Wodór to paliwo przyszłości, co do tego już nikt nie ma wątpliwości. To jedyna opcja zastąpienia paliw kopalnych i odpowiedź na katastrofę klimatyczną. Tym większe szanse rozwoju przed powstającą Podkarpacką Doliną Wodorową, do której przystąpił Sanok. Jego wkładem mają być ujęcie wody na rzece San w Trepczy i Zasławiu, tereny pod fotowoltaikę zasilającą instalacje do wytwarzania wodoru oraz fabryka autobusów napędzanych tym paliwem.
O szansach i wyzwaniach dla Sanoka w kontekście powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej rozmawiali uczestnicy debaty eksperckiej zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart; wicemarszałek województwa podkarpackiego, Piotr Pilch; starostwa powiatu sanockiego, Stanisław Chęć; burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski; prezes Autosanu, Adam Smoleń oraz dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK, Beata Rapa.
– Wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Zrobiliśmy już pierwszy krok, premier Mateusz Morawiecki, biorąc pod uwagę nasz potencjał, zdecydował o utworzeniu Doliny Wodorowej właśnie w naszym regionie – mówiła Ewa Leniart.
– Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami – przekonywała wojewoda podkarpacki.
Tym bardziej, że Autosan już od dawna przygotowuje projekt pojazdu o zasilaniu wodorowym.
– Jesteśmy w trakcie budowy prototypu, który jest na linii montażowej. Autobus jest zaprojektowany i właśnie budowany. Pod koniec września powinien pojawić się na ulicach Sanoka – przyznał Adam Smoleń, prezes Autosanu.
Powstanie „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę. Transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw.
List intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej został podpisany 18 maja br. w podrzeszowskiej Jasionce. Strony zadeklarowały wtedy m.in.:
• współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego itechnologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej,
• wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych,
• prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu,
• analizę oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru,
• organizowanie i uczestniczenie w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym) zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży.