Artykuły sponsorowane

HAMMAM – orientalny sekret urody i dobrego samopoczucia

Katarzyna Twardzik
Dodano: 01.07.2014
No image
Share
Udostępnij
Jednym z obowiązkowych punktów programu podczas pobytu w Turcji jest wizyta w hammamie – łaźni, w której można poddać się rytuałowi głębokiego oczyszczenia ciała. Po turecku hamam to po prostu łazienka. Wizyta w hammamie jest jednak czymś więcej niż tylko kąpielą. Już w starożytności było to miejsce dbania o czystość i witalność, traktowane było także jako swoiste „forum”, gdzie w nieco mniej formalnych okolicznościach można było załatwiać interesy, szukać porady, czy po prostu spotkać się z przyjaciółmi. 
Hammam to łaźnia parowa wyposażona w kamienne stoły i ławy o ciepłej powierzchni. Charakterystyczne są również kopuły z otworami doświetlającymi wieńczące pomieszczenie. Bywają hammamy ogromne, w których jednocześnie może przebywać kilkadziesiąt osób, a także kameralne mieszczące 2-4 osoby.
 
Tradycyjny rytuał oczyszczający hammam składa się z kilku etapów:
1) rozgrzanie w łaźni parowej
2) mycie ciała pianą mydlaną za pomocą szorstkiej rękawicy (kessa)
3) maska na ciało z glinki ghassoul
4) namaszczenie ciała olejkiem
Wszystkie czynności mogą być wykonywane samodzielnie lub przez masażystę.
 
Jak to działa?
Cały rytuał odbywa się w łaźni parowej, w której panuje podwyższona temperatura oraz wilgotność powietrza. Już sama kąpiel parowa ma zbawienny wpływ dla zdrowia i samopoczucia, doskonale zmiękcza skórę, rozluźnia mięśnie i stawy, a także inhaluje górne drogi oddechowe. Rozgrzewając wstępnie ciało w łaźni odprężamy się i osiągamy błogostan.
Kolejny etap, czyli mycie ciała pianą ma za zadanie oczyścić skórę z zanieczyszczeń i poprawić jej ukrwienie, dzięki czemu będzie ona lepiej wydalała toksyny i chłonęła substancje odżywcze z glinki ghassoul. Mydło stosowane do rytuału hammam to naturalne mydło Savon Noir wytwarzane z czarnych oliwek. Jest bogate w witaminę E – przeciwutleniacz. Działa zmiękczająco, wygładzająco i odmładzająco.
 
W następnej kolejności nakładamy na całe ciało glinkę Ghassoul, która ma za zadanie odżywić skórę, zapobiec jej wysuszaniu oraz poprawić jej elastyczność i strukturę. Polecana jest również osobom o skórze tłustej, gdyż pochłania nadmiar serum i normalizuje pracę gruczołów. 
Rytuał kończy się namaszczeniem ciała olejkiem, które jest swoistym zwieńczeniem całego pobytu w hammamie. Skóra, w którą został wmasowany olejek (tradycyjnie jest to olej arganowy, ale można użyć innego: oliwy z oliwek, oleju kokosowego, masła shea itp.) staje się miękka i aksamitnie gładka. Olejek zabezpiecza również przed wysuszaniem. 
Prawdziwy CZAR ORIENTU w Głogowie Małopolskim
Aby skorzystać z dobrodziejstw hammamu nie trzeba wyjeżdżać do Turcji. Wystarczy 2-godzinna wizyta w Głogowie Małopolskim w klimatycznym i kameralnym kompleksie CZAR ORIENTU Sauny & SPA, będącym częścią ośrodka aktywnego wypoczynku NTB Active Club. Jedną z atrakcji tego miejsca jest właśnie hammam – kabina, w której można doświadczyć prawdziwie orientalnych przeżyć.
 
CZAR ORIENTU daje nam kilka możliwości skorzystania z hammamu:
1. Beauty Hammam / Hammam dla dwojga
Polega na pobycie w łaźni hamman i samodzielnym (lub wzajemnym) przeprowadzeniu opisanych wyżej czynności: mycie pianą, nałożenie glinki ghassoul oraz namaszczenie olejkiem. Pobyt poprzedza instruktarz terapeuty. Świetny sposób nie tylko na oczyszczenie i wypielęgnowanie ciała, ale także na spotkanie towarzyskie, na nawet randkę.
2. Turecki masaż pianą 
Szybki zabieg dla osób dysponujących niewielką ilością czasu lub jako dodatek do dłuższego pobytu w saunach. Masaż wykonywany jest przez masażystę na ciepłym kamiennym stole.
3. Rytuał Al Hammim
Klasyczny rytuał hammam obejmujący wszystkie trzy etapy (mycie pianą, glinka i namaszczenie olejkiem), wykonywany przez masażystę. Namaszczenie olejkiem ma tutaj formę relaksującego masażu całego ciała.
4. Pobyt w łaźni hammam
Propozycja dla osób, par lub grup zorganizowanych, które cenią sobie prywatność i nie chcą „dzielić się” relaksem z obcymi osobami – hammam można zarezerwować na wyłączność i korzystać z niej jako z łaźni parowej. Hammam jest wyposażony w natrysk, więc nie ma konieczności wychodzenia z kabiny celem schłodzenia ciała. Do tego warunki temperaturowo – wilgotnościowe są na tyle łagodne, że każdy bez problemu może spędzić tutaj godzinę lub dłużej (jak w prawdziwym tureckim hammamie) 
 

Podsumowując, hammam to doskonały sposób na przeniesienie się w świat orientu bez wykupywania drogiej wycieczki. Piękne wnętrze kabiny oraz oryginalne kosmetyki sprowadzane z rejonu Morza Śródziemnego przeniosą Cię w inny świat, dzięki czemu zrelaksujesz się i odżyjesz. Ciało nabierze sprężystości i blasku, a umysł skutecznie odpocznie. Krótko mówiąc dajemy gwarancję doskonałego samopoczucia.
 

Po więcej informacji zapraszamy tutaj
 
CZAR ORIENTU Sauny & SPA
w NTB ACTIVE CLUB
ul. Piaski 41
36-060 Głogów Małopolski
tel: 667 840 227
studio@kasiatwardzik.pl
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy