Reklama

Świat

Ambasador Zwarycz: Krym to Ukraina

Adrian Kowarzyk/PAP
Dodano: 03.02.2024
Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Share
Udostępnij

Czasowa okupacja Krymu przez Rosję to zbrodnia wojenna, za którą ona zostanie ukarana. Krym to Ukraina: jest i pozostanie – napisał w sobotę ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Prezydent Andrzej Duda w piątek w rozmowie z Kanałem Zero pytany o to, czy Ukraina odzyska Krym odpowiedział, że nie wie. Dodał, że ten półwysep jest “szczególny również ze względów historycznych”. “Ponieważ w istocie jeżeli popatrzymy historycznie, to przez więcej czasu był w gestii Rosji” – dodał.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w sobotę na portalu X odniósł się do tej wypowiedzi słowami: “Krym to Ukraina: jest i pozostanie”. Dodał, że podstawą jest prawo międzynarodowe.

“Czasowa okupacja Krymu przez Rosję to zbrodnia wojenna, za którą ona zostanie ukarana. Deokupacja Krymu to nasze wspólne z wolnym światem zadanie i obowiązek. Zrobimy to bez wątpienia. Wierzymy i działamy razem” – zaznaczył.

Krym to półwysep pomiędzy częścią północną Morza Czarnego a częścią zachodnią Morza Azowskiego. Według prawa międzynarodowego należy on do Ukrainy. W 2014 r. w wyniku zbrojnej napaści Federacja Rosyjska zajęła Krym, utworzyła Autonomiczną Republikę Krymu, a następnie w wyniku kontrowersyjnego referendum nielegalnie przyłączyła go do swojego terytorium.

Historycznie półwysep przez stulecia przechodził z rąk do rąk będąc częścią m.in. Ukrainy, ZSRR, Imperium Osmańskiego czy państwa Tatarów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy