Reklama

Automoto

Małe samochody dostawcze dużo mogą

Janusz Pawlak
Dodano: 22.03.2016
25913_dokker-van-F67-700x380-GP-GD4
Share
Udostępnij
Mały dostawczak przydaje się nie tylko w firmie. To również samochód dobry na rodzinne wyjazdy. Dziś przyglądamy się zatem małym samochodom dostawczym.

 
Czy łączy coś kobiecą modę z rynkiem motoryzacyjnym? Ależ tak! Nade wszystko, świat kolorowych fatałaszków i tego wszystkiego, co jeździ po drogach bardzo zmienny jest. Po drugie, i jedną i drugą materię wyróżnia wszechobecna funkcjonalność: kobiecego stroju i czterech kółek. Trudno więc wyobrazić sobie brak w kobiecej garderobie np. stroju na wieczorne spotkanie, wypad za miasto, czy wakacje. Podobnie w ofercie liczących się koncernów samochodowych znajdziemy bez trudu auta o bardzo rozmaitym zastosowaniu: od eleganckich limuzyn, potężnych ciężarówek po „pracowite” dostawczaki.
 
Przyglądnijmy się dzisiaj grupie najmniejszych aut dostawczych, które nie tylko na polskim rynku motoryzacyjnym są chętnie kupowane. Te może niepozorne auta, dzięki swojej konstrukcji, wyżyłowanemu wręcz wykorzystaniu przestrzeni wnętrz, są niezastąpione w małych i średnich firmach. Ich dodatkowy walor, to również możliwość wykorzystania „pracowitego” dostawczaka do rodzinnego wyjazdu na narty lub na zakupy do galerii handlowej. Miałem to szczęście, iż wieloma z tych samochodów udało mi się odbyć jazdy testowe.
 
Volkswagen Caddy

Przegląd najmniejszych samochodów dostawczych rozpoczynamy od marki, która na Podkarpaciu ma od lat ugruntowaną pozycję. Podobnie jak inne modele VW, Caddy dysponuje wytrzymałym układem jezdnym. Co daje gwarancję, że jego eksploatacja na polskich drogach nie będzie zmuszała nas do częstych wizyt w warsztacie. Auto dostępne jest z bardzo bogatą gamą silników. Możemy zakupić Caddy z wysokoprężnym TDI, benzynowym TSI, na gaz zimny i LPG oraz turbodoładowanym TDI Common Rail. Na nabywców czekają również rozmaite wersje nadwozia np: krótka i długa, 5- lub 7-osobowe kombi.
 
Fiat Doblo

Byłem jednym z pierwszych polskich dziennikarzy, którzy testowali ten pojazd zaraz po jego narodzinach w 2000 roku. I nie przypuszczałem, że Włosi będą tak konsekwentni w rozwijaniu dostawczaka. Dzisiaj doblo można kupić w jednej z … 500 oferowanych wersji w zależności od: nadwozia, silnika, drzwi itd. Do tej pory do nabywców na całym świecie trafiło 1,4 mln sztuk Doblo. Wynik imponujący! W grudniu ubiegłego roku jedno z prestiżowych brytyjskich pism branżowych przyznało nowemu Doblo Cargo tytuł Lekkiego Vana Roku. Auto ma ładowność 1 tony oraz pojemność skrzyni ładunkowej do 5,4 m sześć. Dysponuje niezależnym zawieszeniem tylnej osi z dwuwahaczowym zwieszeniem typu Bi-link. Doblo Cargo może korzystać z jednego z pięciu silników turbodiesel oraz trzech benzynowych.
 
Dacia Dokker Van

Rumuński samochód dostawczy może się pochwalić bardzo korzystną ceną. Aby zostać jego właścicielem, trzeba wyłożyć 30 900 zł (bez VAT). Model objęty jest 3-letnią gwarancją (do 100 tys. km). Do napędu auta zastosowano sprawdzone silniki: 1,6 MPI oraz diesle 1,5 dCi o mocy 75 lub 90 KM.
 
W odróżnieniu od swoich konkurentów nie może się pochwalić oszołamiającym wyposażeniem wspierającym kierowcę (cena…). Jest natomiast typowym pojazdem do codziennej ciężkiej pracy. Przestrzeń ładunkowa wynosi od 3,3 m sześć. do 3,9 m sześć. (dzięki składanemu fotelowi pasażera), ładowność do 750 kg oraz długość załadunku do 1901 mm. Łatwy dostęp do wnętrza zapewniają szerokie drzwi boczne.
 
Citroen Berlingo

I już na koniec naszego pobieżnego przeglądu małych samochodów dostawczych, auto, które położyło podwaliny pod wozy osobowo-dostawcze. Berlingo pojawiło się na rynku już w 1996 roku. Teraz znakomicie odpowiada na zapotrzebowanie przedsiębiorców wykorzystujących je do swojej działalności, a po godzinach pracy preferujących aktywny tryb życia. Berlingo w wersji kombi – van lub też lekki furgon może przewieźć towar o wymiarach europalety lub też 5 osób z bagażami.
 
Do napędu auta stosowane są silniki wyróżniające się bardzo małą emisją spalin i odpowiadające najwyższym standardom w tym względzie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy