Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z firmą kurierską InPost wprowadziła usługę zwrotu używanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Trafia on do naprawy i z powrotem do użytku. Nadanie paczki jest bezpłatne. Taką przesyłkę można już oddać do paczkomatów w Rzeszowie.
Akcja RePaczka umożliwia bezpłatne oddanie zużytych urządzeń do paczkomatów InPost. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, który znajduje się na
stronie internetowej akcji i nadać bez żadnych dodatkowych warunków i opłat.
Można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłany sprzęt może być ponownie wykorzystany zgodnie z zasadami "reuse" (ponownego użytku).
– Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy”- podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Gdy w RePaczce znajdą się sprzęty, których serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi. – Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski.
Akcję promuje również Urząd Miasta Rzeszowa, przypominając, że to kolejna możliwość oddania niepotrzebnego sprzętu do recyclingu. Jesienią rozstawiono w mieście 35 pojemników na elektroodpady niewielkich gabarytów. Można do nich wrzucać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, a więc np. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony.
– Działania proekologiczne w naszym mieście to jeden z priorytetów. Podejmujemy szereg inicjatyw, by Rzeszów był nie tylko smart city, ale także green city. Zależy nam, aby wszyscy mieszkańcy mogli szybko i całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci, które dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, zachęcając do oddawania elektronicznego sprzętu do paczkomatów, pojemników na elektroodpad lub, tego o dużych gabarytach, do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Akcja RePaczka obejmuje całą Polskę i sprzęt można wrzucać do paczkomatów w dowolnej miejscowości.