Reklama

Biznes

CSF 2021: Podkarpacki biznes może zainwestować w startupy

Alina Bosak
Dodano: 26.10.2021
57275_biznes
Share
Udostępnij
Już w najbliższy czwartek, 28 października, podczas pierwszego Carpathian Startup Fest, 20 funduszy inwestycyjnych i inwestorów prywatnych, także podkarpackich biznesmenów, będzie wypatrywać okazji do ulokowania kapitału w dobrze rokującej młodej spółce. Najlepsze pomysły zostały już wybrane podczas selekcji koordynowanej przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbędą się 24 prezentacje, a kilkadziesiąt innych propozycji będzie czekało na inwestorów podczas indywidualnych rozmów.
 
Carpathian Startup Fest 2021 – pierwsza giełda startupów w województwie podkarpackim to wyjątkowa okazja dla ludzi z pomysłami na biznes, ciekawymi prototypami, czasem już raczkującymi na rynku sprzedaży, na to, by zdobyć kapitał, dokonać rozwojowego skoku i osiągnąć skalę, która powoli cieszyć się zyskami. Jak wiele takich przedsiębiorczych osób jest na Podkarpaciu, Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wpierw przekonało zainteresowanie programem Platformy Startowe Start In Podkarpackie, a teraz bardzo duża liczba zgłoszeń na startupową giełdę, która odbędzie się czwartek w G2A Arena. Z ponad 140 zgłoszonych pomysłów, 24 zaprezentuje się na scenie przed jurorami i zawalczy nie tylko o zainteresowanie inwestorów, ale również o nagrody finansowe. To inicjatywy na różnym etapie rozwoju. Wśród nich są: 8 pomysłów, 10 startupów i 6 scaleupów. Tydzień przed Carpathian Startup Fest, pod okiem ekspertów RARR S.A. i szkoleniowców, przygotowywały się one do wystąpień finałowych. Jak zostały one wybrane do prezentacji?
 
– Ze 140 zgłoszonych projektów, ponad 80 przesłaliśmy funduszy inwestycyjnych i inwestorów prywatnych i to oni wybrali 24, które zaprezentują się na scenie i powalczą o nagrody finałowe oraz ewentualną współpracę z funduszami – mówi Krystian Kapinos, wiceprezes RARR S.A. – Do finału wybraliśmy ograniczoną liczbę projektów, natomiast inwestorzy zainteresowani byli wieloma pomysłami. Pracując nad przygotowaniem tego wydarzenia, dostrzegamy, jak na Podkarpaciu wyrosła społeczność startupowa, która jest bardzo ważna w ekosystemie innowacji, jest źródłem inicjatyw, ale też pomaga tworzyć zespoły, które są kluczowe w budowaniu nowych, innowacyjnych firm.
 
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Patronat nad wydarzeniem objęła również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem strategicznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a partnerem głównym Podkarpackie Centrum Innowacji. Do partnerów dołączył również Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.
 
– Naszym głównym celem jest wspieranie i pomaganie mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, a startupy są tymi przedsiębiorstwami, które znajdują się na początku biznesowej drogi i najbardziej tej pomocy potrzebują. Razem z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego wspieramy je m.in. w projekcie Start In Podkarpackie, a teraz dołączyliśmy do Carpathian Startup Fest – dodaje Antoni Górski, wiceprezes MARR S.A. 
 
Tomasz Lutak, specjalista ds. rozwoju rynku regionalnego BGK, podkreśla: – Misją banku jest rozwój polskiego biznesu. Działamy wprawdzie w grupie przedsiębiorstw już obecnych na rynku i do tej pory startupy nie były częścią naszej misji, ale sytuacja się zmieniła. Kiedy w wyniku pandemii wprowadzono tarczę antykryzysową, przekonaliśmy się, jak wielu przedsiębiorców musiało się przebranżowić i postawić na nowe pomysły. To często nasi lokalni przedsiębiorcy, którzy mają nowy, lepszy pomysł na siebie. 
 
Dzięki pieniądzom Banku Gospodarstwa Krajowego RARR S.A. i MARR S.A. udzielają niskooprocentowanych, a nawet z zerowym oprocentowaniem, pożyczek. – Żaden inny bank nie udzieli pożyczki firmie bez historii kredytowej, natomiast my, z pomocą BGK, udzielamy. Dla startupu to może być pół miliona, milion. Do 100 tys. zł można pożyczyć na weksel, a w przypadku większych kwot wymagamy zabezpieczenia – uzupełnia Antoni Górski.
 
Podczas Carpathian Startup Fest zaprezentowane zostaną zupełnie nowe pomysły, które nie przeszły jeszcze żadnej drogi, ale także startupy, które powstały w programie Platformy Startowe Start In Podkarpackie (tu wciąż trwa nabór i do 31 października można jeszcze zgłaszać swoje pomysły), czy scaleupy, które już osiągają pewne dochody i mogą zaciągać pożyczki.
– Spektrum narzędzi, które można wykorzystywać do wsparcia przedsiębiorczości jest szerokie – uważa Bartosz Jadam, koordynator Carpathian Startup Fest. – To pożyczki, poręczenia, program Start In Podkarpackie, czy właśnie Carpathian Startup Fest, gdzie mówimy o pieniądzach inwestorskich, tzw. smart money, czyli mądrych pieniądzach, za którymi idzie nie tylko kapitał, ale cała wiedza inwestora, jego szeroka sieć kontaktów, znajomość rynków zagranicznych i możliwości wsparcia pozafinansowego. 
 
Jak zaznacza wiceprezes Kapinos, na wydarzeniu pojawi się m.in. pięciu inwestorów prywatnych z województwa podkarpackiego. Festiwal będzie miejscem, gdzie będą mogli porozmawiać nie tylko z tymi, którzy zaprezentują się na scenie, ale również innymi pomysłodawcami i startupowcami obecnymi na wydarzeniu. 
 
Carpathian Startup Fest odbędzie się 24 października. Liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnictwo można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.csf21.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy