Filharmonia Krakowska wspólnie z Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zapraszają na inaugurację tegorocznej III edycji Festiwalu „Cały Twój”. Będzie to koncert pod hasłem „Siła słowa”, związany z 20. rocznicą śmierci Papieża Polaka. Publiczność usłyszy napisane specjalnie na festiwal utwory inspirowane papieskimi encyklikami, w tym premierowe wykonanie kompozycji na kanwie „Dominum et Vivificantem”, „Veritatis splendor” i „Redemptoris missio”. Muzykę do tekstów Jerzego Łysińskiego skomponował Janusz Wierzgacz, a twórcą aranżacji jest Marek Pawełek. Na scenie filharmonii wystąpią wspaniali soliści: Olga Szomańska, Izabela Szafrańska, Marcin Sójka i Stanisław Plewniak, z towarzyszeniem orkiestry filharmonii oraz Chóru Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Camerata Jagiellonica” pod dyrekcją Janusza Wierzgacza.
Kiedy? Piątek 4 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum
FilharmoniaKrakowska w ten weekend zaprosi także melomanów na dwa inne wydarzenia koncertowe:
koncert z cyklu „Harmonia pokoleń” z udziałem Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie i Chóru Społecznego przy Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tomasza Chmiela. Program występu wypełnią wykonania pieśni Mieczysława Karłowicza.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 18.00.
kolejny z Wieczorów Wawelskich. Tym razem w sali senatorskiej na Wawelu zabrzmią pieśni z dorobku m.in. Mikołaja Gomółki, Felixa Mendelssogna i Josefa Rheinbergera. Dla publiczności zaśpiewają: Klaudia Czyszczoń – sopran, Lidia Sosnowska – sopran, Aleksandra Korzonek-Woźniak – alt, Joanna Święszek-Przeliorz – alt, Bartłomiej Chorąży – tenor, Piotr Windak – tenor, Paweł Dachowski – bas oraz Michał Barański – bas.
Filharmonia Krakowska przygotowała także wydarzenia muzyczne z myślą o młodych i najmłodszych melomanach:
kolejny koncert z cyklu Musica Ars – Amanda, skierowanego do uczniów szkół średnich. Tym razem zabrzmią kompozycje Mozarta i Schönberga w wykonaniu artystów orkiestry filharmonii: Pawła Wajraka, Jakuba Żurka, Anny Migdał – Chojeckiej, Marii Czepielowskiej, Michała Dąbka, Marty Nagawieckiej i Pawła Riessa.
Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii – czwartek 3 kwietnia, godz. 18.00 i Dwór Karwacjanów w Gorlicach – piątek 4 kwietnia, godz. 18.00.
koncert pod hasłem „Jedwabnym szlakiem”, podczas którego młodzi i starsi słuchacze poznają rozmaitości Kresów Wschodnich. Na scenie wystąpią artyści zainspirowani muzyką etniczną tamtych stron: Zofia Trystuła, Adrianna Kafel-Woźniak, Bart Pałyga i Jan Rusin.
Kiedy? Piątek 4 kwietnia, godz. 10.00 i 12.00.
„Bajki Muzyką Pisane”, czyli dźwiękowe opowieści dla najmłodszych odbiorców. W tym sezonie artystycznym projekt będzie nawiązywał do znanych polskich baśni i legend. Podczas najbliższego spotkania uczestnicy poznają „Legendę o rogalach świętomarcińskich”, wg scenariusza Iwony Wernikowskiej i w reżyserii Weroniki Kuśmider. W obsadzie: Magdalena Sowa-Zyzańska, Klara Baron, Łukasz Miarka i Augustyn Kozłowski. Oprawę muzyczną zapewni zespół w składzie: Kinga Szmigel, Iga Murawska i Sinh Le Quang.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 10.30 i 12.30.
„Muzyczne bobasy” – specjalne zajęcia edukacyjno-muzyczne dla najmłodszych melomanów prowadzone przez Martę Łukańko. W trakcie każdego ze spotkań wykorzystywana jest m.in. autorska muzyka oraz różnorodne instrumentarium. Wszystkie koncerty prowadzone są w swobodnej atmosferze, jednak z zachowaniem wysokich walorów muzycznych, co pozwala dzieciom przeżywać muzykę na swój własny sposób. Najbliższe ze spotkań odbędzie się pod hasłem „Mikrokosmos”.
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert Kuby Badacha – jednego z najbardziej wszechstronnych artystów polskiej sceny muzycznej. Wokalista, kompozytor i producent muzyczny, od lat zachwyca swoim talentem zarówno jako solista, jak i lider takich projektów jak Poluzjanci czy „Tribute to Andrzej Zaucha”. Jego muzyka to unikalne połączenie jazzowej finezji, soulowej głębi i popowej przystępności, które przyciągają fanów o różnorodnych muzycznych gustach. W tym roku artysta powraca z nowym albumem „Radio Edit”, który wyznacza kolejny etap w jego muzycznej drodze.
Kiedy? Czwartek 3 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Cricoteka w Krakowie zaprasza na premierę spektaklu z okazji 110. rocznicy urodzin patrona instytucji. „Jeszcze jest dziś” to teatralna produkcja, która powstała ze zderzenia aktorek i aktorów z ostatnim dziełem teatralnym Tadeusza Kantora – „Dziś są moje urodziny”. Kilkumiesięczna praca pod kierunkiem Bogdana Renczyńskiego, aktora Teatru Cricot 2, jest rodzajem scenicznego eksperymentu wynikającego z badania dokumentacji zachowanej w zasobach archiwum Muzeum Tadeusza Kantora. Spektakl zbudowany jest na podstawie osobistych zmagań aktorek i aktorów – napięć, sytuacji granicznych, piękna, klęsk, lęków. Archiwalne materiały ustępują miejsca współczesnym historiom i tworzą przestrzeń na indywidualne interpretacje. W zespole aktorskim występują m.in. Małgorzata Białek, Daria Dudek, Marta Grygiel, Julita Golińska-Setlak, Robert Guła, Julia Kolanek i Emilia Kubiak.
Kiedy? Premiera – piątek 4 kwietnia, godz. 18.30. Kolejny pokaz – sobota 5 kwietnia, godz. .18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na koniec tygodnia przygotował trzy przedstawienia:
na dużej scenie bijąca rekordy popularności inscenizacja ponadczasowej komedii Moliera „Chory z urojenia”. Reżyser Giovanni Pampiglione zamyka całość w niezwykle efektownej i rzadko dziś spotykanej formie komedii dell’arte. To spektakl, który bawi do łez, nie uciekając przy tym od chwil głębokiej refleksji. W tytułowej roli występuje Andrzej Grabowski, w obsadzie również m.in. Lidia Bogaczówna, Krzysztof Jędrysek i Anna Tomaszewska.
na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) „Botticelli”, czyli opowieść rozgrywająca się we Florencji za panowania rodu Medyceuszów – czasach rozkwitu malarstwa, ale także zarazy i buntów społecznych. Tytułowy Botticelli dostaje zlecenie namalowania portretu żony Wawrzyńca Medyceusza. Tak powstają słynne „Narodziny Wenus”, w czym niebagatelny udział ma uzdolniony młodziutki uczeń artysty – Leonardo da Vinci. Spektakl reżyseruje Paweł Świątek. W obsadzie: Mateusz Janicki, Karolina Kazoń, Marcin Sianko, Adam Wietrzyński, Rafał Dziwisz/Grzegorz Łukawski i Rafał Szumera.
na scenie – Dom Machin komedia „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisana i wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie występują: Hanna Bieluszko, Jerzy Światłoń oraz Karol Kubasiewicz.
Kiedy? Piątek 4 kwietnia, sobota 5 kwietnia i niedziela 6 kwietnia, godz. 19.00.
Opera Krakowska przypomni inscenizację „Barona cygańskiego”. To największe kompozytorskie osiągnięcie Johanna Straussa. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka opisuje koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców. Dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii. Przedstawienie reżyserował Laco Adamik. W obsadzie m.in. Iwona Socha, Adam Sobierajski, Jarosław Bielecki i Zuzanna Caban.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 18.30 i niedziela 6 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Centrum Sztuki Mościce zaprezentuje specjalną inscenizację opery „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” Karola Kurpińskiego, z okazji 240. urodzin kompozytora. To zabawna wodewilowa opowieść przepełniona polską muzyką odnoszącą się do ducha narodowego: ludowe motywy i tańce, melodyka, orkiestracja. Spektakl w reżyserii Ryszarda Cieśli będzie świetną okazją by ponownie odkryć i docenić bogactwo muzyki Kurpińskiego. W obsadzie wystąpią: Karolina Szymańska, Ernest Tymczyszyn, Estera Wityńska, Antoni Olszewski i Witold Żołądkiewicz, z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Rondine pod batutą Marcina Piotra Łopackiego.
Kiedy? Niedziela 6 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Etnograficzne w Krakowie otwiera wystawę „Translokacja świątyń w Polsce”. Autor wystawy – Tomasz Padło, przybliża tytułowy fenomen przenoszenia kościołów, wykorzystując swój warsztat artysty wizualnego i geografa społecznego. W ramach pogłębionej kwerendy zlokalizował w Polsce około 150 translokowanych kościołów, po czym systematycznie dokumentował ich wizualne dopasowanie do nowego otoczenia. Translokowane świątynie w zestawieniu z czasem, miejscem i przyczyną przenoszenia, są świadectwem postępujących zmian społecznych i ewolucji postaw w stosunku do dziedzictwa materialnego.
Kiedy? Wernisaż – piątek 4 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu otwiera nową wystawę czasową w Galerii BWA SOKÓŁ. Ekspozycja „Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem” to prezentacja twórczości Joanny Trzcińskiej, artystki związanej ze środowiskiem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Podczas wernisażu odbędzie się rozmowa z artystką z udziałem prof. Jerzego Fobera oraz prof. Andrzeja Szarka.
Kiedy? Wernisaż – piątek 4 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach otwiera wystawę prac Tomasza Tajaka pt. „Tomusiu czego się lękasz? Sam nie wiem czego!”. Jak pisze artysta, jest ona „swoistym pamiętnikiem, w którym zapisywałem w sposób malarski swoje uczucia, przeżycia, troski. Obrazy są moimi osobistymi historiami, których doświadczyłem i ukazują pewną wewnętrzną walkę dziecka z zastanym światem zewnętrznym. Zakodowanie pewnych historii, pozwala odbiorcy na indywidualne odczytanie i zinterpretowanie obrazu”.
Kiedy? Wernisaż – czwartek 3 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa „Droga do domu”. Wydarzenie to odbędzie się w Zamku w Dębnie (oddział muzeum) w ramach 25. edycji Spotkań przy kawie. To cykl promujący lokalnych artystów poprzez wernisaże i koncerty, który nawiązuje do czterech pór roku. Każda z nich ma przypisany inny napój: wiosna – kawa, lato – wino, jesień – herbata, zima – miód. Autorką prezentowanych w dębińskim zamku prac będzie Grażyna Maria Grobelna-Przybyło – artystka łącząca w swojej twórczości wrażliwość muzyczną, teatralną i plastyczną.
Kiedy? Niedziela 6 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Do 14 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce można oglądać specjalną wystawę z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na ekspozycji „Tu i tam” zostały zebrane prace Michała Kurka – ośmioletniego mieszkańca Lusławic, który od najmłodszych lat przejawiał niezwykły talent do rysowania. W zeszytach i blokach szkicował to, co widział wokół siebie – na spacerach, w książkach, w bajkach. Już w przedszkolu w Zakliczynie zwrócono uwagę na jego zdolność uchwycenia ruchu, perspektywy i emocji. „Tu i tam” to zaproszenie do świata jego wyobraźni, w którym każda podróż jest możliwa, każda chwila może być uchwycona, a każdy obraz opowiada własną historię.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy „Kod Synestezji” autorstwa Marii Suchanik. To eksploracja relacji między technologią, a interpretacją artystki. Autorka prac łączy malarstwo z informatyką, tworząc prace, w których cyfrowa analiza barw i form spotyka się z farbami i płótnem. Sztuczna inteligencja nie zastępuje tu twórcy, lecz staje się partnerem w kreacji – podpowiada kolory, rytmy, struktury, a artystka interpretuje je i nadaje im finalny kształt. Artystka udowadnia, że sztuczna inteligencja i sztuka mogą współistnieć w harmonii, a dzięki takiej symbiozie mogą powstać nowe, nieoczywiste formy wyrazu.
Kiedy? Wernisaż – piątek 4 kwietna, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na niezwykłe taneczne wydarzenie. 29. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przyciągnie najlepszych tancerzy z klubów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym. Zaprezentują swoje umiejętności w widowiskowych choreografiach. Zwycięski puchar trafi do najbardziej wszechstronnej pary w prestiżowej kombinacji 10 tańców – latynoamerykańskich i standardowych. Turniej będzie podzielony na cztery bloki programowe, zaczynając od najmłodszych uczestników, a kończąc na doświadczonych tancerzach.
Kiedy? Niedziela 6 kwietnia, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum
MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu dzień wcześniej zaproponuje niezwykłe spotkanie z japońską sztuką Bonsai. Warsztaty poświęcone Bonsai poprowadzi Piotr Brożek – pasjonat sztuki Bonsai, który już od ponad 20 lat zajmuje się ich tworzeniem i pielęgnacją, To wyjątkowa okazja, aby poznać tajniki tworzenia tych miniaturyzowanych arcydzieł przyrody. Każdy uczestnik otrzyma: roślinę, doniczkę treningową, podłoża do wykonania mieszanki oraz materiały pomocnicze.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 10. 00. Więcej informacji na stronie centrum
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie organizuje sobotni Pchli targ. To miejsce, gdzie można upolować okazję, zasięgnąć wiedzy pasjonatów, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. To również idealne miejsce na wystawienie rękodzieła wykonanego podczas długich, zimowych wieczorów, podzielenie się sadzonkami roślin, czy wystawienie przedmiotów po wiosennym przeglądzie mieszkania. Organizatorzy zapraszają wystawców indywidualnych, a także organizacje społeczne i profesjonalne firmy zajmujące się rękodziełem, produktami ekologicznymi, roślinami i ogrodnictwem.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na dwa spotkania tematyczne:
wydarzenie z cyklu “Przywrócone Arcydzieła” w kinie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Publiczność obejrzy słynny film „Magnat” z 1987 roku. Po projekcji Łukasz Maciejewski porozmawia ze specjalnymi gośćmi: reżyserem Filipem Bajonem oraz odtwarzającą jedną z głównych ról kobiecych – Marią Gładkowską.
Kiedy? Czwartek 3 kwietnia, godz. 18.00.
kolejne spotkanie w ramach cyklu „Myślnik”, prowadzonego przez Piotra Augustyniaka, który tym razem porozmawia z Marią Peszek. W programie także filozoficzny stand up Daniela Malchara oraz improwizacja muzyczna w wykonaniu Marka Pospieszalskiego.
Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Zagrody Maziarskiej w Łosiu na coroczny Łemkowsko-Pogórzański Jarmark Wielkanocny. W programie m.in. warsztaty i zabawy wielkanocne oraz specjalny koncert wielkanocny w cerkwi w Łosiu z udziałem chóru Cantores Carvatiani i Zespołu Wokalno – Instrumentalnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łosiu.
Kiedy? Niedziela 6 kwietnia marca, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na wielkanocne warsztaty w swoich oddziałach:
Willa Koliba – „Kwiaty z bibułą na niedzielę palmową” – spotkanie będzie okazją do tworzenia kolorowych kwiatów z bibuły, które mogą stać się elementem palmy wielkanocnej lub innych świątecznych i wiosennych ozdób.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 11.30.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego – „Tradycje i ozdoby wielkanocne na Podhalu” – Spotkanie będzie okazją do poznania wielkanocnych zwyczajów z terenu Podhala.
Na warsztaty robienia palmy wielkanocnej – Bagnięć zaprasza Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Bagnięć czyli palma robiona we wsi Kamień, jest inna od powszechnie znanych i pokazywanych. Różnica polega nie tylko na tym, że do jej wykonania potrzeba siedmiu ściśle określonych gatunków żywych i tylko żywych roślin. Zgodnie z kamieńską tradycją koniecznie w palmie muszą się znaleźć: leszczyna, brzoza, jałowiec, wierzba, szakłak, kłokoczka i trzcina. Tradycyjnie wykonana Bagnięć Kamieńska nie powinna zawierać żadnych sztucznych elementów. Warsztaty poprowadzi Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, które podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu palm.
Kiedy? Niedziela 6 kwietnia, godz. 14. 00. Więcej informacji na stronie muzeum
„Świąteczny stół” czeka na uczestników warsztatów rodzinnych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Uczestnicy dowiedzą się, kiedy i w jaki sposób tytułowy stół był wykorzystywany – i jakie mógł mieć znaczenie dla osób, które się przy nim spotykały. Poznają zapachy i smaki potraw związanych z wiosennym świętowaniem. Zajrzą do koszy ze święconym. Odnajdą ukryty chamec. Przekonają się, co łączy kolację sederową i wielkanocne śniadanie. Stworzą także ozdobne płócienne serwetki na świąteczny stół.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Wielkanocny zajączek patronuje kolejnym warsztatom z cyklu „Coś nowego ze starego” organizowanym przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Tym razem uczestnicy coś posplatają i pokleją. Wykorzystają witki drzew, resztki kolorowych bibuł i drobne ozdoby świąteczne, których już może nie wystawia się święta, bo przeszła ich moda. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia kolorowych bibuł i świątecznych ozdób, które będziecie można wykorzystać podczas tworzenia swojego dzieła.
Kiedy? Sobota 5 kwietnia, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.