Reklama

Świat

W przyszłym tygodniu spodziewany przełom w sprawie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Z Brukseli Magdalena Cedro/PAP
Dodano: 29.05.2024
A European flag in front of the European Commission in Brussels, Belgium, 20 July 2022.  Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
A European flag in front of the European Commission in Brussels, Belgium, 20 July 2022. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Share
Udostępnij

W przyszłym tygodniu spodziewany jest przełom w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią – twierdzą źródła UE. Sprawa powróciła w środę na szczebel ambasadorów, ale Węgry wysunęły listę żądań dotyczących m.in. kwestii praw mniejszości narodowych w Ukrainie.

Chociaż decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych została już podjęta – tak zdecydowali jednomyślnie przywódcy na szczycie w grudniu 2023 roku, to przejście do etapu faktycznych rozmów wymaga przyjęcia ich planu, tzw. ram negocjacyjnych. To także wymaga jednomyślności wśród stolic.

Projekt ram negocjacyjnych z Ukrainą i Mołdawią zaproponowała krajom członkowskim 12 marca Komisja Europejska. Od tamtej pory sprawa utknęła jednak na technicznym poziomie ze względu na brak konsensusu.

Belgowie, którzy sprawują przewodnictwo w Radzie UE, postanowili sprawę przyspieszyć

Potencjalnym hamulcowym w osiągnięciu dalszego przełomu mogą być Węgry. Chociaż Budapeszt nie grozi jednoznacznie wetem, to domaga się znaczących zmian w tekście dotyczącym Ukrainy, ale nie Mołdawii. Podnosi szczególnie kwestie praw mniejszości narodowych, handlu, walki z korupcją, rolnictwa, rynku wewnętrznego, stosunków dobrosąsiedzkich z innymi krajami. Belgowie, którzy sprawują w obecnym półroczu przewodnictwo w Radzie UE, postanowili sprawę przyspieszyć, wnosząc ją w środę pod obrady ambasadorów krajów członkowskich.

Jak potem relacjonowało to spotkanie unijne źródło, przeważająca większość państw, w zasadzie z wyjątkiem przedstawiciela jednego kraju, opowiedziała się za szybkim przełomem. “Przed spotkaniem niektóre państwa członkowskie nadal miały zastrzeżenia, prawie wszystkie zostały jednak zniesione, by szybciej posunąć sprawę do przodu” – podkreśla źródło.

Ukraina złożyła formalny wniosek o przystąpienie do UE

Celem jest zorganizowanie pierwszej konferencji międzyrządowej zarówno z Ukrainą, jak i Mołdawią jeszcze w czerwcu, a więc przed objęciem przewodnictwa w Radzie UE przez Węgry, które mogą to blokować lub opóźniać. By do tego jednak doszło, tzw. ramy negocjacyjne muszą zostać uzgodnione w ciągu najbliższych dni.

Po środowym posiedzeniu sprawa powróci na poziom techniczny; ambasadorowie zajmą się nią ponownie w przyszłym tygodniu.

Ukraina złożyła formalny wniosek o przystąpienie do UE po rozpoczęciu przez Rosję inwazji w lutym 2022 r. W czerwcu 2022 r. uzyskała wraz z Mołdawią status kraju kandydującego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy