Reklama

Świat

Prognoza gospodarcza KE: gospodarka europejska straciła w tym roku dynamikę w związku z wysokimi kosztami życia, słabym popytem zewnętrznym i zacieśnieniem polityki pieniężnej

PAP
Dodano: 15.11.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Gospodarka europejska straciła w tym roku dynamikę w związku z wysokimi kosztami życia, słabym popytem zewnętrznym i restrykcyjną polityką monetarną – oceniła KE w opublikowanej w środę jesiennej prognozie gospodarczej. Choć oczekuje się, że sytuacja będzie się stopniowo poprawiać, to Komisja skorygowała w dół przewidywania wzrostu PKB UE w porównaniu z prognozami letnimi.

“Wzrost stracił dynamikę, ale nadal oczekiwane jest odbicie. Po silnej ekspansji przez większą część 2022 r. realny PKB spadł pod koniec roku, a w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. ledwo wzrósł. Inflacja wciąż wysoka, choć spada, a zacieśnianie polityki monetarnej zebrało większe żniwo, niż wcześniej oczekiwano, w połączeniu ze słabym popytem zewnętrznym” – podkreśla KE.

“Najnowsze wskaźniki biznesowe i dane ankietowe za październik wskazują na słabą aktywność gospodarczą także w czwartym kwartale tego roku, w warunkach zwiększonej niepewności” – dodaje.

Jesienna prognoza przewiduje wzrost PKB w 2023 r. na poziomie 0,6 proc. zarówno w UE, jak i w strefie euro, czyli o 0,2 pkt. proc. poniżej letniej prognozy. Oczekuje się, że aktywność gospodarcza będzie stopniowo nabierać tempa w miarę ożywienia konsumpcji, solidnym rynkiem pracy, utrzymującym się wzrostem płac i dalszym spadkiem inflacji.

Komisja przewiduje, że pomimo zaostrzonej polityki monetarnej inwestycje będą nadal rosły. Prognozuje się, że w 2024 r. wzrost PKB UE wyniesie 1,3 proc. O 0,1 pkt. proc. w porównaniu z prognozą letnią. Prognozuje się, że w strefie euro wzrost PKB będzie nieco niższy i wyniesie 1,2 proc. W 2025 r. PKB ma wzrosnąć o 1,7 proc. w UE i o 1,6 proc. w strefie euro.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy