Artykuły sponsorowane

Kiedy najlepiej montować żaluzje fasadowe?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 23.02.2015
No image
Share
Udostępnij
Projektowanie szklanych fasad stało się obowiązującym trendem w architekturze, a przezroczyste tafle ujęte w aluminiowe ramy i sięgające od podłogi do sufitu, są znakiem rozpoznawczym współczesnych budynków. Pozwalają uzyskać wrażenie lekkości, nadają wnętrzom przestronności i łączą je z otoczeniem. Szklane elewacje stanowią nietuzinkowe tło zarówno dla budynków w stylu nowoczesnym, jak i tych starych, zabytkowych. 
 
W nowoczesnych biurowcach i obiektach użyteczności publicznej dużą wagę przywiązuje się do ich bilansu energetycznego. Niemal powszechne staje się spełnianie wysokich wymagań wyznaczanych przez standardy BREEM. Nieodłącznym elementem przeszklonych elewacji są więc zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. Aby jednak nie zakłócić optycznego wrażenia lekkości, warto zastosować aluminiowe żaluzje fasadowe firmy ANWIS. Te nowoczesne i eleganckie przesłony skutecznie chronią przed słońcem i pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła przenikającego do wnętrza, bez konieczności ich podnoszenia i opuszczania. Płynna zmiana kąta położenia lamel od 90° do 180° zapewnia użytkownikom komfortowe warunki korzystania z wnętrz. 
Niebagatelne znaczenie ma to, że żaluzje fasadowe są „izolatorem” dla wielkoformatowych przeszkleń. Pomiędzy powierzchnią lamel a szybą tworzy się kurtyna powietrzna, która spowalnia wymianę ciepła. Pozwala to na uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, co znacznie obniża zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania budynku zimą i jego klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu żaluzji fasadowych przy temperaturze 35°C na zewnątrz, temperaturę we wnętrzach można obniżyć od kilku nawet do kilkunastu stopni Celsjusza. Ponadto żaluzje skutecznie zmniejszają natężenie hałasu. 
 
Względy projektowe
 
Żaluzje fasadowe są montowane na trzy sposoby – do ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany. Decyzję o wyborze systemu warto podjąć już na etapie projektowania obiektu. Pozwoli to również odpowiednio wcześniej uwzględnić wysokość pakietu podciągniętych do góry lamel i zaplanować na to wystarczająco dużo miejsca nad oknem. Jeśli górnej części żaluzji nie da się ukryć fragmentem elewacji wówczas, stosuje się specjalnie dobrane blendy (osłony maskujące). Mogą mieć one barwę lamel lub indywidualnie dobrany kolor z palety RAL. 
Prosta budowa i niewielki ciężar (średnio 2-3 kg/m²) żaluzji fasadowych zapewnia systemowi stabilność i trwałość. Zastosowanie czujnika siły wiatru i natężenia światła słonecznego umożliwia automatyczne zwijanie lub rozwijanie rolety lub żaluzji odpowiednio do warunków klimatycznych: przy silnym słońcu – rozwijanie, a przy zbyt silnym wietrze – zwijanie. Dodatkowo przed działaniem wiatru lamele są zabezpieczone prowadzeniem bocznym w postaci prowadnicy lub linki ze stali nierdzewnej w osłonie z PCV. Prowadnice i rynna dolna wykonane są również z aluminium odpornego na czynniki atmosferyczne oraz dodatkowo zabezpieczone wysokiej jakości lakierami. 
Żaluzjami fasadowymi ANWIS można płynnie sterować ręcznie, za pomocą mechanizmu korbowego, lub automatycznie. To drugie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze dla większej liczby żaluzji, ale także korzystniejsze pod względem energooszczędności. Niebagatelne znaczenie dla dużych budynków ma możliwość współpracy z systemem automatyki pogodowej i inteligentnym systemem zarządzania fasadami dynamicznymi, obsługiwanym prostym programem komputerowym. 
 
Wygląd elewacji
 
Żaluzje fasadowe ANWIS wykonane są z aluminium, które w swym naturalnym kolorze podkreśla prostą, geometryczną formę budynków, nadając im eleganckiego, ponadczasowego szyku. Doskonale komponuje się również z materiałami chętnie wykorzystywanymi do wykończenia elewacji – szkłem, drewnem, betonem, kamieniem, cegłami. 
Głównym elementem żaluzji zewnętrznych są poziome lamele. Tworzą one rytmiczny, harmonijny rysunek, który zależnie od kąta ich ustawienia zmienia wygląd elewacji. Oryginalny wygląd można dodatkowo uzyskać dobierając kolor lakieru, którym pokryte jest aluminium. Standardowo może mieć on wybrany kolor z palety RAL lub też na zamówienie – nietypowy. 
Dodatkowym atutem jest to, że aluminiowe listewki są dostępne w różnych kształtach i szerokościach. Firma ANWIS oferuje lamele o przekroju poprzecznym w kształcie litery C, Z, F i S. Szerokości listewek zależą od typu żaluzji i wynoszą odpowiednio: 65 mm, 70 mm, 80 mm i 90 mm. 
Przesłony zewnętrzne stanowią istotny element wyposażenia budynku. Odpowiednio dobrane, zabezpieczą pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem, stworzą korzystne warunki optyczne, a dodatkowo pozwolą ograniczyć pracę urządzeń klimatyzacyjnych. 
 
O firmie ANWIS
 
Firma ANWIS Sp. z o.o., właściciel marki ANWIS, istnieje na rynku od 1979 r. i należy do czołówki europejskich producentów osłon okiennych oraz komponentów używanych do ich produkcji. Oferta firmy obejmuje kilkanaście grup produktowych przesłon okiennych w systemach wewnętrznych i zewnętrznych oraz szeroką gamę detali z tworzyw sztucznych.
 
 
Więcej informacji uzyskają Państwo w firmie MARIOT:
Rzeszów, ul. Popiełuszki 5, tel.: 17 85 909 85, mariot@mariot.pl, www.mariot.pl
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy