Już w najbliższy czwartek, 28 października, podczas pierwszego Carpathian Startup Fest, 20 funduszy inwestycyjnych i inwestorów prywatnych, także podkarpackich biznesmenów, będzie wypatrywać okazji do ulokowania kapitału w dobrze rokującej młodej spółce. Najlepsze pomysły zostały już wybrane podczas selekcji koordynowanej przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbędą się 24 prezentacje, a kilkadziesiąt innych propozycji będzie czekało na inwestorów podczas indywidualnych rozmów.
Carpathian Startup Fest 2021 – pierwsza giełda startupów w województwie podkarpackim to wyjątkowa okazja dla ludzi z pomysłami na biznes, ciekawymi prototypami, czasem już raczkującymi na rynku sprzedaży, na to, by zdobyć kapitał, dokonać rozwojowego skoku i osiągnąć skalę, która powoli cieszyć się zyskami. Jak wiele takich przedsiębiorczych osób jest na Podkarpaciu, Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wpierw przekonało zainteresowanie programem Platformy Startowe Start In Podkarpackie, a teraz bardzo duża liczba zgłoszeń na startupową giełdę, która odbędzie się czwartek w G2A Arena. Z ponad 140 zgłoszonych pomysłów, 24 zaprezentuje się na scenie przed jurorami i zawalczy nie tylko o zainteresowanie inwestorów, ale również o nagrody finansowe. To inicjatywy na różnym etapie rozwoju. Wśród nich są: 8 pomysłów, 10 startupów i 6 scaleupów. Tydzień przed Carpathian Startup Fest, pod okiem ekspertów RARR S.A. i szkoleniowców, przygotowywały się one do wystąpień finałowych. Jak zostały one wybrane do prezentacji?
– Ze 140 zgłoszonych projektów, ponad 80 przesłaliśmy funduszy inwestycyjnych i inwestorów prywatnych i to oni wybrali 24, które zaprezentują się na scenie i powalczą o nagrody finałowe oraz ewentualną współpracę z funduszami – mówi Krystian Kapinos, wiceprezes RARR S.A. – Do finału wybraliśmy ograniczoną liczbę projektów, natomiast inwestorzy zainteresowani byli wieloma pomysłami. Pracując nad przygotowaniem tego wydarzenia, dostrzegamy, jak na Podkarpaciu wyrosła społeczność startupowa, która jest bardzo ważna w ekosystemie innowacji, jest źródłem inicjatyw, ale też pomaga tworzyć zespoły, które są kluczowe w budowaniu nowych, innowacyjnych firm.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Patronat nad wydarzeniem objęła również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem strategicznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a partnerem głównym Podkarpackie Centrum Innowacji. Do partnerów dołączył również Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.
– Naszym głównym celem jest wspieranie i pomaganie mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, a startupy są tymi przedsiębiorstwami, które znajdują się na początku biznesowej drogi i najbardziej tej pomocy potrzebują. Razem z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego wspieramy je m.in. w projekcie Start In Podkarpackie, a teraz dołączyliśmy do Carpathian Startup Fest – dodaje Antoni Górski, wiceprezes MARR S.A.
Tomasz Lutak, specjalista ds. rozwoju rynku regionalnego BGK, podkreśla: – Misją banku jest rozwój polskiego biznesu. Działamy wprawdzie w grupie przedsiębiorstw już obecnych na rynku i do tej pory startupy nie były częścią naszej misji, ale sytuacja się zmieniła. Kiedy w wyniku pandemii wprowadzono tarczę antykryzysową, przekonaliśmy się, jak wielu przedsiębiorców musiało się przebranżowić i postawić na nowe pomysły. To często nasi lokalni przedsiębiorcy, którzy mają nowy, lepszy pomysł na siebie.
Dzięki pieniądzom Banku Gospodarstwa Krajowego RARR S.A. i MARR S.A. udzielają niskooprocentowanych, a nawet z zerowym oprocentowaniem, pożyczek. – Żaden inny bank nie udzieli pożyczki firmie bez historii kredytowej, natomiast my, z pomocą BGK, udzielamy. Dla startupu to może być pół miliona, milion. Do 100 tys. zł można pożyczyć na weksel, a w przypadku większych kwot wymagamy zabezpieczenia – uzupełnia Antoni Górski.
Podczas Carpathian Startup Fest zaprezentowane zostaną zupełnie nowe pomysły, które nie przeszły jeszcze żadnej drogi, ale także startupy, które powstały w programie Platformy Startowe Start In Podkarpackie (tu wciąż trwa nabór i do 31 października można jeszcze zgłaszać swoje pomysły), czy scaleupy, które już osiągają pewne dochody i mogą zaciągać pożyczki.
– Spektrum narzędzi, które można wykorzystywać do wsparcia przedsiębiorczości jest szerokie – uważa Bartosz Jadam, koordynator Carpathian Startup Fest. – To pożyczki, poręczenia, program Start In Podkarpackie, czy właśnie Carpathian Startup Fest, gdzie mówimy o pieniądzach inwestorskich, tzw. smart money, czyli mądrych pieniądzach, za którymi idzie nie tylko kapitał, ale cała wiedza inwestora, jego szeroka sieć kontaktów, znajomość rynków zagranicznych i możliwości wsparcia pozafinansowego.
Jak zaznacza wiceprezes Kapinos, na wydarzeniu pojawi się m.in. pięciu inwestorów prywatnych z województwa podkarpackiego. Festiwal będzie miejscem, gdzie będą mogli porozmawiać nie tylko z tymi, którzy zaprezentują się na scenie, ale również innymi pomysłodawcami i startupowcami obecnymi na wydarzeniu.
Carpathian Startup Fest odbędzie się 24 października. Liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnictwo można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.csf21.pl.