Reklama

Świat

Turcja: zamknięto lokale do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich

Jakub Bawołek/PAP
Dodano: 28.05.2023
74587_45424646_45422200
Share
Udostępnij
O godz. 17 czasu lokalnego (godz. 16 w Polsce) zamknięto w Turcji lokale do głosowania w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich, w której z obecnym szefem państwa Recepem Tayyipem Erdoganem zmierzył się wspierany przez większość opozycji Kemal Kilicdaroglu.
Ponad 64 mln obywateli Turcji wybierało prezydenta na pięcioletnią i 14. w historii kraju kadencję. Po raz pierwszy o tym, kto obejmie najwyższy urząd w państwie decyduje druga tura wyborów.
 
W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione.
 
Pierwszą turę wyborów, która odbyła się 14 maja, wygrał Erdogan zdobywając 49,5 proc. głosów; jego rywal otrzymał wówczas 44,9 proc. głosów. Sondaże przeprowadzane przed prezydencką dogrywką dawały większe szanse na zwycięstwo walczącemu o reelekcję i trzecią kadencję Erdoganowi.
 
Lokale wyborcze zostały zorganizowane w szkołach, a na zniszczonym przez lutowe trzęsienie ziemi południowym wschodzie kraju w specjalnych kontenerach. W kraju od sobotniego poranka trwa cisza wyborcza.
 
Tureckie prawo zabrania publikacji przewidywań, komentarzy oraz wiadomości związanych z wyborami do godz. 18 w niedzielę (godz. 17 w Polsce). Chociaż media mogą oficjalnie zacząć informować o wstępnych rezultatach dopiero od godz. 21, to Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) może pozwolić – i z reguły pozwala – na wcześniejsze relacje.
 
Wstępne wyniki będą publikowane przez dwie agencje prasowe – Anatolię i Ankę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy