Reklama

Świat

Polak nie zostanie szefem komitetu wojskowego Unii Europejskiej

Artur Ciechanowicz i Magdalena Cedro /PAP
Dodano: 15.05.2024
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Share
Udostępnij

Szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich UE wybrali w środę Irlandczyka, Seana Clancy’ego na szefa komitetu wojskowego Unii Europejskiej. Polski generał Sławomir Wojciechowski, jeden z trzech kandydatów, przepadł w głosowaniu.

“Po raz kolejny szefowie obrony zdecydowali, że szefem komitetu będzie oficer spoza NATO. W tym wypadku z Irlandii. (…) Oczywiście żałuję, że to nie polski oficer został szefem komitetu wojskowego, ale to też jest dobry wybór” – powiedział podczas briefingu dla mediów szef sztabu generalnego WP, gen. Wiesław Kukuła.

Z kolei Sławomir Wojciechowski, zwrócił uwagę, że był jedynym kandydatem, który nie sprawuje funkcji szefa sztabu.

“Do tej pory w historii nie wydarzyło się tak, żeby został wybrany oficer niebędący szefem sztabu generalnego. Zaryzykowaliśmy dość dużo, zainwestowaliśmy, mieliśmy ogromne wsparcie pana premiera (Donalda Tuska), MON, MSZ i całej dyplomacji, ale nie byliśmy jedynymi, którzy zabiegają o te rzeczy. Przedstawiliśmy swoją wizję przyszłości, jak powinien funkcjonować komitet wojskowy UE i jak się okazało wizja ta nie była dość atrakcyjna bądź zadziałały inne mechanizmy, których nie jestem w stanie skomentować” – zaznaczył polski generał.

“Nie dramatyzowałbym z tego powodu, bo zakładaliśmy, że jest to nieprzewidywalne” – dodał.

Komitet jest najwyższym organem wojskowym w Radzie UE. Do jego zadań należy m.in. kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi – zwłaszcza planowaniem i realizacją misji oraz operacji wojskowych. W skład komitetu wchodzą szefowie sztabów państw członkowskich Wspólnoty. Na co dzień w obradach reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.

Wybór Irlandczyka dokonany przez szefów sztabu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę UE. Ustępującym szefem komitetu wojskowego UE jest austriacki generał Robert Brieger.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy