Reklama

Biznes

PPWB – TWÓJ BIZNES TO TWÓJ ROZWÓJ

materiał partnera
Dodano: 25.01.2022
59420_projekt_graficzny-2_banery-_publikacja_artykulu-wywiad_2_kp-92_750-400_1
Share
Udostępnij
Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu to przede wszystkim rozwój. Rozwój skierowany nie tylko na MŚP z regionu. Na pytania dotyczące projektu odpowiada Grzegorz Karpiuk pełniący rolę Koordynatora Projektu ze strony Partnera. 
 
1. Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu pomaga podkarpackim przedsiębiorcom w rozwoju. Czy właśnie to stanowi jej główny cel?
 
To prawda, że głównym celem projektu jest właśnie wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa podkarpackiego. Chcemy wspierać te firmy i umożliwić im zakup wyspecjalizowanych usług okołobiznesowych. Jednak nie jest to jedyny cel całego projektu. Oprócz tego chcemy, by wzrosła konkurencyjność przedsiębiorców, a nawiązanie współpracy z krajowymi czy nawet zagranicznymi dostawcami usług rozwojowych przyczyniło się do rozwoju całego Podkarpacia. Projekt ma także wspierać podkarpackie Instytucje Otoczenia Biznesu w budowaniu ofert zorientowanych rynkowo na usługi rozwojowe dla firm.
 
2. PPWB funkcjonuje od 2017 roku. Skąd pomysł na taki projekt? 
 
Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu jest wynikiem Inicjatywy Catching-Up Regions, która była realizowana wspólnie z Komisją Europejską, Bankiem Światowym i Ministerstwem Rozwoju. Zdiagnozowano wówczas niską konkurencyjność podkarpackich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Po przeanalizowaniu wszystkich problemów i potrzeb opracowano progam, który może je rozwiązać. Tak powstała Platforma, w ramach której podpisano już 211 umów z podkarpackimi firmami. Projekt realizowany jest przez Województwo Podkarpackie w partnerstwie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 
 
3. Na czym polega oferta Platformy?
 
Podkarpackie przedsiębiorstwa – jako Odbiorcy Wsparcia – po pomyślnej rejestracji mają dostęp do katalogu usług oferowanych przez różne instytucje. Mogą zakupić potrzebną i interesującą usługę, a po jej realizacji otrzymać refundację kosztów w wysokości nawet 90%.
 
4. Oferowane w katalogu usługi mają specjalistyczny charakter. Czy dostępne kategorie ograniczają się tylko do konkretnych branż?
 
Kategorii usług jest naprawdę wiele, przez co każda firma może znaleźć coś dla siebie. Są to między innymi usługi polegające na analizie procesów biznesowych lub finansowych, opracowywanie strategii rozwoju firmy, usługi marketingowe, ekoinnowacje, usługi w zakresie wzornictwa czy patentów. Ich charakter jest uniwersalny, dlatego wiele przedsiębiorstw może z nich skorzystać niezależnie od branży, w której działa. 
 
5. Jak zatem przebiega rejestracja w systemie PPWB?
 
Na stronie ppwb.pl znajduje się formularz rejestracyjny, który należy wypełnić. Na wstępie należy również określić rolę, którą chce się pełnić. Jeśli zainteresowany podmiot chce skorzystać z usługi, zgłasza się jako Odbiorca Wsparcia. Jeśli ma status Instytucji Otoczenia Biznesu i chce świadczyć usługi przez portal, zgłasza się jako Dostawca Usług. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych oraz załączeniu dokumentów i oświadczeń, pozostaje czekać na pozytywną weryfikację. Po jej zakończeniu można w pełni korzystać z oferty Podkarpackiej Platformy Wsparcia Biznesu. Możliwe jest też indywidualne zgłoszenie się jako ekspert wspierający realizację projektu – wówczas osoba rejestruje się jako Niezależny Doradca.
 
6. PPWB jest kierowane głównie do podkarpackich firm. Jakie warunki muszą one spełnić, by wziąć w nim udział?
 
Przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego mogą korzystać z usług PPWB, jeśli ich siedziba, oddział lub stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej znajduje się na terenie województwa podkarpackiego. Koniecznym warunkiem jest posiadanie statusu mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby działalność firmy w dniu rejestracji nie była krótsza niż 6 miesięcy.
 
7. Czy w takim razie MŚP z Podkarpacia stanowią jedyną grupę, która może skorzystać z pomocy Platformy?
 
Aby zostać Odbiorcą Wsparcia (OW), jest to konieczny warunek, jednak w projekcie mogą wziąć udział również inne osoby. Tak jak wspomniałem wcześniej, są to Dostawcy Usług (DU) i Niezależni Doradcy (ND). To właśnie od Dostawców Usług możliwe jest zakupienie specjalistycznej usługi. Zarejestrowanymi DU mogą zostać krajowe i zagraniczne Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB), które w dniu rejestracji prowadzą działalność od minimum 3 miesięcy. Muszą także posiadać potencjał techniczny i ekonomiczny niezbędny do należytego świadczenia usługi, dysponować specjalistami w określonej dziedzinie oraz udokumentować doświadczenie w zakresie usług, które chcą świadczyć. Co więcej, projekt daje też firmom możliwość częściowej refundacji zakupu usługi od dostawców komercyjnych. Lecz możliwe jest to tylko w sytuacji, gdy w dostępnej na PPWB ofercie IOB nie ma usługi, jaka odpowiada potrzebom firmy, a dostawca komercyjny zostanie wybrany w odpowiedniej procedurze konkurencyjnej zgodnie z Regulaminem projektu. Przy prowadzeniu całego postępowania potrzebni są również eksperci, czyli w terminologii tego projektu –  Niezależni Doradcy. Tutaj, podobnie jak w przypadku DU, nie ma znaczenia miejsce zamieszkania czy działalności. Są to osoby fizyczne z odpowiednim doświadczeniem, które doradzają na etapie projektowania usług i weryfikują ich późniejsze wykonanie. Szczegółowy regulamin naboru i wymagań na poszczególne funkcje znajduje się na stronie internetowej ppwb.pl.
 
8. Co daje PPWB?
 
Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu to przede wszystkim możliwość rozwoju dla MŚP z regionu. Mają one przecież szansę na otrzymanie refundacji kosztowej usługi, która wpisuje się w ich potrzeby rozwojowe i zostanie wykonana na wysokim poziomie. Projekt wpłynie na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa, na poszerzenie jego oferty produktowej lub usługowej czy na zwiększenia zysków w przyszłości. Jednak projekt jest także szansą dla Dostawców Usług. Mogą oni zyskać nowych klientów, z którymi często współpraca trwa również po zakończeniu projektu.
 
9. W poprzednim roku PPWB wsparło 115 przedsiębiorców. Jakie są plany na najbliższy czas?
 
Rozwój jest wpisany w charakter całego projektu. Chcemy nadal wspierać regionalne firmy, ale także docierać do nowych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani wprowadzeniem innowacyjnych usług czy technologii. Zakładanym efektem realizacji projektu jest zarówno zwiększenie liczby MŚP z Podkarpacia korzystających ze specjalistycznych usług, jak i wzrost usług, które będą odpowiedzią na potrzeby regionalnego rynku i przyczynią się do jego konkurencyjności. Zależy nam, by o Podkarpackiej Platformie Wsparcia Biznesu wiedziało jak najwięcej osób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą PPWB.
 
Skorzystaj z Podkarpackiej Platformy Wsparcia Biznesu i otrzymaj zwrot poniesionych kosztów. Twój biznes to Twój rozwój!
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy