Reklama

Świat

Turcja: w czasie ataku w kościele w Stambule znajdował się konsul RP z dziećmi

PAP
Dodano: 28.01.2024
Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Share
Udostępnij

W niedzielnej mszy w kościele włoskim w Stambule, podczas której dwóch uzbrojonych napastników zastrzeliło jednego z wiernych, uczestniczył konsul generalny RP Witold Leśniak wraz z dziećmi – poinformowały tureckie media.


Konsul i jego rodzina nie odnieśli żadnych obrażeń w ataku – zaznaczył portal TR Haber. Dodano, że broń zacięła się napastnikom po pierwszym strzale.

Dwóch zamaskowanych osobników zaatakowało około południa w niedzielę kościół w Stambule, zabijając jedną osobę uczestniczącą w mszy. Motywy ataku pozostają niejasne, w Turcji trwa policyjna operacja mająca na celu ujęcie zamachowców.

Po ataku rozmowę telefoniczną z polskim konsulem odbył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, o czym w mediach społecznościowych poinformował jego rzecznik.

“Trwają poszukiwania dwóch sprawców tego napadu. Prosimy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń miejscowych władz” – zaapelował w komunikacie konsulat RP w Stambule. “Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że polskie służby dyplomatyczne i konsularne monitorują sytuację na miejscu” – zaznaczyła ambasada RP w Ankarze.

Ofiara śmiertelna ataku w kościele to 52-letni mężczyzna – poinformował portal Duvar. Nagranie przedstawiające atak pokazuje dwóch mężczyzn wchodzących do świątyni za swoją ofiarą, w kierunku której oddali strzał natychmiast po wejściu do kościoła.

“Świadkowie opowiedzieli, że zamachowcy zbiegli z miejsca ataku pieszo” – podał turecki portal.

Bratanek ofiary przyznał, że wujek “przyszedł do kościoła w ramach wizyty, przypadkowo”. “Był niewinną osobą, zdecydowanie niewinną ofiarą. Był emerytem, nieco niepełnosprawnym umysłowo” – powiedział mężczyzna.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy