Reklama

Automoto

Wyobraź sobie miasto z MAZDA 2 HYBRID na nowo

Źródło: Mazda Motor Europe / Opracowanie AC
Dodano: 05.04.2024
MAZDA 2 HYBRID
MAZDA 2 HYBRID
Share
Udostępnij

Miasto może oznaczać wiele różnych rzeczy, w zależności od tego, kogo zapytasz, dokąd się udasz i jak tam dotrzesz. Jest to otwarta przestrzeń, plac zabaw do zwiedzania i płótno, które możesz wypełnić własnymi pociągnięciami pędzla.

W najnowszej kampanii Mazdy „Wyobraź sobie miasto na nowo” polski artysta Jan Bajtlik, głęboko zainspirowany japońskim rzemiosłem, tworzy ręcznie rysowane krajobrazy miejskie dla nowej Mazdy2 Hybrid (zużycie energii 3,8-4,2 l/100 km; emisja CO 2 87 -97 g/km, klasa CO 2 : BC, (cykl mieszany).

Gdy kompaktowy samochód pokonuje zakręt, słychać tylko cichy szum. Białe, abstrakcyjne budynki wrastają w otaczające je niebo – idealne płótno dla nowych doświadczeń w przestrzeni miejskiej. Przygoda czy miejsce odpoczynku – dokąd zabierze dziś kierowcę podróż? W końcu miasto jest placem zabaw i możliwości są nieograniczone…

Grafika Jana Bajtlika doskonale stanowi podstawę twórczej współpracy z Mazdą, mającej na celu zaprezentowanie nowej Mazdy2 Hybrid w jej naturalnym środowisku: mieście. Od małego papieru po duże płótno, od zabawnych ilustracji po efektowne dzieła sztuki – projekty, rysunki i obrazy Jana Bajtlika są różnorodne, ale zawsze skupiają się na podstawach: często minimalistycznych, pełnych ręcznie rysowanych symboli, tworzonych pędzlem i płótnem. Jego prace pokazują podobieństwa między przeszłością a teraźniejszością i mają na celu podniesienie świadomości na temat współczesnych problemów społecznych i kulturowych poprzez badanie ich kontekstu historycznego. Jego twórczość skupia się na europejskiej kulturze wizualnej, na którą wpływa zarówno jego polskie dziedzictwo, jak i dom we francuskich Alpach, ale fascynuje go także kultura japońska, jej sztuka i wysoki szacunek dla rzemiosła.

Mazda2 Hybrid PRIME-LINE (w cyklu mieszanym) zużycie energii 3,8 l/100 km; CO 2 – emisja 87 g/km; CO 2 -klasa B
Mazda2 Hybrid CENTRE-LINE (w cyklu mieszanym) zużycie energii 3,8 l/100 km; CO 2 – emisja 87 g/km; CO 2 -klasa B
Mazda2 Hybrid EXCLUSIVE-LINE (w cyklu mieszanym) zużycie energii 4,0 l/100 km; CO 2 – emisja 92 g/km; CO 2 -klasa B
Mazda2 Hybrid HOMURA (w cyklu mieszanym) zużycie energii 4,2 l/100 km; CO 2 – emisja 97 g/km; CO 2 -klasa C
Mazda2 Hybrid HOMURA PLUS (w cyklu mieszanym) zużycie energii 4,2 l/100 km; CO 2 – emisja 97 g/km; CO 2 -klasa C

„WIZYTA W MAZDZIE W HIROSZIMIE BYŁA KLUCZOWA DLA MOJEGO ZROZUMIENIA TEJ WSPÓŁPRACY I CAŁKOWICIE ZMIENIŁA MOJE POSTRZEGANIE MAZDY JAKO MARKI”.

Ta fascynacja nasiliła się, gdy Jan odwiedził siedzibę Mazdy w Hiroszimie: „Wizyta Mazdy w Hiroszimie była kluczowa dla mojego zrozumienia tej współpracy i całkowicie zmieniła moje postrzeganie Mazdy jako marki” – mówi.
„Wspaniale było poznać jego historię w muzeum. Ale najważniejszym wydarzeniem mojego pobytu tam było spotkanie z zespołem projektowym.” Podczas swojej wizyty Jan doświadczył, jak Mazda tworzy nowe modele z pierwszej ręki – całkiem dosłownie – ponieważ miał szansę wyrzeźbić modele z gliny, które odzwierciedlają pierwszy etap, w którym nabiera kształtu nowe nadwozie Mazdy.

„Zadziwiła mnie rygorystyczna filozofia zespołu i dbałość o szczegóły” – wspomina Jan. „Do dziś pamiętam, jak dyrektor kreatywny pokazał mi tylne światło zaproponowane na początku procesu projektowania. Ale dla nich brakowało mu ludzkiego dotyku: położenie na nim ręki nie byłoby czymś całkowicie naturalnym i dobrym. I mimo że ostateczny projekt był modyfikowany tu i ówdzie jedynie o milimetry, dla nich ten szczegół wydawał się tak samo ważny, jak posiadanie działającego silnika. Uświadomiłem sobie, co dla nich znaczy „Crafted in Japan”.

„JAPOŃSCY RZEMIEŚLNICY ROZUMIEJĄ, ŻE MISTRZ RZEMIEŚLNICZY NIE TWORZY RZECZY NAJBARDZIEJ SKOMPLIKOWANYCH, ZAWIŁYCH I POMPATYCZNYCH, ALE TWORZY RZECZY NIEZBĘDNE, PIĘKNE I TAK DOSKONAŁE, NA ILE POZWALA LUDZKA RĘKA. TO TAKŻE MOJE CREDO.”

Początkowe podejście Mazdy do Jana zaskoczyło go: pomimo jego zainteresowania kulturą japońską, w jego sztuce nie ma do niej żadnych odniesień. Kiedy jednak lepiej poznał Mazdę, związek między nim a marką stał się oczywisty. „Odzwierciedla to, jak oboje pracujemy – ja – tworząc sztukę, Mazda – produkując samochody” – mówi Jan. „Podejście ręczne, oparte na dążeniu do perfekcji przez całe życie, które polega na wielokrotnym wykonywaniu tych samych kroków roboczych, aż staną się one drugą naturą. Japońscy rzemieślnicy rozumieją, że mistrz rzemiosła nie tworzy rzeczy najbardziej skomplikowanych, zawiłych i pompatycznych, ale tworzy rzeczy niezbędne, piękne i tak doskonałe, jak pozwala na to ludzka ręka. To także moje credo.”

W ramach współpracy nowoczesne, abstrakcyjne, monochromatyczne pejzaże miejskie Jana zostały wprowadzone w płynny ruch za pomocą obrazów generowanych komputerowo (CGI). „Na początku wszystko wydawało mi się trochę tajemnicze” – wspomina Jan. „Ale w najlepszy sposób: praktycznie miałem swobodę robienia, co chciałem. To była moja pierwsza praca z producentem samochodów, ale mój styl, praca praktyczna, czarno-biała i skupianie się na prostocie form, idealnie pasuje do Mazdy jako japońskiego producenta – szczególnie biorąc pod uwagę, jak bardzo nasze rozumienie rzemiosła jest zbieżne”.

Zainspirował go także tytuł kampanii „Wyobraź sobie miasto na nowo”: „Uwielbiam analizować przestrzenie miejskie i często znajduję się w ruchu. W każdym mieście można się wiele nauczyć i zyskać świeże spojrzenie. Każde miasto ma swój własny charakter. Wziąłem więc esencję wielu miast, które odwiedziłem, i przelałem ją na obrazy, które mają swój własny, odrębny charakter, ale są także neutralnym tłem, na którym samochód może błyszczeć”.

„SAMOCHODY MAZDA MAJĄ COŚ, CZEGO BRAKUJE INNYM MARKOM: PEWNĄ DYNAMIKĘ, KTÓRA SPRAWIA, ŻE WYGLĄDAJĄ I SPRAWIAJĄ WRAŻENIE BARDZIEJ ŻYWYCH, ORAZ RÓWNOWAGĘ KONSTRUKCYJNĄ, KTÓRA NADAJE IM WŁASNY CHARAKTER, BEZ PRETENSJONALNOŚCI. MAZDA2 HYBRID UCIELEŚNIA DOKŁADNIE TĘ KONCEPCJĘ.”


Miasto stanowi idealne tło dla nowej Mazdy2 Hybrid, stworzonej specjalnie z myślą o środowisku miejskim: eleganckiej, szybkiej i zwinnej, dającej przyjemność z jazdy, czy to po masywnych głównych arteriach komunikacyjnych, czy wąskich bocznych uliczkach. Lokalnie hybrydowy układ napędowy samochodu umożliwia jazdę w trybie całkowicie elektrycznym (a tym samym bezemisyjnym). Tymczasem doskonałe prowadzenie, luksusowe wnętrze, pieczołowicie wykonane przez Mazdę Takumi (mistrzów rzemiosła) i wszechstronne funkcje bezpieczeństwa sprawiają, że jego pasażerowie czują się jak w domu, nawet będąc poza miejską dżunglą.

Werdykt Jana w sprawie Mazdy2 Hybrid? „Samochody Mazda mają coś, czego brakuje innym markom: pewną dynamikę, która sprawia, że wyglądają i sprawiają wrażenie bardziej żywych, oraz równowagę konstrukcyjną, która nadaje im własny charakter, bez pretensjonalności. Mazda2 Hybrid ucieleśnia dokładnie tę koncepcję.”

W celu poznania wszystkich zalet Mazdy 2 HYBRID warto odwiedzić lokalnego dealera Mazdy i umówić się na jazdę testową. Dopiero wówczas można odkryć dlaczego Mazda 2 HYBRID jest ciekawym wyborem do podbijania “miejskiej dżungli”

Autoryzowany Salon i Serwis MAZDA D&R CZACH, ul. Krakowska 32, Rzeszów
Tel. 17 860 12 20, e-mail: czach@mazda-dealer.pl
https://www.mazda-rzeszow-czach.pl/samochody/

Foto: Mazda Motor Europe

Czytaj także: Byłem w świecie japońskiego premium – Mazda CX-60 z nowym silnikiem Diesla

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy