Reklama

Biznes

Najbardziej wpływowi na Podkarpaciu – II Ranking Magazynu VIP Biznes&Styl

Aneta Gieroń, Jaromir Kwiatkowski, Paweł Kuca
Dodano: 23.11.2012
599_statuetka_vip
Share
Udostępnij
Poseł Jan Bury, lider podkarpackiego PSL, nie lubi pojęcia „wielki kadrowy” i uważa, że w polityce największą rolę odgrywają obecnie kompetencje i procedury. Marek Darecki, prezes WSK „PZL-Rzeszów”, uważa, że od miejsca w rankingu bardziej liczy się możliwość wpływania na rozwój regionu. Prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, zadedykowała swoje zwycięstwo całemu zespołowi kierowanej przez siebie instytucji, bo – jak podkreśliła – „stawia na pracę zespołową”. Te trzy osoby to zwycięzcy drugiego rankingu VIP-a na najbardziej wpływowe osoby na Podkarpaciu w 2012 roku w kategoriach VIP Polityka, VIP Biznes i VIP Kultura. Odkryciem roku został Błażej Błażejewski, młody paleontolog z PAN z bieszczadzkimi korzeniami.

Jak przeprowadziliśmy nasz ranking? Przede wszystkim, wyciągając wnioski z wyników pierwszego rankingu, który przeprowadziliśmy na początku tego roku, dokonaliśmy dwóch istotnych modyfikacji regulaminu głosowania. Po pierwsze, nie wrzucaliśmy wszystkich do „jednego worka”, lecz przeprowadziliśmy głosowanie w trzech kategoriach: polityka, biznes i kultura. Druga istotna modyfikacja: głosowanie przeprowadziliśmy w dwóch etapach. Najpierw wytypowaliśmy grupę 150 osób publicznych z Podkarpacia. Byli wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji wojewódzkich, przedstawiciele wyższych uczelni, ludzie kultury i mediów. Poprosiliśmy ich, by w każdej z trzech kategorii wskazali po trzy nazwiska osób – ich zdaniem – najbardziej wpływowych na Podkarpaciu. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymywał 3 pkt., drugiego – 2, a trzeciego – 1 punkt. Do ich głosów doliczyliśmy wskazania naszych Czytelników.

W drugim etapie swoje typy przedstawiła Kapituła Konkursowa, w skład której weszli: prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego; dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie; Jerzy Borcz, adwokat z Rzeszowa; Henryk Pietrzak, prezes Radia Rzeszów; Aneta Gieroń i Inga Safader-Powroźnik, wydawcy magazynu VIP Biznes&Styl; Krystyna Lenkowska, anglistka i poetka; dr Anna Siewierska-Chmaj, politolog, wicedyrektor Instytutu Badań Nad Cywilizacjami w Rzeszowie; Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektor ds. Funduszy Europejskich w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Tak ustawiliśmy punktację, by waga głosów kapituły była równa wadze głosów osób publicznych, do których dzwoniliśmy, oraz Czytelników. Zsumowanie punktów z obu etapów pozwoliło nam ułożyć listę najbardziej wpływowych w każdej kategorii.

W polityce bez niespodzianek
 
Kategoria VIP Polityka przyniosła ponownie zdecydowane zwycięstwo posła Jana Burego, szefa Klubu Parlamentarnego PSL. Nic dziwnego, skoro to nie tylko jedna z najważniejszych postaci tej partii na szczeblu krajowym, ale także – zdaniem głosujących – sprawny i skuteczny polityk, mający duży wpływ na to, co się dzieje w województwie, m.in. na politykę i obsadę stanowisk w Urzędzie Marszałkowskim.
– Zwycięstwo Jana Burego, szefa podkarpackiego PSL-u, nie jest dla mnie zaskoczeniem. Raczej potwierdzeniem jego wieloletniej, konsekwentnej polityki personalnej na szczeblu lokalnym, ale i mocnej pozycji w centrali partii w Warszawie – komentuje dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co ciekawe, czołówka rankingu polityków obejmuje te same nazwiska, co w pierwszym rankingu, jedynie w nieco innej konfiguracji: na kolejnych miejscach uplasowali się marszałek Mirosław Karapyta (PSL, przed rokiem trzeci), prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (przed rokiem czwarty), europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO, przed rokiem druga) oraz poseł Zbigniew Rynasiewicz (przed rokiem ósmy).
 
Drugie miejsce Mirosława Karapyty nie dziwi – głosujący docenili zapewne możliwości decyzyjne, jakie ma  marszałek województwa, zarządzający gigantycznym budżetem. Także trzecie miejsce Tadeusza Ferenca nie zaskakuje. Prezydent Rzeszowa przez lata zapracował sobie na opinię dobrego gospodarza, za którego rządów Rzeszów stał się większy i piękniejszy. W głosowaniu ważna zapewne była także jego szczególna pozycja jako włodarza stolicy województwa, dysponującego miliardowym budżetem i ogólny pogląd, że Rzeszów w ostatniej dekadzie zmienił się z zapyziałego, prowincjonalnego miasteczka, w wygodne, funkcjonalne, ani za duże, ani z małe  miasto, idealne do mieszkania.
 
Pojedynek gigantów biznesu

Rywalizacja kandydatów do zwycięstwa w kategorii VIP Biznes była w tym roku najbardziej emocjonująca, jako że walka o zwycięstwo trwała do końca, a różnica punktowa pomiędzy pierwszymi dwoma kandydatami była minimalna. Ostatecznie statuetka VIP Biznes 2012 trafiła w ręce Marka Dareckiego, prezesa WSK „PZL-Rzeszów” oraz szefa Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. Drugie miejsce zajął Adam Góral, prezes Asseco Poland, światowego giganta w branży informatycznej.

Takie rozstrzygnięcie nie tylko nie zaskoczyło, ale wręcz może stanowić powód do zadowolenia. Zwyciężyli bowiem przedstawiciele biznesowej „wagi ciężkiej”, którzy prowadzą działalność na skalę nie tylko wojewódzką czy krajową, ale wręcz międzynarodową. Osobowości, których sukcesy promują województwo.  Zarówno prezes Asseco, jak i prezes rzeszowskiej WSK i Doliny Lotniczej, to wizjonerzy, którzy pokazali, że sukces jest możliwy nie tylko w działalności handlowej, ale także na polu przemysłu informatycznego i hi-tech. Że można odmienić Podkarpacie w region rozwinięty technicznie, technologicznie i naukowo. Na trzecim miejscu uplasował się Wojciech Inglot, prezes firmy kosmetycznej Inglot, która jest obecna w 250 sklepach na całym świecie. Mocną pozycję przemyskiego biznesu w rankingu potwierdza ósme miejsce, które zajął Artur Kazienko, prezes zarządu i właściciel Kazar Footwear. Buty i torebki z logiem Kazar są od dawna znane i popularne wśród gwiazd oraz projektantów mody.

Również działalność zarządzanej przez Martę Półtorak (czwarte miejsce) firmy Marma Polskie Folie, potentata w branży przemysłu tworzyw, czy „Nowego Stylu” braci Krzanowskich (piąte), największego w Europie Środkowej producenta krzeseł i foteli, to przykłady gigantycznego sukcesu. Skądinąd, Marta Półtorak to prawdziwy „człowiek-orkiestra” – także właścicielka galerii Millenium Hall i sponsor rzeszowskiego żużla, co zapewne nie pozostało bez wpływu na jej wysoką pozycję w kategorii „biznes”. W zestawieniu najbardziej wpływowych przedsiębiorców na siódmym miejscu znalazł się Ryszard Podkulski. Przedsiębiorca kilka tygodni temu w centrum miasta świętował otwarcie Galerii i Hotelu Rzeszów.
 
W kulturze górą menedżerowie

W kategorii VIP Kultura zdecydowanie zwyciężyła prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, wyprzedzając dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesława Banacha, któremu zawdzięczamy największą na świecie kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, oraz Jana Gancarskiego, dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego zasługą jest z kolei skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła. Dr Bartłomiej Biskup zwraca uwagę na rodzaj zwycięzców w tej kategorii: – Wszystkie te osoby są menedżerami kultury. Proszę zauważyć, że ranking zdominowali szefowie instytucji, które bardzo dobrze radzą sobie na rynku kulturalnym. Mają dobrą ofertę i sporo osób odwiedzających.

Młody paleontolog odkryciem roku

Oprócz statuetek w kategoriach: VIP Polityka, VIP Kultura i VIP Biznes, magazyn VIP Biznes&Styl postanowił rokrocznie nagradzać także w kategorii VIP Odkrycie Roku.
W tym roku nagroda trafiła w ręce dr.  Błażeja Błażejowskiego, paleontologa, pracownika i członka rady naukowej Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk oraz Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. Błażejowski jest jedynym Polakiem, który w 2004 roku – mając 25 lat – wziął udział w międzynarodowym projekcie Mars Society i NASA na kanadyjskiej wyspie Devon, gdzie przeprowadzano badania istotne dla eksploracji Marsa. Mimo licznych wypraw i przedsięwzięć naukowych, zawsze znajduje czas, by wrócić w ukochane Bieszczady.
 
Do Szczawnego, gdzie mieszkają jego rodzice, i do Zubeńska, w którym zakochał się dawno temu.  Błażejowski jest specjalistą od zmian biotycznych i izotopowych sprzed prawie 300 mln lat na pograniczu er paleozoiku i mezozoiku, kiedy to wyginęło około 90 proc. istot żywych. Więcej niż wtedy, gdy wyginęły dinozaury. Oprócz badań paleontologicznych i całego szeregu zainteresowań okołopaleontologicznych, których – jak sam przyznaje – na naukowca-specjalistę w konkretnej dziedzinie ma zdecydowanie za dużo, pracuje jako wolontariusz. Prowadzi wykłady „Wędrówki po dziejach Ziemi” w przedszkolu Montessori w  Konstancinie. Naukę popularyzuje także podczas spotkań i warsztatów paleontologicznych w szkołach na Podkarpaciu. Jest autorem pierwszej lekcji dla ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Szkoła pod Biegunem” oraz współautorem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Edukacja interaktywna w podstawach nauk o Ziemi i przyrodoznawstwie”. Był ambasadorem ogólnopolskiej akcji „Wyślij książkę do Komańczy”, w wyniku której do szkoły trafiło 2,5 tysiąca książek.

Statuetki dla najbardziej wpływowych, autorstwa znakomitego podkarpackiego rzeźbiarza Macieja Syrka, trafiły w godne ręce.
 

ZWYCIĘZCY W RANKINGU NAJBARDZIEJ WPŁYWOWI PODKARPACIA 2012

VIP Polityka
 
  1. Jan Bury, prawnik i polityk, poseł (obecna kadencja jest już szóstą, w której sprawuje mandat), od 1996 r. prezes podkarpackiego PSL, w obecnej kadencji Sejmu przewodniczący Klubu Parlamentarnego tej partii. Po raz pierwszy został posłem w 1991 r. Był też radnym sejmiku wojewódzkiego. Inicjator Forum Innowacji w Rzeszowie.
  2. Mirosław Karapyta, polityk PSL i samorządowiec, doktor socjologii, wykładowca wyższych uczelni. Od 2010 r. marszałek województwa podkarpackiego.
  3. Tadeusz Ferenc, samorządowiec i polityk, od trzech kadencji prezydent Rzeszowa. Wcześniej był  m.in. prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej  Nowe Miasto w Rzeszowie.
  4. Elżbieta Łukacijewska, posłanka PO do Parlamentu Europejskiego. Przez 6 lat (2004-2010) była przewodniczącą, a następnie wiceprzewodniczącą Regionu Podkarpackiego PO.
  5. Zbigniew Rynasiewicz, od 2005 r. poseł Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Obecnie przewodniczący Regionu Podkarpackiego PO.
  6. Tomasz Poręba, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. Zanim został eurodeputowanym, przez kilka lat pracował w Brukseli jako urzędnik. Wiceprzewodniczący rzeszowskiego PiS.
  7. Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacka. Od 2006 r. dyrektor biura podkarpackiej PO, w 2007 r. została wicewojewodą, a w grudniu 2010 r. po raz pierwszy objęła urząd wojewody.
  8. Krystyna Skowrońska, posłanka PO, była prezes Banku Spółdzielczego w Przecławiu. W Sejmie nieprzerwanie od 2001r., wiceprzewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych.
  9. Stanisław Ożóg, od 6 lat poseł Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1992-1998 był burmistrzem Sokołowa Małopolskiego, od 1999 do 2005 r. zajmował stanowisko starosty rzeszowskiego.
  10. Bp Kazimierz Górny – biskup pomocniczy krakowski w latach 1985-92, od 1992 r. biskup rzeszowski. Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
 
VIP Biznes

  1. Marek Darecki, absolwent Politechniki Rzeszowskiej (wydział mechaniczny – silniki lotnicze). Prezes WSK „PZL-Rzeszów” (związany z tą firmą od 1978 r., z czteroletnią przerwą w latach 1998-2002, kiedy był dyrektorem naczelnym Goodrich Krosno).  Pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, które skupia dziś na Podkarpaciu prawie 100 firm z branży lotniczej. Prezes Pratt&Whitney Poland.
  2. Adam Góral, współzałożyciel i prezes Asseco Poland SA.  Prezes Podkarpackiego Klubu Biznesu, współzałożyciel Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.
  3. Wojciech Inglot, prezes przemyskiej firmy kosmetycznej „Inglot”, sprzedającej kosmetyki w ponad 250 sklepach na całym świecie. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  4. Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie, prezes sekcji żużlowej Stali Rzeszów, właścicielka Galerii Millenium Hall w Rzeszowie.
  5. Adam i Jerzy Krzanowscy, założyciele i współwłaściciele firmy „Nowy Styl”, która wyprodukowała ponad 50 mln krzeseł i jest największym wytwórcą foteli oraz krzeseł w Europie Środkowej.
  6. Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec. Absolwent Politechniki Krakowskiej, który sprowadził do Mielca produkcję legendarnych śmigłowców Black Hawk.
  7. Ryszard Podkulski, rzeszowski przedsiębiorca pochodzący z Jasła. Realizator wielu centrów handlowych w Rzeszowie, m.in. Europa II, Galeria Graffica, Capital Park, Plaza Rzeszów. W listopadzie otworzył Galerię i Hotel Rzeszów.
  8. Artur Kazienko, prezes zarządu i właściciel Kazar Footwear z Przemyśla. Buty i torebki z logiem Kazar są od dawna znane i popularne wśród gwiazd oraz projektantów mody. Od roku salon firmowy Kazara jest także w Rzeszowie.
  9. Piotr Mikrut, prezes Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA, firmy będącej  jednym z największych producentów farb i lakierów w Polsce. Produkty Śnieżki są sprzedawane w całej Europie Środkowowschodniej, a firma zatrudnia ponad 500 osób.
  10. Wojciech Materna, prezes i założyciel Stowarzyszenia „Informatyka Podkarpacka" skupiającego kilkadziesiąt firm informatycznych z naszego regionu. Stowarzyszenie dąży do współpracy z firmami z województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podlaskiego.

VIP Kultura

  1. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie  oraz Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Profesor w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie dyrygentura. Menedżerka kultury, która z filharmonii uczyniła najpopularniejsze miejsce kulturalne w Rzeszowie.
  2. Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego. Sanocki zamek zawdzięcza mu największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego.
  3. Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Odkrywca grodu z epoki brązu na Podkarpaciu. Twórca archeologicznego skansenu „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła.
  4. Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Menedżerka kultury, która w nieco ponad 10 lat potrafiła w niewielkim mieście stworzyć znane i cenione w Polsce muzeum.
  5. Janusz Szuber, znakomity sanocki poeta.  Autor wierszy, które stawiane są w tym samym szeregu, co twórczość Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego.
  6. Jerzy Ginalski, archeolog, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Twórca „Miasteczka Galicyjskiego” w sanockim skansenie.
  7. Aneta Adamska, założycielka, reżyserka i scenarzystka teatru „Przedmieście” z Rzeszowa. Pomysłodawczyni festiwalu „Źródła pamięci. Grotowski, Kantor, Szajna.” Laureatka wielu nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą.
  8. Iga Dżochowska, założycielka Centrum Kultury Japońskiej i Fundacji Polsko-Japońskiej „YAMATO” w Przemyślu. Od 11 lat organizatorka Festiwalu Kultury Japońskiej w Krasiczynie.
  9. Wit Karol Wojtowicz,  historyk sztuki (absolwent KUL), w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej związany ze środowiskiem lubelskich „Spotkań", od 1990 r. dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie.
  10. Andrzej Kołder, krośnianin, kolekcjoner dzieł sztuki i kustosz Muzeum Zamkowego „Kamieniec” w Odrzykoniu. Twórca prywatnego Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy