Reklama

Automoto

Nowy EQE SUV od Mercedes-EQ oraz Mercedes-AMG: najważniejsze informacje

Materiał Partnera
Dodano: 18.10.2022
68140_tyt3-resizer-750q72
Share
Udostępnij
EQE SUV to wielozadaniowy wariant biznesowej limuzyny EQE, również dostępny z innowacjami z modelu EQS, a jednocześnie bardziej dynamiczny niż większy EQS SUV. To czwarty samochód zbudowany na nowej platformie dla w pełni elektrycznych Mercedesów. Warianty Mercedes-EQ będą rozwijać moc od 292 do 408 KM i zapewnią zasięg WLTP do 590 km. Równocześnie w ofercie debiutują odmiany Mercedes-AMG EQE SUV o mocy nawet 687 KM.
 
EQE SUV to jeden z najbardziej przestronnych przedstawicieli swojego segmentu, choć ma bardziej kompaktowe wymiary niż EQE Limuzyna. Jego rozstaw osi jest o 9 cm krótszy i mierzy 303 cm, długość wynosi 486,3 cm, szerokość – 194 cm (z konwencjonalnymi klamkami; z chowanymi – 191,8 cm), a wysokość – 168,6 cm.
 
 
Zasięg do 590 km
Modułowa koncepcja napędu umożliwia zaoferowanie szerokiego wachlarza wersji napędowych. Odmiany Mercedes-EQ rozwijają od 292 do 408 KM. W zależności od wyposażenia i konfiguracji europejskie egzemplarze mogą legitymować się zasięgiem WLTP do 590 km (dane wstępne). Akumulator zastosowany w modelu EQE SUV składa się z dziesięciu modułów. W niektórych przypadkach innowacyjne oprogramowanie do zarządzania baterią, opracowane we własnym zakresie przez inżynierów Mercedes-EQ, może być aktualizowane zdalnie (OTA).
 
 
Szeroka gama systemów wspomagających bezpieczeństwo
Obecna generacja systemów z zakresu aktywnego bezpieczeństwa obejmuje wiele funkcji wspierających kierowcę. Standardowe wyposażenie modelu EQE SUV obejmuje m.in.: system monitorowania uwagi ATTENTION ASSIST, Aktywnego asystenta hamowania, Aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu, pakiet parkowania z kamerą cofania oraz Asystenta ograniczeń prędkości. Dodatkowe systemy są dostępne w specjalnych pakietach.
 
Wyjątkowo zwrotny
Podwozie nowego modelu EQE SUV korzysta z czterowahaczowego zawieszenia z przodu i wielowahaczowej konstrukcji z tyłu. Ze względu na zoptymalizowany rozstaw osi oraz odpowiednio zestrojone zawieszenie nawet w bazowej konfiguracji samochód okazuje się wyjątkowo zwrotny i łatwy w manewrowaniu. Jako opcja dostępne jest pneumatyczne zawieszenie AIRMATIC z bezstopniową regulacją tłumienia ADS+. Prześwit pojazdu można wówczas zwiększyć nawet o 30 mm. Oprócz trybów Dynamic Select (Eco, Comfort, Sport i Individual) warianty z napędem 4MATIC oferują program do jazdy w terenie – OFFROAD. Na życzenie elektrycznego SUV-a można wyposażyć w skrętną tylną oś; maksymalny kąt skrętu tylnych kół wynosi 10 stopni.
 
 
Zawsze na bieżąco
Dzięki technologii bezprzewodowych aktualizacji OTA nowy EQE SUV oferuje możliwość aktywacji dodatkowych funkcji pojazdu z wielu obszarów funkcjonalności. Oznacza to, że niektóre elementy wyposażenia można indywidualnie zmodyfikować już po zakupie, mimo że wykracza to poza oryginalną konfigurację samochodu. Funkcje OTA są dostępne w sklepie Mercedes me, a ich oferta będzie sukcesywnie poszerzana.
 
 
Ekran MBUX Hyperscreen na życzenie
Korzystając z adaptacyjnego oprogramowania, system operacyjny MBUX przedstawia na ekranie spersonalizowane sugestie dotyczące licznych funkcji z zakresu informacji i rozrywki, komfortu oraz innych elementów wyposażenia. Szczególną atrakcję stanowi opcjonalny ekran MBUX Hyperscreen z tzw. warstwą zerową, dzięki której użytkownik nie musi przewijać podmenu ani wydawać poleceń głosowych. Na czym to polega? Zależnie od sytuacji i kontekstu u góry ekranu pojawiają się sugestie odpowiednich aplikacji. Opcjonalny MBUX Hyperscreen niemal płynnie łączy ze sobą trzy wyświetlacze, tworząc pas o szerokości ponad 141 cm. Pasażer z przodu może mieć do dyspozycji 12,3-calowy wyświetlacz OLED z własnym interfejsem użytkownika (opcja). System wykorzystuje inteligentną, opartą na kamerze logikę blokowania, która rozpoznaje, czy kierowca spogląda w kierunku tego ekranu. W takim przypadku, ze względów bezpieczeństwa, automatycznie przyciemnia jego zawartość.
 
 
Sprytne planowanie trasy
EQE SUV oferuje inteligentną nawigację, która na podstawie szeregu czynników planuje najszybszą i najwygodniejszą trasę, włącznie z postojami na ładowanie. Algorytm dynamicznie reaguje na zmiany warunków, np. korki lub styl jazdy kierowcy. Nawigacja oblicza nawet szacunkowe koszty ładowania po drodze. Ponadto umożliwia edycję zaplanowanej trasy, w tym dodanie preferowanych stacji ładowania lub wykluczenie tych proponowanych.
 
Pompa ciepła w standardzie
EQE SUV ma wyrafinowaną architekturę termiczną z pompą ciepła montowaną w standardzie. Dzięki temu system działa bardzo efektywnie: ciepło odpadowe z napędu elektrycznego (falownika i silnika elektrycznego), a także z wysokonapięciowego akumulatora można wykorzystać do ogrzania wnętrza. Radykalnie zmniejsza to pobór energii na potrzeby systemu grzewczego, a tym samym ogranicza zużycie prądu. Kolejną przydatną funkcją zwiększającą komfort termiczny jest klimatyzacja postojowa. Standardowe wyposażenie obejmuje dwustrefową klimatyzację automatyczną THERMATIC; czterostrefowy układ klimatyzacji THERMOTRONIC jest dostępny jako opcja.
 
 
Nowe wrażenia dźwiękowe
„Serene Breeze” (z ang. łagodna bryza) – tak nazywa się nowy, czwarty krajobraz dźwiękowy Mercedes-EQ, który debiutuje właśnie w modelu EQE SUV. Oferuje on relaksujące, naturalne brzmienie z możliwością indywidualnej konfiguracji. Na życzenie dostępny jest opcjonalny dźwięk jazdy w kabinie; dostosowuje się on do stylu jazdy kierowcy.
 
Mnóstwo zaawansowanych technicznie funkcji
Reflektory DIGITAL LIGHT (wyposażenie dodatkowe) obejmują szereg innowacyjnych funkcji, takich jak wyświetlanie dodatkowych oznaczeń lub symboli ostrzegawczych wprost na nawierzchni. Kolejnym wartym uwagi elementem wyposażenia jest ENERGIZING AIR CONTROL Plus z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air), który bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z zewnątrz. Kontrola komfortu ENERGIZING COMFORT oferuje programy relaksujące lub energetyzujące, w zależności od nastroju lub potrzeb podróżujących, łącząc działanie różnych układów samochodu z zakresu komfortu. Tym samym może poprawić ich wygodę zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie postoju. Z kolei format dźwiękowy Dolby Atmos przenosi wrażenia dźwiękowe na nowy poziom.
 
Design zdefiniowany przez cele
Proporcje modelu EQE SUV łączą funkcjonalność i estetykę ze sportowym charakterem. Charakterystyczny design, zdefiniowany przez określone cele konstrukcyjne, stanowi punkt zwrotny w swojej klasie. Zwisy oraz przednia partia mają rozmiary kompaktowe, a koła z obręczami o średnicy 19-22 cali zrównano z zewnętrznymi krawędziami nadwozia, nadając mu wyjątkowo silną prezencję.
 
 
Starannie dopracowana aerodynamika
EQE SUV korzysta z aerodynamicznych rozwiązań spokrewnionych modeli. Kluczową rolę w osiągnięciu bardzo dobrej wartości współczynnika Cd – od 0,25 – odgrywa podwozie z licznymi aerodynamicznymi detalami. Wynik ten uzyskano pomimo pojemnego bagażnika oraz krótkiego zwisu tylnego. Ważnymi czynnikami były również koncepcja wymiarów ze stosunkowo płaską przednią szybą, opadającą linią dachu oraz odpowiednimi wcięciami.
 
Wysoki poziom bezpieczeństwa biernego
Zasady zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa obowiązują w Mercedes-Benz niezależnie od typu systemu napędowego. Podobnie jak wszystkie inne modele producenta luksusowych aut ze Stuttgartu, tak i EQE SUV ma sztywną kabinę pasażerską i specjalne strefy deformacji. Został też wyposażony w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Europejska wersja modelu potrafi wykryć, czy tylne siedzenia są rzeczywiście zajęte. Jeśli pasażer z tyłu nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, kierowca otrzyma specjalne ostrzeżenie. Tak zwane przypomnienie o obecności pasażerów może wskazywać, że z tyłu pojazdu pozostawiono dzieci (standardowe wyposażenie w egzemplarzach na rynki Europy, Australii, Nowej Zelandii, USA i Kanady).
 
 
Produkcja neutralna pod względem emisji CO2 w ramach ekobilansu
Produkcja modelu EQE SUV rozpocznie się w grudniu 2022 r. w fabryce Mercedes-Benz w Tuscaloosie w stanie Alabama (USA). Wysokonapięciowe akumulatory dostarczy fabryka zlokalizowana w pobliskim hrabstwie Bibb, gdzie powstają również baterie do modelu EQS SUV. Od tego roku wszystkie własne fabryki samochodów osobowych i dostawczych Mercedes-Benz na całym świecie, w tym dwa zakłady w Alabamie, w ramach swojego ekobilansu osiągnęły produkcję neutralną pod względem emisji CO2.
 
Nowy EQE SUV: interesujące fakty i liczby
· Ze względu na swoją 6-fazową konstrukcję (dwa uzwojenia po trzy fazy) silnik elektryczny przy tylnej osi jest szczególnie mocny.
· Aby odzyskiwać energię w trakcie hamowania, kierowca nie musi naciskać pedału hamulca – EQE SUV oferuje jazdę jedynie przy użyciu pedału gazu. Dzięki ECO Assist automatycznie zwalnia aż do zatrzymania, gdy wykryje poprzedzające pojazdy, np. na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.
· Gniazdo ładowania w modelu EQE SUV znajduje się nad tylną osią. Akumulator może być ładowany prądem przemiennym jednofazowym lub trójfazowym (AC), opcjonalnie z mocą do 22 kW.
· Mercedes-Benz wystawia dla swoich wysokonapięciowych akumulatorów certyfikat, a tym samym udziela gwarancji wydajności, z określonym progiem pozostałej pojemności, na okres 10 lat lub przebieg 250 000 km.
· Opcjonalne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC z bezstopniową regulacją tłumienia ADS+ pozwala zwiększyć prześwit pojazdu nawet o 30 mm. Na życzenie klienci mogą zdecydować się na skrętną tylną oś, z maksymalnym kątem skrętu kół wynoszącym 10 stopni.
· Aerodynamiczna efektywność model EQE SUV to zasługa zastosowania licznych rozwiązań. Należą do nich nowatorskie, zgłoszone do opatentowania spojlery kół przed przednią osią. Ich dolne krawędzie mają po 17 zębów. W połączeniu z innymi detalami, takimi jak mała osłona i podłużne żebrowanie, usprawniają one przepływ powietrza wokół przednich kół.
· „Serene Breeze” – tak nazywa się nowy, czwarty krajobraz dźwiękowy Mercedesa, który świętuje swoją premierę właśnie w modelu EQE SUV. Oferuje on zrelaksowany, naturalny dźwięk.
·  Mercedes me Charge to jedna z największych sieci ładowania na świecie: obecnie obejmuje ponad 850 000 punktów ładowania AC i DC, z czego około 350 000 w Europie. Swoim klientom umożliwia ekologiczne ładowanie na publicznych stacjach ładowania w całej Europie, USA i Kanadzie – pobrany prąd jest później równoważony energią ze źródeł odnawialnych.
· Podczas gdy konwencjonalne systemy stereo mają zwykle dynamikę lewo-prawo, Dolby Atmos może wykorzystać całą przestrzeń, zapewniając 360-stopniowe doświadczenie odsłuchu.
·  Dopuszczalna masa przyczepy w przypadku wersji z napędem na wszystkie koła wynosi do 1800 kg. EQE SUV z tylnym napędem może holować przyczepę o masie do 750 kg.
 
Kluczowe dane techniczne

 
Nowy Mercedes-AMG EQE SUV: najwszechstronniejszy elektryczny sportowiec z Affalterbach
Mercedes-AMG prezentuje dwa warianty modelu EQE SUV. To kolejny kamień milowy w strategii elektryfikacji, a jednocześnie pierwszy całkowicie elektryczny SUV marki aut sportowych i o wysokich osiągach z Affalterbach. Elastycznie konfigurowane wnętrze oraz zorientowana na dynamikę koncepcja napędu czynią go najwszechstronniejszym samochodem elektrycznym w portfolio Mercedes-AMG. Za podstawę dla dynamicznych wrażeń z jazdy służą tu dwa potężne silniki elektryczne o łącznej mocy do 505 kW (687 KM) i w pełni zmienny napęd na wszystkie koła. Mercedes-AMG EQE SUV wyróżnia się również szeregiem innych specyficznych rozwiązań. Należą do nich zawieszenie pneumatyczne AMG RIDE CONTROL+ z adaptacyjnym systemem tłumienia, skrętna tylna oś oraz aktywny system stabilizacji przechyłów AMG ACTIVE RIDE CONTROL. Do tego dochodzą doznania akustyczne AMG SOUND EXPERIENCE oraz ekspresyjny design nadwozia i wnętrza. Nowy SUV o wysokich osiągach występuje w dwóch wariantach: bazowym EQE 43 4MATIC SUV oraz jeszcze mocniejszym EQE 53 4MATIC+ SUV.
 
 
Ekspresyjny design nadwozia z charakterystycznymi cechami AMG
Z zewnątrz Mercedes-AMG EQE SUV przyciąga wzrok efektownie modelowanymi płaszczyznami oraz zredukowanymi łączeniami i płynnymi przejściami pomiędzy poszczególnymi panelami. Jego sportowy charakter podkreślają już same dynamiczne proporcje. Szereg charakterystycznych dla maszyn AMG motywów stylistycznych gwarantuje wysoką rozpoznawalność i podkreśla przynależność do rodziny AMG. Należą do nich charakterystyczna frontowa osłona z tłoczonymi, chromowanymi poprzeczkami, gwiazdą Mercedesa oraz napisem „AMG”. Nowością jest charakterystyczny dla marki emblemat na przedniej pokrywie – z logo AMG zamiast trójramiennej gwiazdy. To pierwszy raz, gdy zdobi on całkowicie elektryczny model Mercedes-AMG. Kolejną wizytówką przedniego pasa jest charakterystyczny zderzak z wyprofilowaniem na kształt litery A, łączący czarne i chromowane wykończenia. Jego design współgra z czarnym splitterem oraz prowadnicami powietrza i żebrowaniem symulowanych wlotów powietrza. Dyfuzory po lewej i prawej stronie pozwalają uzyskać efekt kurtyn powietrznych, które w korzystny sposób kierują powietrze wokół przednich kół. Standardowe reflektory DIGITAL LIGHT prezentują specyficzną dla AMG projekcję podczas otwierania i zamykania samochodu.
 
 
Wystrój wnętrza – ze szczególnie sportowym akcentem
Również w kabinie dominują elementy AMG, między innymi fotele z indywidualną grafiką i specjalną tapicerką, łączącą syntetyczną skórę Artico z mikrofibrą Microcut oraz czerwonymi przeszyciami. Alternatywnie dostępna jest opcjonalna skórzana tapicerka nappa, także ze specyficzną dla AMG grafiką. Tożsamość marki podkreślają emblemat AMG na oparciach przednich siedzeń oraz wytłoczone logo AMG na przednich zagłówkach.
To nie wszystko: sportowy styl w kabinie definiują też deska rozdzielcza i górne partie paneli drzwi wykończone syntetyczną skórą Artico o fakturze NEOTEX, w kolorze gwiezdnej szarości kontrastującej z czerwonymi przeszyciami. Ta sama nić zdobi środkowe sekcje paneli drzwi oraz łączenie konsoli środkowej z panelem instrumentów – elementy te wykończono czarną mikrofibrą Microcut. Obszyta skórą nappa kierownica AMG Performance ma spłaszczony u dołu wieniec z perforacją w obszarze chwytu. Na życzenie może być podgrzewana, a jej standardowe przyciski AMG umożliwiają wybór indywidualnie przypisanych, wybranych ustawień pojazdu bez odrywania dłoni od wieńca. Za kierownicą kryją się aluminiowe manetki do regulacji poziomu rekuperacji. We wnętrzu nie zabrakło też sportowych pedałów AMG, dywaników podłogowych AMG oraz podświetlanych listew progowych z logo marki.
 
 
Zorientowana na wysokie osiągi koncepcja napędu z dwoma silnikami elektrycznymi
Oba warianty nowego Mercedesa-AMG EQE SUV korzystają z tej samej koncepcji napędu. Potężny zespół (eATS) z dwoma silnikami – przy przedniej i przy tylnej osi – oferuje w pełni zmienny napęd na wszystkie koła, który optymalnie przenosi siłę napędową na drogę w każdych warunkach jazdy. Spektrum mocy waha się od 350 kW (476 KM) w EQE 43 4MATIC SUV do 505 kW (687 KM) w EQE 53 4MATIC+ SUV z opcjonalnym pakietem AMG DYNAMIC PLUS z funkcją Boost. Maksymalny moment obrotowy wynosi od 858 do 1000 Nm.
 
Specyficzne dla AMG jednostki napędowe – zarówno przy przedniej, jak i tylnej osi – to silniki synchroniczne z magnesami trwałymi (PSM), które łączą wysokie parametry w zakresie mocy i momentu obrotowego z optymalnym balansem efektywności oraz komfortu akustycznego. EQE 43 4MATIC SUV korzysta z jednostek dostrojonych i sterowanych zgodnie z wymogami AMG. EQE 53 4MATIC+ SUV otrzymał specyficzne dla AMG silniki z dostosowanymi uzwojeniami i falownikami oraz odmienną laminacją. Osiągają one wyższe prędkości obrotowe, a więc i wyższą moc.
 
 Do tego dochodzi bardzo wytrzymała koncepcja termiczna, która umożliwia powtarzalne przyspieszenia przy niezmiennie wysokiej wydajności. Głównym elementem tej koncepcji jest tzw. lanca wodna w wale wirnika z efektem jego chłodzenia. Do charakterystycznych dla AMG elementów chłodzących należą też specjalne żebrowanie stojana oraz igłowo-żebrowa konstrukcja falownika, wykonana z wytrzymałej ceramiki. Ponadto zastosowano wymiennik ciepła oleju przekładniowego: podczas zimnego rozruchu olej jest podgrzewany z myślą o zwiększeniu efektywności.
 
 
W pełni zmienny napęd na wszystkie koła AMG Performance: 4MATIC oraz 4MATIC+
Siła napędowa trafia na nawierzchnię za pośrednictwem w pełni zmiennego napędu na cztery koła AMG Performance: 4MATIC (EQE 43) lub 4MATIC+ (EQE 53). W przeciwieństwie do wcześniejszych zastosowań plus w nazwie 4MATIC+ oznacza nie tylko w pełni zmienny napęd na wszystkie koła – dysponują nim zarówno EQE 43, jak i EQE 53 – ale także dodatkowy pakiet osiągów i dynamiki wariantu 53. W obu modelach układ AMG Performance w sposób ciągły rozdziela moment napędowy pomiędzy przednią a tylną oś w zależności od sytuacji na drodze. W porównaniu do mechanicznego napędu 4×4 system elektryczny zapewnia znacznie szybszą reakcję. Moment obrotowy jest tu kontrolowany i w razie potrzeby regulowany 160 razy na sekundę. Jego rozkład zależy od wybranego programu jazdy: tryb Comfort koncentruje się na maksymalnej efektywności, podczas gdy w trybach Sport i Sport+, z myślą o uzyskania większej dynamiki poprzecznej, dodatkowe pokłady momentu obrotowego trafiają na tylne koła.
 
 
Zawieszenie AMG RIDE CONTROL+ z adaptacyjnym systemem tłumienia
Zawieszenie pneumatyczne AMG RIDE CONTROL+ z adaptacyjnym systemem amortyzacji bazuje na czterowahaczowej osi z przodu oraz wielowahaczowej architekturze z tyłu. Zoptymalizowano je dzięki zastosowaniu specyficznych dla AMG zwrotnic, wahaczy oraz stabilizatorów o większej sztywności. W swoich zasadniczych cechach podwozie odpowiada zawieszeniu EQS-a AMG oraz AMG GT 4-drzwiowego Coupé, jednak jego konfigurację odpowiednio zmodyfikowano. Rama pomocnicza tylnej osi jest połączona z nadwoziem za pomocą o 50% sztywniejszych łożysk o zmniejszonym luzie, tak aby zapewnić jeszcze bardziej bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Inżynierowie AMG specjalnie dostroili wszystkie komponenty pod kątem wymagań klientów Mercedes-AMG – zarówno w zakresie komfortu, jak i dynamiki jazdy.
 
Adaptacyjny system tłumienia wykorzystuje dwa bezstopniowe zawory ograniczające ciśnienie, umieszczone na zewnątrz amortyzatora. Umożliwiają one jeszcze dokładniejsze dostosowywanie siły tłumienia do różnych warunków i programów jazdy: jeden zawór reguluje fazę odbicia, drugi – ugięcia. Fazy te są kontrolowane niezależnie od siebie. Zastosowanie dwóch zaworów sprawia, że amortyzator jest w stanie korygować siły tłumienia w całym zakresie drgań koła. W rezultacie szybko i starannie reaguje na zmiany stanu nawierzchni oraz warunków jazdy. A ponieważ jednostka sterująca zawieszenia analizuje dane (w tym dane z czujników przyspieszenia i toru jazdy kół) na potrzeby dostosowania siły tłumienia dla każdego koła w ciągu milisekund, inżynierowie AMG mogli znacznie zwiększyć wszechstronność w łączeniu sportowego charakteru z wygodą. To m.in. zasługa poszerzenia rozpiętości pomiędzy minimalną a maksymalną siłą tłumienia, a także większej elastyczności w mapowaniu charakterystyki amortyzatorów.
 
Inteligentna kontrola prześwitu pozwala też zwiększyć efektywność – zapewnia bowiem lepszą aerodynamikę, a w konsekwencji obniża zużycie energii. W programach jazdy S i S+ nowy Mercedes-AMG EQE SUV przyjmuje niski poziom zawieszenia już od 0 km/h (-15 mm). W programie jazdy C zmniejsza prześwit przy 120 km/h i zwiększa go z powrotem przy zwolnieniu do 80 km/h.
 
Do wysokiego potencjału dynamicznego elektrycznych modeli AMG przyczyniają się także specjalnie dostosowane do ich wymagań opony. Wśród dostawców warto wymienić firmę Michelin z ogumieniem Pilot Sport EV MO1, zaprojektowanym specjalnie do elektrycznych aut o wysokich osiągach. Charakteryzują je niskie opory toczenia w połączeniu z bardzo wysoką przyczepnością na mokrych i suchych nawierzchniach.
 
 
Z aktywną skrętną tylną osią w standardzie
Oba warianty modelu Mercedes-AMG EQE SUV są standardowo wyposażone w aktywną tylną oś skrętną. Kąt skrętu tylnych kół wynosi do 9,0 stopni, zwiększając zwrotność; średnica zawracania to jedynie 10,9 metra. Przy prędkości poniżej 60 km/h tylne koła skręcają w kierunku przeciwnym do przednich. W rezultacie EQE SUV prowadzi się z wyjątkową lekkością, co daje się odczuć zwłaszcza przy szybkiej zmianie kierunku oraz podczas manewrowania. Powyżej 60 km/h skręt tylnych kół odbywa się w tym samym kierunku, co przednich. Prowadzi to do wirtualnego zwiększenia rozstawu osi, a w konsekwencji – do większej stabilności przy wysokich prędkościach, a także do poprawy bezpieczeństwa w trakcie szybkich zmian pasa ruchu lub nagłych manewrów omijania.
 
W modelu EQE 53 4MATIC+ SUV zamiast konwencjonalnych stabilizatorów inżynierowie AMG zastosowali aktywną stabilizację przechyłów – dwuczęściowe stabilizatory otrzymały umieszczony pośrodku elektromechaniczny siłownik ze zintegrowaną trójstopniową przekładnią planetarną. Jeżeli nawierzchnia drogi nie jest równa, siłownik aktywnie oddziela połówki stabilizatora, co zwiększa komfort tłumienia. Podczas dynamicznej jazdy połówki łączą się i są skręcane w przeciwnych kierunkach, a to znacząco ogranicza przechyły nadwozia. Aby sprostać wysokim wymaganiom Mercedes-AMG w zakresie osiągów, układ korzysta z dodatkowej 48-woltowej instalacji elektrycznej.
 
Kierowca może modyfikować charakter samochodu za dotknięciem przycisku, dopasowując go do danej sytuacji lub własnych preferencji. Do wyboru ma pięć pięciu programów AMG DYNAMIC SELECT: Slippery, Comfort, Sport, Sport+ oraz Individual. Każdy z nich wpływa na konfigurację licznych parametrów, w tym pracy napędu, zawieszenia i AMG DYNAMICS (w tym m.in. charakterystyka układu kierowniczego) oraz brzmienia – AMG SOUND EXPERIENCE. Maksymalną moc napędu można wywołać w programie Sport+ lub we wszystkich trybach poprzez kick-down.
 
Wysokowydajny układ hamulcowy AMG z sześciotłoczkowymi zaciskami hamulcowymi i tarczami o wymiarach 415 x 33 mm z przodu oraz jednotłokowymi zaciskami i tarczami 378 x 22 mm z tyłu zapewnia pierwszorzędne wartości opóźnienia w połączeniu z wysoką odporność na fading. Opcjonalny ceramiczno-kompozytowy układ hamulcowy AMG wykorzystuje z przodu jeszcze większe tarcze o wymiarach 440 x 40 mm. Kolejnym przykładem zaawansowanej technologii jest inteligentny, elektromechaniczny wzmacniacz siły hamowania iBooster, który sprawia, że układ hamulcowy bardzo efektywnie łączy rekuperację z hydraulicznymi hamulcami. Aby zapewnić autentyczne wrażenia z jazdy, iBooster został specjalnie dostrojony w celu uzyskania typowej dla AMG reakcji pedału hamulca.
 
Brzmienie AMG SOUND EXPERIENCE: unikalne wrażenia dźwiękowe z licznymi możliwościami konfiguracji
Dzięki AMG SOUND EXPERIENCE marka samochodów sportowych i o wysokich osiągach nadaje mobilności elektrycznej nowe brzmienie. Specjalna ścieżka dźwiękowa na zewnątrz i wewnątrz potęguje emocjonujące wrażenia z jazdy. Podobnie jak programy jazdy kompozycja akustyczna ma dużą rozpiętość: już w standardowej wersji bazowej Authentic kierowca może regulować dźwięk i jego intensywność w zależności od stylu oraz wybranego programu jazdy. Charakterystyczne brzmienie AMG jest generowane za pomocą dodatkowego osprzętu, w tym specjalnych głośników, siłownika basowego oraz generatora dźwięku. W każdym trybie za pomocą przycisków na kierownicy lub centralnego wyświetlacza można też zindywidualizować ścieżkę dźwiękową samochodu, wybierając jedną z trzech opcji: zrównoważoną, sportową i mocarną. A przy korzystaniu z funkcji RACE START nowy EQE SUV wydaje unikalny dźwięk, który odpowiada dynamicznemu przyspieszaniu.
 
Pakiet AMG DYNAMIC PLUS dodatkowo obejmuje jeszcze bardziej emocjonujący krajobraz dźwiękowy AMG SOUND EXPERIENCE o nazwie Performance. Oprócz dźwięków jazdy składają się na niego liczne tzw. odgłosy zdarzeń, czyli funkcji pojazdu, których działaniu towarzyszy sygnał dźwiękowy, takich jak blokowanie zamków czy uruchamianie i wyłączanie napędu. Program symuluje nawet klikanie kierunkowskazów. Dźwięki te można w każdej chwili wyłączyć w ustawieniach systemu multimedialnego – osobno dla nadwozia i wnętrza.
 

 
Pakiet AMG DYNAMIC PLUS z dodatkami z zakresu dynamiki
Pakiet AMG DYNAMIC PLUS, dostępny jako opcja dla modelu EQE 53 4MATIC+ SUV, łączy dodatkowe elementy wyposażenia z zakresu dynamiki – w tym zwiększenie prędkości maksymalnej z 220 do 240 km/h, emocjonujące brzmienie AMG SOUND EXPERIENCE Performance oraz funkcję wyścigowego ruszania RACE START. Jeśli temperatura i stan naładowania akumulatora są odpowiednie, RACE START pozwala na krótko podnieść maksymalna moc oraz moment obrotowy. Efekt: Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+ SUV przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy. Wizualnie osiągi podkreśla charakterystyczna dla AMG grafika wyświetlaczy.
 
Wysokowydajny akumulator trakcyjny o pojemności 90,6 kWh
Nowe modele Mercedes-AMG EQE SUV wyposażono w pojemny akumulator litowo-jonowy o napięciu 328 V. Składa się on z dziesięciu modułów o łącznej liczbie 360 ogniw kieszeniowych, a jego użyteczna zawartość energii wynosi 90,6 kWh. Bateria reprezentuje znaczący postęp w zakresie zrównoważonego rozwoju chemii ogniw: zawartość kobaltu została tu zmniejszona do 10%, a zoptymalizowany materiał aktywny składa się z niklu, kobaltu i manganu w stosunku 8:1:1. W przypadku wersji 53 specjalnie zmodyfikowano system zarządzania akumulatorem i wiązkę przewodów, którą dostosowano do wyższych osiągów. Dodatkową zaletą nowej generacji akumulatorów są krótkie czasy ładowania. Ładowanie prądem stałym (DC) jest tu możliwe z mocą 170 kW. Oznacza to, że 15-mintuowy postój może zapewnić 170 km zasięgu (WLTP). A dzięki pokładowej ładowarce pojazd można wygodnie ładować w domu lub na publicznych stacjach prądem przemiennym (AC) z mocą 11 kW lub, opcjonalnie, 22 kW.
 
 
Inteligentna rekuperacja pozwala skutecznie odzyskiwać energię
Akumulator można również ładować poprzez wydajne odzyskiwanie energii z wykorzystaniem rekuperacji. Moc rekuperacji dochodzi do 260 kW. Kierowca może regulować jej poziom za pomocą manetek przy kierownicy i korzystać ze zoptymalizowanego pod kątem sytuacji drogowej wsparcia ECO Assist; możliwa jest tu jazda za pomocą jednego pedału oraz hamowanie aż do zatrzymania (na poziomach rekuperacji D i D-).
 
 
Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online 
 
Foto: Mercedes Benz Polska
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy