Reklama

Świat

Wenezuela: kandydatka opozycji bez prawa startu w wyborach prezydenckich

PAP
Dodano: 30.01.2024
Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
Share
Udostępnij

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i niektóre rządy Ameryki Łacińskiej wyraziły w poniedziałek głębokie zaniepokojenie decyzją rządu wenezuelskiego dyktatora Nicolasa Maduro, który postanowił nie dopuścić do startu wspólnej kandydatki opozycji Marii Coriny Machado w wyborach prezydenckich. Wenezuelski Trybunał Sprawiedliwości zatwierdził w poniedziałek decyzję Maduro o pozbawieniu kandydatki opozycji prawa do startu w wyborach.

Nota Departamentu Stanu USA przypomina, że Machado uzyskała w prawyborach z 22 października ubiegłego roku 92 procent głosów i zapowiada podjęcie „odpowiednich środków”, jeśli wenezuelski dyktator Nicolas Maduro nie wypełni porozumienia osiągniętego wcześniej z opozycją w sprawie wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Vedant Patel oświadczył: “Nalegamy na prezydenta Nicolasa Maduro i jego przedstawicieli, aby dotrzymali swych zobowiązań podjętych w rozmowach z opozycją”.

„Rząd amerykański podejmie odpowiednie środki jeśli prezydent Maduro i jego przedstawiciele nie dotrzymają zobowiązań dotyczących wyborów wyznaczonych na 2024 rok” – dodał.

Przypomniał jednocześnie, że kandydatka opozycji w wyborach prezydenckich uzyskała w prawyborach z 22 października ubiegłego roku 92 procentowe poparcie.

Unia Europejska w wydanym w poniedziałek oświadczeniu również wyraziła głębokie zaniepokojenie z powodu działań wenezuelskiego rządu, mających na celu uniemożliwienie kandydatce wenezuelskiej opozycji ubiegania się o najwyższe stanowisko w kraju i zażądała „pełnego wdrożenia porozumień z Barbadosu w sprawie wenezuelskich wyborów prezydenckich”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy