Reklama

Świat

USA: zarząd OpenAI, twórcy ChatGPT, odwołał szefa firmy Sama Altmana

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 18.11.2023
Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Share
Udostępnij

Firma OpenAI, twórca ChatGPT, odwołała dyrektora wykonawczego spółki (CEO) i jej współzałożyciela Sama Altmana oraz innego założyciela i prezesa Grega Brockmana. Według zarządu Altman nie był “szczery” w komunikacji z zarządem. Rolę Altmana przejęła tymczasowo dotychczasowa dyrektor ds. technologii Mira Murati.

W wydanym w piątek krótkim komunikacie oznajmiającym decyzję nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał “nie być konsekwentnie szczery” w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy.

Altman był jedną z czołowych postaci branży AI i zwolennikiem stworzenia “bezpiecznej” tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego.

Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym. Jeszcze w czwartek Altman występował na konferencji podczas szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w San Francisco, mówiąc o konieczności stworzenia silnej sztucznej inteligencji jako odpowiedzi na kryzysy trapiące świat.

Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, który założył z nim OpenAI – początkowo jako organizację non-profit – zostali oni wraz z Altmanem w piątek poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy