W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. Rozmawiano m.in. o umowie liberalizującej handel UE-Ukraina, udziale polskich firm w odbudowie Ukrainy, integracji tego państwa z UE, a także o kwestiach rolnych.
Resort infrastruktury poinformował w komunikacie, że w ramach konsultacji odbyło się spotkanie podstolika transportowego z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka i minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Stronę ukraińską reprezentował wicepremier ds. odbudowy, minister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow, a także wiceministrowie Serhij Derkacz i Ołeksandra Azarchina.
Jak zaznaczyło MI, podczas spotkania wymieniono informacje na temat inicjatyw realizowanych w ramach bieżącej współpracy transportowej i infrastrukturalnej między Polską a Ukrainą, ze szczególnym uwzględnieniem rynku transportu drogowego i rewizji Umowy Unii Europejskiej z Ukrainą liberalizującej transport drogowy towarów. Rozmawiano ponadto o przyspieszeniu realizacji wspólnych projektów transportowych, z wykorzystaniem uzyskanych z funduszy UE środków Instrumentu Łącząc Europę (CEF) oraz akcesji w zakresie transportu i infrastruktury Ukrainy do Unii Europejskiej.
Ministerstwo przekazało ponadto, że omówiono podjęte zarówno przez Polskę jak i Ukrainę działania, które doprowadziły do zaprzestania protestów polskich przewoźników na drogach dojazdowych do polsko-ukraińskich drogowych przejść granicznych. W trakcie dyskusji szef MI Dariusz Klimczak wskazał m.in. na potrzebę uruchomienia infolinii ukraińskiego systemu e-kolejki w języku polskim. Kolejną sprawą podniesioną przez ministra była pilna potrzeba ustalenia jednolitego wzoru raportu danych w zakresie operacji przewoźników z przekroczeniem granicy polsko-ukraińskiej, tak aby mieć możliwość ich porównywania i uspójnienia. Zwrócono też uwagę na kwestię realizacji przez stronę ukraińską wszystkich kwestii podnoszonych przez stronę polską, które zostały zawarte w porozumieniu z polskimi przewoźnikami.
Cytowany w komunikacie minister infrastruktury wskazał, że jest usatysfakcjonowany tym, iż przedyskutowano konieczność wprowadzenia zmian do Umowy UE-Ukraina liberalizującej transport drogowy. “Cieszę się, że pan premier Kubrakov wyraził chęć szukania kompromisu w tej sprawie. Jest to niezwykle ważna deklaracja. Liczę na dalszą konstruktywną postawę strony ukraińskiej w negocjacjach z Komisją Europejską” – dodał Klimczak.
Resort funduszy i polityki regionalnej poinformował natomiast, że w rozmowach z Ukrainą poruszono też kwestie dotyczące m.in. wdrażania Instrumentu UE na rzecz Ukrainy (UAF), rozwoju regionalnego, integracji Ukrainy ze Wspólnotą, a także odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych i wsparcia instytucjonalnego.
Jak przekazano, podczas spotkania minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zadeklarowała gotowość wspierania Ukrainy przy realizacji reform dot. rozwoju regionalnego, decentralizacji oraz przygotowania Ukrainy do członkostwa w UE.
Wyjaśniono, że ze strony polskiej MFiPR koordynuje wdrażanie Instrumentu UE na rzecz Ukrainy – Ukraine Facility (UAF) – o wartości 50 mld euro. “W tym kontekście, podczas rozmowy z ukraińskimi partnerami, podniesiono potrzebę bardziej ścisłego współdziałania i wymiany informacji dot. współfinansowanych z UAF projektów pomocy technicznej. Wspierają one reformy dotyczące strategii rozwoju regionalnego Ukrainy” – dodano.
Rozmowy z Ukraińcami toczyły się również w resorcie rozwoju i technologii. W środę w ramach stolika gospodarczego szef MRiT Krzysztof Hetman rozmawiał z ukraińską wicepremier, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych i przewodniczącą ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej Iriną Wereszczuk. W czwartek z kolei wiceminister rozwoju Jacek Tomczak i wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka podpisali Plan współpracy między Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Gospodarki Ukrainy w zakresie regulacji technicznych, standaryzacji, metrologii i oceny zgodności.
W trakcie rozmów w MRiT poruszono m.in. kwestię odbudowy Ukrainy i zaangażowania w nią polskich firm. Minister Krzysztof Hetman zapewnił, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) będzie kontynuować program wsparcia polskich firm zainteresowanych odbudową Ukrainy w formie konsultacji, misji gospodarczych i forów biznesu. Poinformowano, że w najbliższych miesiącach planowana jest organizacja misji sektora polskich przedsiębiorców branży medycznej, farmaceutycznej i rehabilitacyjnej oraz Polsko-Ukraińskiego Forum Biznesu w Ukrainie. Resort przekazał także, że PAIH zgodził się również dzielić doświadczeniami nt. swojej działalności z ekspertami z Ukrainy. Zaoferował też organizację staży w Polsce dla przedstawicieli strony ukraińskiej. Strony rozmawiały również o dalszej realizacji kontraktów polskich przedsiębiorców w Ukrainie w ramach udzielonego przez polski rząd kredytu pomocy wiązanej.
Ministerstwo dodało, że podpisany Plan działania w zakresie regulacji technicznych, normalizacji, metrologii i oceny zgodności na lata 2024–2026, to wyraz wsparcia dla Ukrainy w dostosowaniu do wymogów jednolitego rynku europejskiego. Określono w nim ramy współpracy, w szczególności dotyczące wymiany doświadczeń i wsparcia dla ukraińskich specjalistów ds. regulacji technicznych. Przewidziana współpraca ma dotyczyć też wzajemnych analiz porównawczych w zakresie wzorcowania i pomiarów oraz świadczenia usług metrologicznych. Poza MRiT, we wdrażanie Planu zaangażowany będzie Główny Urząd Miar, Polski Komitet Normalizacyjny, a także Polskie Centrum Akredytacji.
W ramach polsko-ukraińskich konsultacji rządowych doszło też do spotkania wiceministra aktywów państwowych Marcina Kulaska z wiceminister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Anną Gvozdiar. Tematem przewodnim spotkania w MAP była współpraca gospodarcza Polski i Ukrainy w sektorze zbrojeniowym. “Strona polska zadeklarowała gotowość do współpracy w zakresie przemysłu obronnego: produkcji oraz modernizacji śmigłowców, produkcji amunicji kal. 125 mm na potrzeby broni pancernej, systemów przeciwlotniczych, systemów radiolokacyjnych oraz optyczno-elektronicznych, a także serwisowania czołgów” – przekazano w komunikacie.
Resort aktywów wskazał, że delegacja ukraińska wyraziła podziękowania dla strony polskiej za dotychczasową pomoc humanitarną i wojskową. Dodano, że jako model współpracy zasadne jest powołanie grup roboczych w celu wykorzystania dotychczasowego doświadczenia armii ukraińskiej z pola walki między zakładami zbrojeniowymi obu państw.
W konsultacjach międzyrządowych brał także udział resort finansów. Z ukraińskim wiceministrem finansów Oleksandrem Kavą rozmawiali polski wiceminister Paweł Karbownik oraz zastępca szefa KAS Małgorzata Krok. Jak wyjaśniono w komunikacie MF, spotkanie dotyczyło m.in. wsparcia finansowego dla Ukrainy i współpracy celnej.
Rozmowy polsko-ukraińskie objęły także kwestie rolne. W środę z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim oraz wiceministrem gospodarki Tarasem Kaczką spotkali się szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski oraz wiceminister Michał Kołodziejczak. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele polskich i ukraińskich organizacji rolniczych.