Strona główna>Automoto>Platform Beyond Vehicle, strategia Kia która wykracza poza mobilność
Automoto
Platform Beyond Vehicle, strategia Kia która wykracza poza mobilność
Źródło: Kia Polska
Dodano: 11.01.2024
Udostępnij
Platform Beyond Vehicle (PBV) marki Kia wykracza poza mobilność, a nieograniczone wręcz możliwości adaptacji oznaczają „gotowość do odpowiedzi na każde pytanie”
Pojazdy idealnie dostosowane do potrzeb klientów i szyte na miarę rozwiązania systemowe zwiększą wszechstronność i otworzą nieograniczone możliwości zarówno dla firm, jak i osób prywatnych
Pięć modeli koncepcyjnych typu PBV marki Kia zaprezentowano na targach CES 2024 – trzy pochodne modelu Concept PV5 oraz Concept PV7 i Concept PV1
Masowa produkcja Kia Concept PV5 ruszy w 2025 roku
Platform Beyond Vehicle (PBV) oferuje użytkownikom możliwość zdefiniowania sposobu, w jaki przestrzeń i mobilność mogą dostosować się do ich potrzeb, zapewniając jednocześnie wyjątkową elastyczność dzięki modułowej konstrukcji
Trzyetapowy plan działania dotyczący PBV zmieni mobilność dzięki większej liczbie modeli, zaawansowanemu oprogramowaniu i usługom dostosowanym do indywidualnych potrzeb
Modele koncepcyjne Concept EV3 i Concept EV4 oraz produkcyjne EV6 GT i EV9 pokazują, że auta elektryczne są dla każdego
Podczas targów Consumer Electronics Show (CES) 2024 w Las Vegas Kia ujawniła szczegóły przyszłej strategii Platform Beyond Vehicle (PBV). Początkowo, działalność Kia w zakresie PBV będzie opierać się na wprowadzeniu na rynek nowego, modułowego pojazdu, którego zapowiedzią jest Kia Concept PV5.
Pojazdy typu PBV marki Kia to kompleksowe rozwiązania z zakresu mobilności, które łączą dostosowane do potrzeb auta elektryczne z zaawansowanym oprogramowaniem, opartym na strategii SDx (software-to-everything) Hyundai Motor Group. Jako platforma wykraczająca poza samochody, pojazdy typu PBV marki Kia otworzą drzwi do nowych biznesów i stylów życia dzięki nowatorskim wnętrzom, które zapewniają najwyższą swobodę i elastyczność w ich aranżacji.
„Dział PBV marki Kia reprezentuje naszą wizję wyjścia poza tradycyjne samochody poprzez zaspokajanie zróżnicowanych potrzeb naszych klientów i całych społeczności. Aby temu sprostać, skonstruowaliśmy nowatorskie pojazdy i opracowaliśmy usługi, które są dostosowane do konkretnych warunków rynkowych i biznesowych” – mówi Ho Sung Song, prezes i dyrektor generalny Kia.
„Pojazdy typu PBV marki Kia umożliwią wprowadzenie innowacji w biznesie dzięki systemowi zarządzania zorientowanemu na klienta, specjalistycznej wiedzy na temat masowej produkcji samochodów elektrycznych oraz szybko rozwijającej się strategii SDx Hyundai Motor Group i powiązanej z nią przyszłej działalności. Jesteśmy w pełni przygotowani, aby stać się graczem numer 1 na rynku aut typu PBV na świecie” – dodał.
Wizja przyszłej mobilności
Uruchomienie działalności z zakresu PBV oznacza zaangażowanie marki w dostarczanie zróżnicowanej gamy niestandardowych pojazdów, aby sprostać indywidualnym wymaganiom klientów. Kia jest przekonana, że nowe podejście do pojazdów typu PBV pomoże w rozwiązaniu problemów związanych z mobilnością, które dotyczą osób i organizacji o ograniczonej możliwości transportu.
Oferta modeli typu PBV marki Kia jest dowodem na skoncentrowanie się na kliencie i będzie tworzona wokół systemu, który integruje samochody, oprogramowanie i przyszłe technologie w celu zapewnienia klientom rozwoju prowadzonych przez nich biznesów.
Plan działania marki w zakresie PBV jest podzielony na trzy etapy, które ilustrują, w jaki sposób samochody typu PBV marki Kia będą odgrywać kluczową rolę w realizacji wizji SDx Hyundai Motor Group jako urządzenia oferujące rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.
W pierwszym etapie zostanie wprowadzona Kia PV5 – wszechstronny pojazd elektryczny, zoptymalizowany pod kątem głównych działalności, takich jak transport, dostawy i usługi użyteczności publicznej. Samochód będzie oferować możliwość konwersji pod kątem różnorodnych potrzeb klientów. Ulepszony transfer danych między samochodami i środowiskiem zewnętrznym, takich jak informacje o trasie lub dostawie, umożliwią wygodną obsługę wielu pojazdów w ramach floty. Pojawienie się dostosowanych flot biznesowych i rozwiązań specyficznych dla PBV oznacza mniej przestojów i większą wydajność.
W drugim etapie gama modeli typu PBV będzie już kompletna, a pojazdy przekształcą się w mobilne platformy oparte na sztucznej inteligencji, które wykorzystują dane do interakcji z użytkownikami i sprawiają, że pojazdy zawsze mają aktualne oprogramowanie. Zintegrowane rozwiązanie PBV zapewni bezproblemowe korzystanie z różnych urządzeń i oprogramowania. Do tego czasu pojawią się nowe formy biznesu powiązane z robotyką i nowatorskimi technologiami.
W trzecim etapie samochody typu PBV marki Kia przekształcą się w szyte na miarę rozwiązania mobilne, które w dużym stopniu będzie można dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez integrację z przyszłym ekosystemem mobilności. W tym momencie pojazdy typu PBV marki Kia staną się platformami życia, które każdą inspirację zamienią w rzeczywistość. Połączone z siecią pojazdy autonomiczne będą zarządzane w ramach jednego systemu operacyjnego inteligentnego miasta. Wraz z pojawieniem się hiperpołączonego świata, w którym ludzie, auta typu PBV i infrastruktura społeczna są ze sobą powiązane, otworzą się drzwi do nowego stylu życia, tworząc solidny ekosystem PBV oparty na przyszłych technologiach Hyundai Motor Group w zakresie jazdy autonomicznej, zaawansowanej mobilności powietrznej oraz robotyki.
Zaprojektowany, aby ułatwić życie użytkownikom
Wykorzystując technologię „Easy Swap” w celu elastycznego reagowania na różnorodne wymagania klientów, podwozie pojazdu może służyć do spełnienia wielu potrzeb w zakresie mobilności. Za stałą kabiną, czyli strefą kierowcy, różne wymienne zabudowy w postaci modułów można podłączyć do samochodu za pomocą sprzęgła elektromagnetycznego lub mechanicznego, zmieniając pojazd typu PBV w taksówkę w ciągu dnia, nocą w samochód dostawczy, a w weekendy w pojazd rekreacyjny.
Modułowa budowa jest możliwa dzięki konstrukcji nadwozia bez spawów (Dynamic Hybrid), która umożliwia elastyczne dostosowywanie długości ruchomych elementów w zależności od przeznaczenia pojazdu. Składające się ze stalowych rur o wysokiej wytrzymałości i polimerów, typowe części podwozia zostały zmniejszone o 55 procent bez utraty sztywności. Technologia Dynamic Hybrid umożliwia szybką transformację Kia PV5 także w terenie.
Konstrukcja pojazdów typu PBV marki Kia jest inspirowana solidnymi oraz wielofunkcyjnymi narzędziami i wykracza daleko poza zwykłą estetykę. Podstawową misją Kia jest zapewnienie, aby samochody typu PBV były proste i intuicyjne w obsłudze i interakcji, niezależnie od tego, gdzie, kiedy i jak są używane.
Niezależnie od tego, czy pojazd ma służyć do transportu ludzi, przewozu towarów, czy też do zaspokajania potrzeb logistycznych lub związanych z mobilnością prywatną, każdy pojazd typu PBV charakteryzuje się taką samą jakością konstrukcji, która odzwierciedla jego solidny charakter oraz odznacza się niezawodnością i wysoką funkcjonalnością. Nie ma tu zbędnych ozdób, a każdy element ma służyć użytecznej funkcji, która ułatwia życie ich użytkownikom, co pokazują modele koncepcyjne zaprezentowane podczas targów CES.
Połączenie prostego, ale wyrazistego języka projektowania z grafiką płynnie ujednolica różne wersje modelu PV5, pomimo ich różnorodnego charakteru. W każdej wersji modelu PV5 po otwarciu dużych drzwi widać wyjątkowo duży otwór bez słupka, który zapewnia łatwe wsiadanie i wysiadanie. Duży rozstaw osi i elektryczna platforma zapewniają szerokie, płaskie, otwarte przestrzenie, które oferują niemal nieograniczone możliwości przechowywania i użytkowania. Zwiększa się także komfort kierowcy, ponieważ kokpit przypomina biurko, a kierownicę można złożyć tak, aby służyła jako lampka na biurku.
Zrównoważony rozwój stanowi podstawę strategii projektowania modeli PBV marki Kia. Szerokie zastosowanie materiałów takich jak biotworzywo, tworzywa sztuczne pochodzące z materiałów postkonsumenckich (PCM), biofarby, tkaniny PET pochodzące z recyklingu, filc i przędza oraz pianka bio-PU nie tylko ograniczają wpływ na środowisko dzisiaj i w przyszłości, ale także zapewniają wyjątkowy efekt wizualny i atrakcyjność w dotyku, które zapewniają nowe wrażenia estetyczne.
Inspiracja staje się rzeczywistością
Dzięki rozbudowanej modułowości – obejmującej współdzielenie funkcji we wszystkich autach – pojazdy typu PBV odznaczają się wysoką wszechstronnością i otwierają nieograniczone możliwości zaspokajania potrzeb zarówno firm, jak i osób prywatnych.
Dostępne będą różne wersje modelu PV5, w tym wersje podstawowa, van, z wysokim dachem i podwozie z kabiną. W przyszłości Kia planuje także wprowadzenie modelu Robotaxi, opracowanego we współpracy z firmą Motional (spółką joint venture HMG i Aptiv), którego celem jest zapewnienie pasażerom autonomicznego transportu.
W drugim etapie ekosystem PBV zostanie uzupełniony o dwa kolejne modele – PV7 i PV1, wykorzystujące systemy szaf i ram w oparciu o koncepcję modułową.
1) PV7 – największy model w gamie, który charakteryzuje się większą przestrzenią wewnętrzną, większym zasięgiem i doskonałą funkcjonalnością.
2) PV1 – najmniejsze auto w gamie jest zoptymalizowane pod kątem sprawnego transportu logistycznego na krótkich dystansach, wykorzystując moduły napędowe w celu zminimalizowania średnicy zawracania.
3) Modułowość modeli typu PBV – zintegrowany system szyn na suficie, podłodze i panelach bocznych pojazdu, a także na zewnątrz, umożliwia łatwe dostosowanie go do indywidualnych potrzeb klienta. System ten umożliwia bezproblemowe przemieszczanie towarów i przedmiotów pomiędzy pojazdami przy wykorzystaniu szaf i stelaży. Szyny ułatwiają przemieszczanie przedmiotów między autami, a modułowa konstrukcja i funkcjonalne akcesoria zapewniają nieograniczoną elastyczność w konfigurowaniu wnętrza.
„Modele PBV marki Kia zapoczątkują nową erę rozwiązań biznesowych i lifestylowych na co dzień. Mamy nadzieję, że życie naszych klientów będzie łatwiejsze i lepsze, niezależnie od tego, czy są w ruchu, czy nie. Zapewniamy im wyjątkową elastyczność w konfiguracji wnętrza auta i możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb dzięki modularyzacji” – mówi Karim Habib, wiceprezes i szef Kia Global Design.
„Nieprzywiązane do żadnego miejsca i nieograniczone tradycyjnymi ograniczeniami przestrzeni, modele PBV marki Kia oferują użytkownikom nowe możliwości” – dodaje.
„Gotowi odpowiedzieć na każde pytanie”
Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają samochody typu PBV, Kia uruchomi nowy system biznesowy, który obejmie każdy aspekt procesu zakupu – od analizy oferty produktów po integrację rozwiązań z zakresu oprogramowania i globalne partnerstwa.
Opisana powyżej gama modeli zostanie jeszcze rozszerzona dzięki procesowi rozwoju opartego na udziale klientów, wykorzystując uwagi i opinie użytkowników w celu tworzenia bardziej dostosowanych, specyficznych rozwiązań.
Kia podejmuje znaczące kroki, aby sprostać różnorodnym wymaganiom klientów, budując w Hwaseong w Korei fabrykę EVO do produkcji samochodów typu PBV. W fabryce tej będzie wdrożone hybrydowe podejście do produkcji, które łączy działanie tradycyjnych przenośników z tzw. ogniwami. Dzięki współpracy z partnerami na świecie, którzy zajmują się przebudową pojazdów Kia będzie oferować różne zabudowy do różnych aut typu PBV, uwzględniając przy tym różne preferencje klientów. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 roku, a jej zdolność produkcyjna będzie wynosić 150 000 egzemplarzy rocznie.
Rozwiązania marki w zakresie pokładowych systemów informacyjno-rozrywkowych (IVI), systemów zarządzania flotą (FMS) i ładowania będą wykorzystywać technologie oparte na danych i sztucznej inteligencji, jeszcze bardziej promując rozwiązania zorientowane na klienta, sugestie dotyczące zminimalizowania przestojów samochodów oraz programy ładowania pojazdów elektrycznych typu PBV.
Rozwiązanie Kia PBV IVI ma na celu poprawę codziennego życia poprzez rozpoznawanie preferencji użytkownika w czasie rzeczywistym i dostarczanie mu odpowiednich danych. IVI zapewnia dostęp do Kia PBV App Market i aplikacji innych firm, zapewniając klientom dostęp do najnowszych informacji i treści rozrywkowych, gdziekolwiek się znajdują. Łącząc się z aplikacjami, które wcześniej były dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych, poprawia się wygoda korzystania z usług i niezawodność informacji.
Rozwiązanie do zarządzania flotą pojazdów typu PBV marki Kia pozwala klientom efektywnie nadzorować wiele samochodów. Zapewnia ono wgląd w sprzedaż, zapasy i dostawy, z korzyścią dla firm, które zajmują się mobilnością i logistyką. Funkcje obejmują monitorowanie zapasów, kontrolę temperatury i planowanie tras w celu zwiększenia wydajności. Rozwiązanie usprawnia zarządzanie flotą dzięki danym w czasie rzeczywistym i integracji sztucznej inteligencji w celu zapewnienia konserwacji pojazdów i optymalnej wydajności operacyjnej.
Rozwiązanie Kia do ładowania samochodów elektrycznych optymalizuje harmonogramy ładowania w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Uwzględnia ono poziom naładowania akumulatora, trasy, harmonogramy i przerwy. Ponadto, Kia dąży do zapewnienia kompleksowego rozwiązania, które wykorzystuje zaawansowaną infrastrukturę ładowania, dzięki której akumulatory mogące zmagazynować dużo energii będą mogły zasilać urządzenia przenośne. Jest to możliwe dzięki innowacjom, takim jak technologia Vehicle-to-Everything (V2X).
Integracja IVI, FMS i systemów ładowania będzie możliwa dzięki ujednoliconemu oprogramowaniu, które można dostosować do różnych rodzajów prowadzonej działalności biznesowej. Kia nawiązała współpracę z takimi firmami, jak Uber, Coupang, CJ Logistics, Kakao Mobility i Dubai Taxi Corporation w celu dalszego udoskonalania systemu, który jest związany z PBV.
„Działalność marki Kia w dziedzinie PBV jest szczytem naszego podejścia biznesowego zorientowanego na klienta. Mając na celu rozwój PBV i rozwiązań dostosowanych do działalności biznesowej naszych klientów, jesteśmy przekonani, że dobre partnerstwa będą siłą napędową na drodze do objęcia pozycji numer 1 w świecie dostawców rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności” – mówi Pierre-Martin Bos, wiceprezes i dyrektor Działu PBV w Kia.
Przyszłe partnerstwa biznesowe i współprace będą służyć wzmocnieniu integracji robotyki, AAM i pojazdów autonomicznych, aby ostatecznie ukończyć rozwiązanie w dziedzinie mobilności PBV w środowiskach inteligentnych miast.
1) Robotyka – Kia wykorzystuje robotykę, w tym roboty Stretch i Spot firmy Boston Dynamics, aby usprawnić automatyzację logistyki i całodobową kontrolę jakości w swoich fabrykach. Wysiłki te mają na celu odkrycie nowych możliwości biznesowych poprzez współpracę i stymulowanie innowacji.
2) AAM – Kia współpracuje z firmą Supernal, partnerem Hyundai Motor Group, aby przyspieszyć rozwój inteligentnych miast poprzez wprowadzenie kompleksowej usługi mobilności zarówno na ziemi, jak i w powietrzu i zorganizowania centrów mobilności opartych na zaawansowanej mobilności lotniczej.
3) Jazda autonomiczna – wspólnie z firmą Motional Hyundai Motor Group wyjdzie poza technologię jazdy autonomicznej w swoich samochodach i wkroczy w fazę biznesową, która jest ściśle związana z planami rozwoju Robotaxi PV5. Celem tej współpracy jest połączenie konkurencyjności pojazdów marki Kia z zaawansowaną technologią jazdy autonomicznej na poziomie 4 firmy Motional, aby poszerzyć możliwości biznesowe na świecie.
W związku z tym możliwości oprogramowania Hyundai Motor Group wykraczają poza pojazdy i rozciągają się na różne obszary mobilności, takie jak robotyka, samoloty i jazda autonomiczna, mając na celu umożliwienie obsługi, kontroli i zarządzania oraz wspierając erę hiperpołączeń między ludźmi i maszynami.
Wyjście w sposób zrównoważony poza mobilność
Od relaunchu marki w 2021 roku Kia wyruszyła w podróż, której celem jest skuteczne dostosowanie się do szybko zmieniającego się rynku poprzez strategię Plan S. Dzięki nagradzanym modelom, w tym EV6 i EV9, które pomogły ugruntować pozycję lidera w projektowaniu i produkcji samochodów elektrycznych, do 2030 roku Kia zamierza umocnić pozycję czołowego dostawcy rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności. Mają temu służyć kolejne modele, jak EV3 i EV4. Dążąc do realizacji swojej wizji i zaspokojenia różnorodnych potrzeb klientów, odnowienie marki Kia zaowocowało przejściem na zrównoważony system zarządzania skoncentrowany na kliencie.
W trakcie tej transformacji Kia osiągnęła szereg znaczących celów w zrównoważonym rozwoju i stała się dostawcą zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności. Na przykład, wdrożono 10 niezbędnych elementów związanych ze zrównoważonym rozwojem, które mają być stosowane we wszystkich nowych modelach marki Kia, aby osiągnąć zrównoważony rozwój na dużą skalę.
Strategia PBV marki Kia jeszcze bardziej ułatwia realizację celów klimatycznych, umożliwiając samochodom typu PBV dystrybucję odpowiedzialnie wytwarzanego wodoru i energii elektrycznej bezpośrednio do infrastruktury. To nie tylko zmniejsza wpływ na środowisko związany z tradycyjnymi elektrowniami i wydobyciem paliw kopalnych, ale także zapewnia opłacalne i niezawodne dostawy energii elektrycznej na terenie całego miasta.
Pozycja lidera
Obecność marki Kia podczas targów CES 2024 oznacza powrót po pięciu latach nieobecności na wiodące w branży targi Consumer Electronics Show.
W czasie tego wydarzenia marka zaprezentuje dwie wystawy. W LVCC West Hall można zobaczyć wystawę Kia PBV opartą na temacie „Miejsce inspiracji”. Wystawa prezentuje różnorodne sposoby, w jakie pojazdy typu PBV mogą inspirować i kształtować życie. Podziwiać można także pięć pojazdów koncepcyjnych PBV, w tym trzy odmiany Concept PV5, a także Concept PV7 i Concept PV1.
Cztery obszary wystawowe mają formę parku, miasta, domu oraz fabryki i prezentowane są w czterech wyróżniających się kolorach. Podkreślone są różnorodne zastosowania i zalety technologii PBV firmy Kia, a także wartości marki Kia i filozofia projektowania „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”.
Druga wystawa znajduje się w CES Central Plaza i odbywa się pod hasłem „Samochód elektryczny dla każdego”. Ekspozycja, która obejmuje futurystyczny dom, prezentuje modele koncepcyjne Kia – Concept EV3 i Concept EV4 – oraz modele produkcyjne – EV6 i EV9. Na wystawie jest zaprezentowanych również 10 elementów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz pokaz zasilania domu energią zgromadzoną w akumulatorze samochodu (V2H) i biwakowania z zasilaniem urządzeń zewnętrznych (V2L).
Więcej informacji na temat KIA na uzyskać można w Autoryzowanym Salonie KIA MULTITRUCK mieszczącego się w Rzeszowie ul. Handlowa 4, tel. 17 – 85 04 161, 162.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.