Reklama

Biznes

Pierwsi absolwenci medycyny na UR odbierają dyplomy

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.09.2021
56447_medycyna
Share
Udostępnij
W niedzielę, 19 września w Filharmonii Podkarpackiej 98 absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim odbierze symboliczne dyplomy i złoży lekarskie przyrzeczenie. To pierwsi absolwenci rzeszowskiej medycyny.
 
– To historyczna chwila nie tylko dla Uniwersytetu, ale również dla miasta i regionu. Robiliśmy wszystko, żeby jakościowo zabezpieczyć odpowiednie kształcenie, zarówno to podstawowe jak i przedkliniczne i kliniczne. Zrobiliśmy dobrą robotę i to zaprocentuje na przyszłość – mówi prof. Artur Mazur, prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych UR.
Wśród zaproszonych gości będą władze Rzeszowa, regionu, władze podkarpackich uczelni, przedstawiciele podmiotów medycznych współpracujących z Kolegium, absolwenci i ich rodziny.

A zaczęło się w 2015 roku, gdy 120 studentów z kilku regionów Polski rozpoczęło studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku lekarskim, który został uruchomiony na Uniwersytecie Rzeszowskim.
 
Wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim został złożony w ministerstwach zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego w listopadzie 2013 roku. W lipcu 2014 roku UR otrzymał pozytywną decyzję.
 
Według ówczesnego wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego, który wziął wtedy udział w inauguracji roku akademickiego na UR, utworzenie kierunku lekarskiego w Rzeszowie jest „wiekopomną chwilą”. – Kształcenie na kierunku lekarskim od bardzo wielu lat w Polsce było ograniczone do 10-11 uczelni – mówił wiceminister.
 
Obecnie strukturę Kolegium Nauk Medycznych tworzą 3 Instytuty: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk o Zdrowiu i Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie.

Kolegium Nauk Medycznych to młoda ale dynamicznie rozwijająca się jednostka Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykwalifikowaną kadrą, nowoczesnymi centrami dydaktycznymi oraz centrami badawczo-rozwojowymi. Uruchomiony w 2018 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunek lekarski w języku angielskim English Division stwarza szansę bezpośredniej interakcji w międzynarodowej społeczności akademickiej. 
 
Ostatnio Centrum Symulacji Medycznej wzbogaciło się m.in. w interaktywny symulator dla studentów, lekarzy i szpitali NeoCardioSim. Został on stworzony we współpracy ze światowej klasy specjalistami neonatologii i kardiologii, aby zamodelować studentom specyficzne schorzenia i ich leczenie. Dzięki symulacji zaburzeń pracy serca i układu krwionośnego NeocardioSim może być używany w intensywnej terapii kardiologicznej i neonatalogicznej. Najczęściej występujące schorzenia są symulowane w 3D. Wizualizacje ukazują serce i zmiany przepływu krwi następujące po zmianie parametrów. Scenariusze i reakcje są symulowane w czasie rzeczywistym przy użyciu trójwymiarowego anatomicznego modelu serca. Symulacje zawierają przykłady EKG, bazę danych leków i publikacje związane z patologią.
 
Kadrę akademicką na kierunku lekarskim tworzą zarówno dotychczasowi pracownicy UR jak i profesorowie, którzy przybyli do Rzeszowa m. in.: z Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza, ale także Sztokholmu.
 
Obecnie kadra Kolegium Nauk Medycznych liczy 387 pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych. Samodzielnych pracowników naukowych jest 71.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy