Artykuły sponsorowane

Nowe wcielenie fototapet

Artykuł Partnera
Dodano: 17.10.2013
No image
Share
Udostępnij
Po latach niełaski fototapety wróciły do łask i jest to powrót w wielkim stylu. Różnorodność i bogactwo oferty oraz uniwersalność sprawiają, że są one mocnym narzędziem w rękach projektantów wnętrz, ale doskonale nadają się też do indywidualnego dekorowania ścian. Dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych nie tylko w mieszkaniach, ale również w biurach, gabinetach lekarskich, zabiegowych czy Spa&Wellnes.
 
Pierwsze fototapety pojawiły się w naszych domach 30 lat temu, ale jakoś materiałów, z jakich je robiono, oraz nieciekawe wzory, sprawiły, że do dziś uważane są za wcielenie kiczu i tandety. Wydrukowany na kiepskim papierze widok lasu lub gór, naklejony na całej ścianie, nie zdobił, lecz przytłaczał całe wnętrze.
 
Na szczęście dzisiejsze fototapety w niczym nie przypominają tamtych sprzed lat. Są świetnej jakości, jest nieskończenie wiele wzorów druków i, co ważne, można zamówić fototapetę według własnego pomysłu. Nic dziwnego, że ten sposób dekorowania wnętrz jest coraz popularniejszy.
 
– Obecne fototapety od zwykłych tapet różnią się tym, czym bieg od tańca, czym mowa od śpiewu, czym all inclusive od globtroter. Fototapeta to multi tapeta, tapeta tworzywo – tłumaczy różnice Marek Różański, właściciel biura projektowania wnętrz Projekter z Rzeszowa. – Choć fototapeta powielana w bezsensowny sposób również może być kiczem i tandetą, nawet Marilyn Monroe autorstwa Andy Warhola.
 
Nie tylko papierowa
 
Dzięki możliwościom technologicznym fototapety nie są już tylko papierowe. Choć warto podkreślić, że te obecnie drukowane na tym materiale, w żaden sposób nie przypominają tapet sprzed lat. Co prawda, spośród innych rodzajów nowoczesnych tapet, papierowe są najmniej odporne na zniszczenia, ale i tak są bardzo dobrej jakości. Doskonale nadają się do salonu czy sypialni czyli pomieszczeń, gdzie nie będą narażone na kontakt z wilgocią. Z kolei fototapety lateksowe drukowane są na syntetycznym papierze lateksowym, który można zmywać wilgotną ściereczką, więc sprawdzą się np. w kuchniach i przedpokojach.
 
 
Najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne są tapety samoprzylepne, zalaminowane, które nadają się do pomieszczeń mocno eksploatowanych, jak przedpokój, korytarz czy pokój dziecięcy. Natomiast fototapety winylowe, czyli papier powleczony PCW, najtrwalsze są te z podkładem flizelinowym i laminatem, sprawdzają się w pomieszczeniach gdzie będą narażone na wilgoć, np. w łazience.
 
 
Uniwersalność fototapet daje ogrom możliwości w zastosowaniu. W zależności od rodzaju mogą być nie tylko elementami ozdobnymi ścian, ale np. okleinami na drzwi szaf przesuwnych,  zmywalnymi okładzinami ścian pomiędzy szafkami kuchennymi, czy też okleinami mebli barowych lub recepcji w hotelach, przychodniach. Fenomen fototapety polega na tym, że jest to taka tapeta „samorysująca się”, zaczarowany ołówek, magia, która pozwala spełniać życzenia. A do tego jest to sposób na szybką i niedrogą zmianę wizerunku sklepu, domu czy biura – mówi Marek Różański.
 
Na specjalne zamówienie
 
Wzorów fototapet jest ogromnie dużo, ale wśród ofert są też  możliwości zamawiania wzorów na specjalne życzenie, a dzięki wizualizacjom komputerowym można łatwiej wyobrazić sobie końcowy efekt. Domdeko.pl do każdej wykonywanej fototapety przygotowuje wizualizacje gratis.
 
Jest wiele stron internetowych, jak np. wspomniane już Domdeko, z gotowymi zdjęciami, grafikami, gotowymi produktami w postaci naklejek ściennych, fototapet na wymiar, fotooklein na meble lub fotopanele PCW kuchenne lub łazienkowe. Ale fototapetę można też dopasować do indywidualnych potrzeb i życzeń klienta – tłumaczy projektant wnętrz.

To daje możliwość stworzenia wnętrza jedynego w swoim rodzaju, zwłaszcza, gdy fototapetą będzie zdjęcie wykonane przez nas. Ale decydując się na taką ozdobę trzeba pamiętać o podstawowych zasadach aranżacyjnych, by w pełni osiągnąć zakładany efekt.
 
 
Przede wszystkim fototapeta nie musi zajmować całej powierzchni ściany. Czasem wystarczy podkreślić tylko pewien fragment ściany lub wypełnić nią wnękę. W ten sposób nie przytłoczy ona, nie zdominuje całego wnętrza, ale stanie się ciekawą dekoracją. Uważać trzeba też na wzory przedstawiające postacie, gdyż  na wydruku zazwyczaj one są znacznie większe, a to może zaburzyć nasze postrzeganie proporcji pomieszczenia. Ale oczywiście, taki zabieg można zastosować świadomie. Znaczenie ma też wzór na fototapecie, ponieważ można nim wywoływać konkretne zaprogramowane skojarzenia, podświadomie tworzyć nastrój, np. relaks w salonie Spa lub spokój i bezpieczeństwo w gabinetach lekarskich.
 
Fototapety to nieograniczone możliwości przeobrażania wnętrz. Jakość materiałów, na jakich są drukowane, różnorodność motywów i sposoby ich zastosowania sprawiają, że z dawnymi tapetami łączy je już tylko nazwa. Dziś, chcąc mieć nowocześnie urządzone wnętrze, po prostu trzeba mieć fototapetę.
 
 

 
Ul. Krzyżanowskiego 6A
Rzeszów
 
 
 tel. +48 17 857 57 35
kom.  +48 505 102 233
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy