkać również w halach magazynowych zakładów produkcyjnych i hurtowniach. Na obszernych stołach kładzie się towar przeznaczony do ułożenia na regałach albo pakowania do wysyłki. W zależności od ilości wolnej przestrzeni wykorzystywane są stoły o większej lub mniejszej długości blatu. Niezależnie od jego wymiarów udźwig jest taki sam. Da się więc na nim ułożyć sporo ciężkich paczek.
Biurka do pracy w pozycji siedzącej lub stojącej
W pracowniach krawieckich, na zapleczach zakładów gastronomicznych jak też w warsztatach drobnej wytwórczości potrzebne są meble przemysłowe z regulacją wysokości. Mają one szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie niektóre czynności wykonywane są na stojąco a inne na siedząco.
Krawiec, czy krawcowa najpierw musi zrobić odpowiedni wykrój. Najsprawniej wychodzi to, gdy wszystkie partie tkaniny ma w zasięgu ręki. Ułatwieniem jest pozycja stojąca. W następnych etapach można obniżyć blat aby zasiąść przy maszynie do szycia. W zakładzie rzemieślniczym biurko pełni zarazem rolę stołu roboczego, jak też mebla do prowadzenia dokumentacji i lady przy obsłudze klientów. Niekiedy potrzebna jest częsta doraźna zmiana tych funkcji. Przeznaczone do tych celów meble przemysłowe wyposażone są w prosty i szybki w uruchomieniu mechanizm elektryczny regulujący poziom blatu. Pracownik ma możliwość zmiany wysokości nawet o pół metra. To duże ułatwienie wpływające na komfort pracy.